Varčevanje v skladih je lahko preprosto
Investicijski skladi imajo kar nekaj prednosti pred neposrednim vlaganjem v delnice in obveznice na borzi, pravijo v Novi KBM, kjer imajo po novem na voljo poleg vzajemnih skladov KBM Infonda tudi sklade največjega avstrijskega upravljavca družbe Raiffeisen Capital Management (RCM).
»Odslej lahko v poslovalnicah NKBM izbirate med več kot 50 vzajemnimi skladi Raiffeisen Capital Management in KBM Infonda,« povedo predstavniki banke in opozorijo na posebno ugodnost – do 14. aprila 2017 lahko svoj denar vložite v investicijske sklade teh družb brez vstopne provizije.
Zakaj investicijski skladi
Kaj bi morali vlagatelji v investicijske sklade vedeti, preden se odločijo za naložbo, smo vprašali Christo Geyer iz družbe RCM. »Pri investicijah morajo komitenti razmisliti o naslednjih točkah: kakšno tveganje (največji znesek črpanja v hudih časih) sprejemajo, kakšno je načrtovano obdobje vlaganja in koliko denarja želijo vložiti,« pojasni Geyerjeva. In zakaj ravno investicijskih skladi? »Prednost varčevanja z vlaganjem v investicijske sklade je gotovo ta, da je mogoče v njih varčevati z majhnimi zneski – že od 30 evrov na mesec. Poleg nizkih vstopnih stroškov pa zagotavlja tudi prilagodljivost dolžine obdobja rednega vplačevanja,« pravijo v NKBM. Znesek vplačil je mogoče kadarkoli zvišati, znižati oziroma prekiniti vplačevanje in varčevanje tako prilagoditi vsakokratnim življenjskim razmeram. Kadarkoli se je mogoče odločiti tudi za večja enkratna vplačila. Glede na cilj in dolžino varčevanja ter naklonjenost tveganju je vlagateljem na voljo vrsta možnosti, pomembno pa je, da je naložba prilagojena njihovim osebnim potrebam.
»Pri oceni glavnih razlogov za varčevanje smo ugotovili, da so med njimi največkrat otroci in pokojnina. Investicijski skladi so zelo pregledni, vse stroške lahko najdete v dokumentu s ključnimi informacijami,« pojasni ključne razloge za varčevanje Geyerjeva.
»Pravi trenutek« ne obstaja
Dejstvo je, da lahko pravi trenutek za naložbo z zanesljivostjo prepoznamo šele takrat, ko je že minil. »Ker je vlaganje dolgoročen scenarij, najboljšega časa za naložbe ni. Če želite zmanjšati tveganje za vlaganje na vrhuncu, vam priporočam redne prihranke na mesečni ravni,« pravi Geyerjeva. Vlagatelji, ki vedo, kaj počno, ne stavijo vsega svojega kapitala na eno karto, temveč na več naložbenih priložnosti. To načelo velja tudi za varčevanje v skladih: ob nižjih tečajih pridobijo vlagatelji za vplačani znesek razmeroma več in ob višjih tečajih ustrezno manj enot premoženja skladov. Če so v obdobju nizkih tečajev pridobili nadpovprečno veliko enot, se lahko ob ponovni rasti cen posledično poveča vrednost vsega njihovega premoženja. »Kljub temu dobiček nikoli ni zagotovljen; prav tako so mogoče tudi kapitalske izgube,« opozorijo sogovorniki.
Ne stavite vsega na eno karto
Več starih pregovorov govori o tem, kar ekonomisti poimenujejo razpršitev tveganja. Tako kot ni dobro vse staviti na enega konja, tudi pri varčevanju v skladih ni pametno vsega vložiti v en sklad. Pomembno je, da čim bolj razpršite tveganje. Vlaganja v sklade so namreč prav tako odvisna od dogajanja na kapitalskih trgih, ki korelirajo z najrazličnejšimi dejavniki, kot so cena nafte, inflacija, višje obresti ali politično dogajanje. Tako so mešani skladi – torej skladi, ki na globalnih trgih vlagajo v naložbene instrumente, kot so delnice, obveznice, surovine in v posamezne panoge – zaradi široko razpršenega tveganja še posebej primerni za varčevanje. Ti skladi so svoje prednosti dokazali denimo v začetku letošnjega leta, ki se je za kapitalske trge začelo precej negativno. Pri tem sicer velja, da lahko tudi pri njih pride do nihanj tečajev, ki lahko segajo celo do kapitalskih izgub.
Izbirate lahko med več kot 50 vzajemnimi skladi Raiffeisen Capital Management in KBM Infonda. Do 14. aprila 2017 brez vstopne provizije.
Kateri skladi so po ocenah strokovnjakov RCM najprimernejši za slovenske vlagatelje? Kot pravi Christa Geyer, Raiffeisen Capital Management zagotavlja tako imenovane reševalne sklade, kot so Raiffeisen Fonds Sicherheit, Ertrag oziroma Wachstum, ki so namenjeni prav malim vlagateljem v Sloveniji, Avstriji in številnih drugih državah Srednje in Vzhodne Evrope. »Ti produkti so široko razpršeni, zelo dejavno upravljani ter kot produkt za vse vrste razmer komitentu vseskozi omogočajo dober spanec,« še doda Geyerjeva. Sicer pa pri družbi Raiffeisen Capital Management sodijo mešani skladi med najbolje prodajane produkte. RCM jih ponuja v več različicah, pri čemer je delež delnic v portfelju merodajen za izpostavljenost tveganju, pa tudi za donosnost.
Aktivno prilagajanje naložbe
Pomembno je, da je delniški delež portfelja prilagojen predvidenemu trajanju naložbe. Načeloma velja: čim dlje lahko investiramo, tem večji je lahko delež delnic, še zlasti na začetku. Kdor se lahko odloči za več kot 15-letno investicijo, lahko v prvi tretjini naložbenega obdobja nadpovprečno vlaga v delnice, kajti te imajo glede na izkušnje tudi najvišji donos. Po tem je priporočljivo – glede na vsakokratne tržne razmere – naložbo dobro razpršiti, ob koncu naložbenega obdobja pa delež naložb v delnice in s tem tudi tveganje omejiti ali ga celo izločiti, s čimer se izognemo morebitnim negativnim vplivom tržnih korekcij.
Z našimi svetovalci lahko preverite vse možnosti, ki vam jih ponuja naložba v vzajemne sklade in izbor prilagodite vašim željam in ciljem. Vabljeni v poslovalnice Nove KBM.
Vlaganja v investicijske sklade so predmet tveganj zaradi tečajnih nihanj, pri čemer so možne tudi kapitalske izgube.
Več iz rubrike
Javnofinančna gibanja ugodna, a z negativnimi tveganji
Novi podatki Fiskalnega sveta na voljo. In kakšna je projekcija prihodnosti?
Kateri so 4 razlogi zakaj imajo samski višje denarne stroške?
Samski stan ima svoje prednosti, toda med njimi v večini ni tistih, ki so denarne narave.