Seth Klarman - finančni strokovnjak in vlagatelj
Ameriški finančni strokovnjak in vlagatelj Seth Klarman je leta 1982 ustanovil zelo uspešen sklad Baupost Group, ki upravlja premoženje, vredno približno 30 milijard dolarjev. Klarman med poznavalci na Wall Streetu velja za priznanega strokovnjaka, ki je tudi avtor cenjene in dobro prodajane knjige o tem, kako premišljeno vlagati denar.
Klarman se izogiba medijem in javnemu nastopanju, zato ga širša javnost ne pozna najbolje, v medijih je verjetno še najbolj opozoril nase leta 2006, ko je napovedoval črno prihodnost na borzah in opozarjal pred inflacijo. V preteklosti je velikokrat doniral visoke zneske za volilne kampanje republikanskih politikov, med lansko volilno kampanjo pred ameriškimi predsedniškimi volitvami pa je izjavil, da zaradi izjav in vedenja Donalda Trumpa ne bo podprl republikanskega predsedniškega kandidata, ampak bo podprl Hillary Clinton. Trumpu je nato večkrat očital pretirano samozavest, nedosledno in nepredvidljivo vedenje ter opozarjal, da Trump ni primerna oseba za voditelja države.
Klarman je januarja letos nekaterim vlagateljem napisal zasebno pismo, katerega vsebina se je nato pojavila v medijih in v katerem je pojasnil, kaj si misli o obdobju, ko bo na oblasti ameriški predsednik Donald Trump. V pismu svari pred pretiranim navdušenjem, ki je zajelo številne vlagatelje, potem ko je Trump prišel v Belo hišo. Opozarja namreč, da se je veliko vlagateljev posvetilo samo morebitnim koristim, ki bi jih zagotovilo obljubljeno znižanje davkov, hkrati pa so popolnoma pozabili na tveganje, ki se povečuje zaradi novega ameriškega protekcionizma in zagovarjanja novih trgovinskih pregrad.
Klarman je v pismu nato pojasnil, da so se ZDA že zdavnaj odpovedale protekcionistični trgovinski politiki prav zato, ker so ugotovile, da takšna politika dolgoročno samo škodi družbi. Klarman še opozarja, da bi se proračunski primanjkljaj zaradi znižanja davkov lahko precej povečal, vse večji javni dolg pa bi tako spodkopal dolgoročno gospodarsko rast.
Iz pisma sicer ni mogoče razbrati, kakšne naložbe zagovarja Klarman (njegov uspešen sklad ima za zdaj 30 odstotkov svojega premoženja v gotovini) in kako bi se po njegovem mnenju morali vlagatelji vesti, medtem ko je na oblasti Donald Trump. Vendar je očitno, da ne zaupa Trumpovim ukrepom, predvsem pa opozarja, da se mu kot finančnemu strokovnjaku, ki je vedno zagovarjal previdnost pri finančnih naložbah, Trump zdi preveč nepredvidljiv, da bi s svojim vedenjem in ravnanjem lahko koristil občutljivim finančnim trgom.
Prebrani članek je nastal v okviru vsebin Delove priloge Posel in denar.
Več iz rubrike
Javnofinančna gibanja ugodna, a z negativnimi tveganji
Novi podatki Fiskalnega sveta na voljo. In kakšna je projekcija prihodnosti?
Kateri so 4 razlogi zakaj imajo samski višje denarne stroške?
Samski stan ima svoje prednosti, toda med njimi v večini ni tistih, ki so denarne narave.