Pričakujemo lahko rast surovin

Marc Faber je pred časom že napovedal, da bodo delnice razvitih trgov slaba naložba. Dr. Doom pa tokrat napoveduje rast cen surovin, opozoril je predvsem na predvideno rast cene nafte do 70 dolarjev za sodček.
Fotografija: Pexels
Odpri galerijo
Pexels

Cene surovin so že nekaj let v negativnem trendu, nekatere so letos celo dosegle najnižje vrednosti v zadnjih letih. Faber meni, da je dolgo obdobje nizkih cen lahko samo po sebi razlog za višanje cen v prihodnje.

Dodatno pa Švicar, ki živi na Tajskem, meni, da bodo surovine pridobile vrednost zaradi potreb po investicijah v infrastrukturo.

»Potrebe po infrastrukturnih projektih v Aziji so velikanske. Graditi morajo nove ceste. Ko obiščeš mesta, kot sta Džakarta in Manila, takoj vidiš, da je infrastruktura katastrofalna,« je dejal v intervjuju za televizijo CNBC in hkrati dodal, da azijske države za sprejem turistov potrebujejo gradnjo letališč in železnic.

Tretji razlog za njegovo prepričanje, da se bodo cene surovin dvignile, pa tiči v tem, da so tudi razviti trgi pripravljeni na povečanje proračunskih primanjkljajev.

Višji deficit, ki bi se porabil za investicije, bi lahko spodbudil rast inflacije. Večje povpraševanje po surovinah bi pognalo navzgor ceno surovin, hkrati bi poskočila stopnja inflacije, ki pa pozitivno vpliva na nadaljnjo rast surovin.

»Kombinacija zajetnih investicij v infrastrukturo v razvijajočih se gospodarstvih in porabe, namenjene gradnji infrastrukture v razvitih gospodarstvih ZDA in Evrope, bo po mojem mnenju lahko prinesla presenetljivo pozitivno rast inflacije,« je še dejal.

Glede na to, da centralne banke razvitih držav, razen ZDA, nimajo namena dvigovati temeljnih obrestnih mer in bodo denarno politiko pustile ohlapno še nekaj let, bo posledično ob rasti inflacije prišlo do vedno bolj negativnih realnih obrestnih mer.

Surovine bodo pridobile vrednost zaradi potreb po investicijah v infrastrukturo.

Realne obrestne mere, ki so razlika med zahtevano donosnostjo obveznic in inflacijo, so eden ključnih dejavnikov, ki vplivajo na gibanje cen surovin na finančnih trgih. Če bo inflacija narasla, obrestne mere oziroma zahtevani donosi na obveznice pa ostali nespremenjeni, bodo realne obrestne mere upadle ali celo postale negativne, kar lahko požene ceno surovin precej višje. Leta 2008, tik pred svetovno finančno krizo, so cene surovin hitro narasle prav zaradi tega. V sedemdesetih pa so bile surovine ene najboljših naložb, saj je inflacija naraščala hitreje kot obrestne mere, cene surovin so takrat rasle eksponentno.

Glede nafte Faber opozarja tudi na gospodarsko rast azijskih trgov v razvoju, ki dvigujejo cene tekočega zlata. Po njegovem mnenju lahko v ne tako daljni prihodnosti cena nafte testira podporo pri ceni 70 dolarjev za sod.

Kljub nižji gospodarski rasti trgov v razvoju se notranja potrošnja tam močno krepi. Če so v preteklih letih na Kitajskem imeli gospodarsko rast predvsem zaradi visokih investicij in močnega izvoza, bo v prihodnjih letih ta pozitivna zlasti zaradi visoke rasti potrošnje. Vedno več kitajskega prebivalstva si lahko privošči avtomobil, stanovanje in bolj zahodjaški življenjski slog, ki je gonilo rasti razvitega sveta že vrsto let ali celo desetletij.

Majhni investitorji malce težje upoštevamo Faberjev nasvet glede investiranja v surovine, saj potrebujemo kar precej kapitala, da lahko kupimo terminske pogodbe na borzi ali pa celo surovino in jo skladiščimo. Bolj primeren način, če hočemo izkoristiti okoliščine, kakršne napoveduje Faber, je nakup delnic podjetij, ki pridobivajo surovine.

Ker je teh podjetij veliko in je težko ugotoviti, katero posluje dobro in katero ne, je dejansko najbolj preprost način kar nakup surovinskega sklada ETF, ki kotira na borzi (angl. exchange traded fund). Ti skladi delujejo kot klasični skladi in investirajo prav v podjetja, ki pridobivajo surovine. Eden takšnih je VanEck Vectors Gold Miners z oznako GDX, vlaga pa v podjetja, ki pridobivajo zlato.

Večjo razpršenost med surovinskimi podjetji ponuja ETF FlexShares Morningstar Global Upstream Natural Resources Index Fund z oznako GUNR. Vsebuje kar 157 podjetij, ki se ukvarjajo z iskanjem, pridobivanjem ali predelavo surovin. Med največjimi naložbami znotraj ETF so podjetja BHP Billiton, Exxon Mobil, Monsanto in Rio Tinto. Na vsa podjetja v portfelju ETF bi rast cen surovin pozitivno vplivala, zato je nakup GUNR verjetno najboljši način za zaslužek, če se bodo uresničile napovedi Marca Faberja. Moramo pa tudi vedeti, da v primeru padcev cen surovin te delnice izgubijo ogromno vrednosti, zato so naložbe v surovinska podjetja ene najbolj tveganih.

Več iz rubrike