Stroški pogreba nas lahko zelo presenetijo
Nemalokdo se ravno v tem času loti raziskovanja svojih korenin in sestavljanja družinskega drevesa. To je jesenski čas, ko se tudi narava pripravlja na počitek.
Četudi gremo skozi življenje pripravljeni na vse, z vsemi zavarovanji, dodatnimi in pokojninskimi varčevanji, na eno stvar nismo nikoli pripravljeni. Na smrt in zadnje slovo, pogreb. Čeprav si mislimo, da je poskrbljeno tudi za to, da obstajajo institucije, tako kot zavarovalnice in bolnišnice, vendarle ni tako. Treba je vedeti, kako v trenutku smrti odreagirati in kaj vse je potem treba storiti. Od mrliškoogledne službe do tega, kaj je razlika med potrdilom o smrti in mrliškim listom, kako je s prevozom preminulega, kdo uredi pokojnika, kdaj se pokliče pogrebni zavod, kam prijaviti smrt ipd.
Kaj vse zajemajo stroški pogreba
Ko pokličemo pogrebni zavod, smo postavljeni pred izbiro in nešteto vprašanj. Zdi se nam, da moramo pozornost posvetiti ravno tej izbiri, kar je seveda razumljivo, hkrati pa se ne zavedamo, kaj vse nas še čaka, še manj razmišljamo o tem, kaj si je pokojnik zares želel.
Celoten strošek pogreba zajema pogrebne storitve (obisk pogrebnika, prevzem pokojnika, urejanje dokumentacije v zvezi s pogrebom, urejanje pokojnika, krsta, žara, žarni venec, slovesnost …) in pokopališke storitve (izkop in zasip groba, ureditev groba po pokopu, upepelitev, žarna niša, pogrebci, stroški patologije …).
Dodatno nas čaka še odločitev o tako imenovanih dodatnih pogrebnih storitvah, o katerih v trenutkih žalovanja težko presojamo. Govorimo o slovesnosti, pevcih, trobenti, govoru, žalnem cvetju, izvedbi slovesnosti glede na versko prepričanje. Tudi nagrobnik čaka marsikoga – strošek, ki je velik in ponavadi pride na vrsto čez nekaj časa.
Posebno pozornost je predvsem pri žarnih pogrebih treba nameniti stroškom prevoza, ki so odvisni od razdalje med krajem smrti in mestom upepelitve (v Sloveniji le v Ljubljani in Mariboru). Pogrebniki opravijo več prevozov, preden žaro dostavijo do pokopališča. Za kraje v okolici Ljubljane in Maribora so ti stroški največkrat že vključeni v ceno pogreba, za oddaljenejše se zaračunajo dodatno. Nanje pogrebna podjetja ponavadi ne opozarjajo dovolj jasno, zato je presenečenje ob prejemu računa lahko precejšnje.
Kako uganemo, kaj si je pokojnik želel
Ljudje pogosto razmišljajo, da je za pokojnika dobro le »največ«, in se zato velikokrat za pogreb celo zadolžijo. Zato je dobro že za časa življenja, pri polni zavesti razmišljati o tem, kaj si prav zares želimo v zvezi s svojim pogrebom. Zakaj bi na grobu stal nagrobnik velikanske vrednosti, če pokojniku ne bi nič pomenil? Po drugi strani pa, zakaj pokojnik ne bi imel cerkvenega pogreba, če si je to želel?
Če bi želeli, da izbira storitve in s tem tudi cene ne poteka pod pritiskom dogodka, bi torej svoj pogreb odgovorno načrtovali. Zapisali bi, ali si želimo klasičnega ali upepelitev in z njo žarni pogreb ali raztros. Opredelili bi, kje naj pogreb bo in ali grob morda že imamo. Glede na svoj življenjski nazor ali versko prepričanje bi se odločili, kakšen naj bo obred. Če so njegovi sestavni deli pevci, glasba (in katera), cvetje, sveče in podobno, zapišimo tudi to. Le tako bi lahko ocenili, koliko znašajo vse potrebne storitve, in zanje varčevali ali celo poskrbeli za predplačilo pogreba.
Pogreb organiziramo sami in zanj tudi plačamo
V tujini že vsak dvajseti človek po 65. letu starosti vnaprej poskrbi za svoj pogreb. Ne samo tako, da ga plača ali zanj varčuje, pač pa tudi tako, da izrazi vse svoje želje v zvezi z njim. Načrtovanje pogrebov se je v devetdesetih letih razširilo v Angliji in se intenzivno razmahnilo tudi v Španijo, Italijo, Nemčijo, Švico. Ponudnikov tako imenovanih predplačniških pogrebov je v Angliji že toliko, da so ustanovili regulatorja za to področje.
To je mogoče narediti tudi v Sloveniji. Posameznik lahko še za časa svojega življenja sklene zavezo o tem, kakšen naj bo njegov pogreb in koliko bo stal. Prav tako lahko zanj predvidi zadostna finančna sredstva, ki jih naloži, ali pa za pogreb varčuje. Privarčevani in skrbno naloženi denar mora biti na razpolago takoj po smrti in zadoščati za pokritje stroškov pogreba. Obenem je mogoče določiti tudi obliko pogreba z vsemi naštetimi željami pokojnika. Svojci se v težkih trenutkih prepustijo žalovanju in vedo, da je za pogreb poskrbljeno ter da bo izpeljan v skladu s pokojnikovimi željami.
Več iz rubrike
Javnofinančna gibanja ugodna, a z negativnimi tveganji
Novi podatki Fiskalnega sveta na voljo. In kakšna je projekcija prihodnosti?
Kateri so 4 razlogi zakaj imajo samski višje denarne stroške?
Samski stan ima svoje prednosti, toda med njimi v večini ni tistih, ki so denarne narave.