Pred leti sem vložil v sklade, a je vse propadlo ...
Vaše vprašanje ni edino, ki smo ga v zadnjih letih dobili v naše uredništvo. Zapomniti si morate tole: če ste sredstva vplačali v sklade, so še vedno tam.
Kaj je vzajemni sklad?
Vzajemni sklad je združeno premoženje več lastnikov – vlagateljev. Z vloženimi sredstvi kupite investicijske kupone, ki se glasijo na določeno število točk (enot premoženja) vzajemnega sklada. Kupone lahko kadarkoli vzajemnemu skladu spet prodate in tako svoje prihranke zvišate. Vzajemni sklad je v lasti vseh vlagateljev, ki so vanj vložili svoj denar. Celotno premoženje vzajemnega sklada je razdeljeno na enote, ki jih imenujemo tudi točke vzajemnega sklada. Točke predstavljajo pasivo vzajemnega sklada in vsebujejo sorazmerne deleže naložb, ki sestavljajo portfelj vzajemnega sklada. Denar vlagatelja je v enakih deležih razpršen v vrednostne papirje, kot je razpršena celotna naložbena struktura vzajemnega sklada.
Če DZU, ki upravlja sklad, v katerega ste vložili svoje prihranke, propade, se s premoženjem sklada ne zgodi nič, saj so računi, na katerih je premoženje vzajemnega sklada, ločeni od premoženja DZU. Iz prakse je razvidno samo, da upravljanje sklada pride pod okrilje druge DZU. To področje še dodatno varuje banka skrbnica, ki nadzoruje premoženje, medtem ko družba za upravljanje izvaja upravljanje.
V primeru smrti vlagatelja se točke skladov, tako kot preostalo premoženje, dedujejo. V primeru smrti so dediči dolžni pravnomočni sklep o dedovanju ali notarsko overjen prepis sklepa posredovati družbi za upravljanje. Na podlagi prejetega sklepa DZU investicijske kupone, ki so predmet dedovanja, preknjiži na posamezne dediče.
Kako do sredstev
Primer, ki ste ga opisali, je v Sloveniji kar pogost. Vlagatelji so v letih pred krizo množično vplačevali v vzajemne sklade, med samo krizo pa so postali »žrtev« medijev, ki so razmere opisovali kot konec sveta. Res je, da so skladi v Sloveniji v času krize utrpeli večje padce, a so si v nekaj letih tudi opomogli in je v večini primerov vrednost točk teh skladov zdaj precej višja kot takrat.
Informacijo, v katerem skladu imate investirana sredstva, boste najpreprosteje dobili tako, da vzpostavite stik z družbo za upravljanje, v katero ste investirali in zahtevate izpis vašega stanja. Tega navadno prejmete po pošti v nekaj delovnih dneh. Primeri, ko se vlagatelji ne spomnijo, v kateri družbi za upravljanje imajo sredstva, nimajo pa več dokumentov, iz katerih bi lahko to razbrali, so pogosti. V tem primeru morate izpis stanja zahtevati na vseh slovenskih družbah za upravljanje (teh je v Sloveniji 7). Če imate pri kateri sredstva, boste to informacijo tudi dobili.
Izpostavimo lahko primer vlagatelja, ki smo ga obravnavali pred kratkim. Gospod je bil prav tako prepričan, da je izgubil vsa vložena sredstva, ki jih je leta 2005 investiral v sklade, na koncu pa je ugotovil, da ima v skladih slabih 50.000 evrov. Primer ni osamljen.
Myhajlo Todurov, Vzajemci Skupina
Več iz rubrike
Javnofinančna gibanja ugodna, a z negativnimi tveganji
Novi podatki Fiskalnega sveta na voljo. In kakšna je projekcija prihodnosti?
Kateri so 4 razlogi zakaj imajo samski višje denarne stroške?
Samski stan ima svoje prednosti, toda med njimi v večini ni tistih, ki so denarne narave.