Sava na sodišču zaradi neprodaje Gorenjske banke

Banka Slovenija se je poleg polmilijonske kazni Savi po naših informacijah odločila finančno oglobiti s po pet tisoč evrov visoko globo tudi nekdanja odgovorna Aleša Aberška, ki je novembra 2015 prevzel vodenje Save, in Matevža Marca, nekdanjega člana uprave.
Fotografija: Špela Ankele
Odpri galerijo
Špela Ankele

Po naših neuradnih informacijah se bo Sava zaradi izrednega ukrepa Banke Slovenije, ki se je odločila oglobiti tako družbo kot nekdanje odgovorne Save zaradi neprodaje Gorenjske banke, zatekla k zahtevi za sodno varstvo. Informacije, da bo šla zaradi finančne kazni regulatorja na sodišče, danes v Savi niso komentirali. »Vsebina komunikacije med nami in Banko Slovenije je zaupne narave,« so nas podučili.

»Sava po uspešno končani prisilni poravnavi, ki je bila pravnomočno potrjena novembra lani, nadaljuje aktivnosti, ki so opredeljeni v načrtu finančnega prestrukturiranja, in dosledno izpolnjuje vse svoje obveznosti. Med ključne uvrščamo aktivnosti za konsolidacijo strateških naložb v dejavnosti turizem in odprodajo nestrateškega premoženja, s katerim je družba v zadnjem letu svojim upnikom že poplačala več kot 30 milijonov evrov obveznosti. V tem kontekstu poteka tudi postopek prodaje delnic družbe Gorenjska banka,« so sporočili.

Tudi drugi so se zavili v molk

Izrednega ukrepa nočejo komentirati niti v Banki Slovenije, njegova vsebina pa bo javno dostopna, ko bo potekel osemdnevni rok za ugovor oziroma za vložitev zahteve za sodno varstvo proti posamezni odločitvi. Prav tako molčijo lastniki, med drugim v Slovenskem državnem holdingu, ki smo ga vprašali ali bo morda finančni udarec Savi, ki ga je prinesla polmilijonska globa regulatorja, vplival na načrte o konsolidaciji v slovenskem turizmu. Največja lastnica Gorenjske banke banko prodaja od predlani. Sredi lanskega leta je Sava sestavila še konzorcij za skupno prodajo, v katerem so še Abanka, Družba za upravljanje terjatev bank in Zavarovalnica Triglav.

Prodajo je Savi po tem, ko je pristala v prisilni poravnavi, septembra 2015 naložila Banka Slovenije in ji tudi odvzela glasovalne in upravljavske pravice v banki.

Kaj vse zapleta prodajo

Nekateri sogovorniki ob najnovejši epizodi dogajanja, povezanega s prodajo Gorenjske banke, komentirajo, da gre za ponovni pritisk k temu, da se banka proda, ne glede na ceno, ki bi jo pri tem dosegli prodajalci. Prejšnji teden smo zapisali, da še vedno potekajo pogajanja z dvema interesentoma, ameriškim skladom Apollo in AIK banko srbskega tajkuna Miodraga Kostića, čeprav bi si rad Kostić pri pogajanjih pridobil ekskluzivno pravico.

Prodajo pa pomembno zapleta zgodba iz preteklosti. Banka Slovenije je Gorenjsko banko osumila kaznivega dejanja pridobitve protipravne koristi, ki naj bi se po njeni presoji zgodila v poslih, povezanih z izstopom Gorenjske banke in nemškega Siemensa iz lastništva kranjskega Iskratela. Transakcije so se dogajale leta 2009, z njimi pa naj bi Gorenjska banka po mnenju regulatorja pridobila protipravno korist, vredno skoraj 20 milijonov evrov. Zadeva je v fazi sodne preiskave in pomembno vpliva na prodajni postopek, saj zainteresirani investitorji zaradi nje postavljajo dodatne pogoje. Kostićevi so za Delo v zvezi s tem poudarili, da ne razumejo, zakaj konzorcij prodajalcev problematizira njihovo zahtevo po poroštvu za odgovornost nekdanje uprave Gorenjske banke v poslih z delnicami Iskratela.

Več iz rubrike