Prodajalec? Upravitelj premoženja? Finančni svetovalec?

Pozdravljeni, kako naj vem, da mi bo svetovalec res svetoval v mojo korist in mi ne bo prodajal svojih produktov?
Fotografija: ni podpisa
Odpri galerijo
ni podpisa

Presenečeni bi bili, kako malo ljudi zna oceniti, ali je oseba vredna zaupanja, zato vam v nadaljevanju dajemo nekaj namigov, kako potencialnega svetovalca prepoznati, kaj ga morate vprašati, kako bo potekal prvi sestanek in kaj vam mora nujno pojasniti in pokazati.

Pravi finančni svetovalec bo na prvi, uvodni sestanek prišel samo z enim namenom; spoznati svojo stranko, njen življenjski slog, finančne potrebe in zmožnosti, pretekle izkušnje in finančno znanje stranke. Ne bodite presenečeni, če vas bo spraševal zelo osebne stvari, saj si le tako lahko ustvari sliko o vas. Zanimalo ga bo vse, kar bi lahko bilo povezano s financami: vaši prihodki, stroški, trenutne naložbe, dolgovi, odnos do tveganja in cilji. Vse, kar je povezano z oceno tveganja: vaša družina, prostočasne dejavnosti, poklic, zdravstveno stanje in pretekle bolezni ter nezgode. Vse, kar je povezano z vašimi cilji: zakaj določen cilj, kdaj si ga želite uresničiti, koliko denarnih sredstev potrebujete in kako jih nameravate pridobiti. Odgovori bodo odločilni, zato svetovalca nikar ne zavajajte.

Na prvem sestanku navadno ne boste dobili konkretnih nasvetov ali celo rešitev. Kdor vam rešitve ponuja na pladnju, še preden vas spozna, že ni svetovalec, ampak prodajalec. In prodajalci se že vnaprej odločijo, kaj vam bodo prodali.

Med prvim sestankom naj vam svetovalec pokaže tudi licence (za zavarovalno zastopanje, borznega posrednika, tržnika vzajemnih skladov) in razkrije za koga dela. Živimo v 21. stoletju, zato si po sestanku vzemite nekaj minut časa in se o svojem bodočem svetovalcu pozanimajte na internetu. Veliko informacij dobite že s tem, da vtipkate njegovo ime v Google, preverite Ajpes bazo, preverite podjetje, za katerega dela, se pozanimate na AZN ali ATVP.

ni podpisa
ni podpisa

Med prvim sestankom vam bo pravi svetovalec že vnaprej razložil nekatere osnovne stvari. Ena izmed njih je tudi način, kako je svetovalec plačan. V Sloveniji na žalost ni v navadi, da bi bili svetovalci plačani po urni postavki (ali letni pogodbi), vendar pa je ta način za stranko najboljši. Če je svetovalec plačan prek provizij (na primer pri zavarovanjih), zahtevajte, da vam razkrije, ali prihaja do navzkrižja interesov. Večina svetovalcev v Sloveniji je trenutno plačanih prek kombinacije obeh načinov, zato se le pozanimajte, od kod njegov interes za določen nasvet. Če kje, potem v financah drži nasvet, da ni zastonj kosila.

Zadnji mejnik, ki v Sloveniji še ni točno določen je, ali je svetovalec zavezan fiduciarnemu standardu oziroma ali ga vsaj pozna. Verjamem, da večina prodajalcev tega pojma sploh ne pozna, manjši del svetovalcev pa zanj tudi še ni slišal, zato je omemba pojma lahko dober test. Trenutno naj bi svetovalci stranki svetovali primerne produkte, ki pa niso nujno v interesu stranke. Dobri svetovalci si želimo, da bi država čim prej zakonsko uredila to področje, saj bi svetovalci tako pridobili ugled.

Zgornji nasveti sicer ne morejo popolnoma preprečiti, da osebne finance zaupate napačni osebi, vendar se verjetnost, da se vam v kurnik prikrade lisica, zelo zmanjša.

Več iz rubrike