Pasti pri nakupu družbe

Identifikacija piškavih mest v družbi s pomočjo skrbnega pregleda vam lahko prihrani veliko denarja. V nadaljevanju sledi opis najpogostejših pasti, ki se pojavljajo v zadnjem času.
Fotografija: Unsplash
Odpri galerijo
Unsplash

Ključne pogodbe – prav te, zaradi katerih kupec kupuje družbo tarčo – lahko vsebujejo klavzulo o spremembi lastništva oziroma nadzora (tako imenovana »change-of-control« klavzula). Taka klavzula tipično pomeni, da če se spremeni lastništvo v družbi, ima sopogodbenik pravico takoj odpovedati pogodbo. Kupcu se zato lahko zgodi, da že takoj prvi dan, ko postane srečni novi lastnik družbe, ostane brez ključnih poslovnih pogodb in obseg posla ne bo tak, kot ga je kupec načrtoval. Klavzule o spremembi lastništva so različne in se lahko ne nanašajo le na spremembo lastništva v višini sto odstotkov deleža v družbi, ampak tudi na nižji delež, navadno na več kot 50 odstotkov, lahko se nanašajo na spremembo določenega odstotka glasovalnih pravic, na odhod ključnih poimensko navedenih zaposlenih iz družbe in podobno.

Kaj storiti? Kupec naj v sklopu skrbnega pravnega pregleda od pravnih svetovalcev zahteva, da pripravijo seznam pogodb, ki vsebujejo tako klavzulo, in potem tarči predlaga, da se s sopogodbenikom vnaprej (to je pred nakupom družbe) dogovori, da sopogodbenik ne bo uveljavljal svoje pravice do odpovedi teh pogodb. V pogodbi o nakupu družbe se izpolnitev teh zahtev lahko določi kot odložni pogoj za izvedbo nakupa družbe, na podlagi katerega se izvedba nakupa odloži do izpolnitve teh zahtev, ali kot razvezni pogoj za izvedbo nakupa, na podlagi katerega se pogodba razveže, če do določenega roka te zahteve niso izpolnjene in je kupec tako prost obveznosti do nakupa družbe.

Sopogodbeniki tarče, ki delajo kot samostojni podjetniki (s. p.), in študenti se morda štejejo za vaše zaposlene.

Unsplash
Unsplash

Kupec naj v fazi skrbnega pregleda identificira sopogodbenike tarče, ki delajo za tarčo prek s. p. Pod določenimi pogoji se taki s. p. na njihovo zahtevo (ali na zahtevo inšpekcije) štejejo za zaposlene, če jim uspe z zahtevkom za prekvalifikacijo v status zaposlenega. Take osebe bi lahko imele zahtevke na prejemke, ki jih imajo zaposleni na primerljivem delovnem mestu (na primer na izplačilo razlike v plači, za bonuse, za božičnice). Omenjene prejemke je mogoče zahtevati tudi za pet let nazaj, kolikor znaša zastaralni rok. V primeru veliko takih s. p. in upoštevaje petletni zastaralni rok, lahko zneski, ki bi jih morala plačati družba, postanejo pomembno visoki. Poleg tega lahko finančna uprava (Furs) družbi naloži plačilo prispevkov in dohodnine zaradi na novo ugotovljenega razmerja. Nekateri identifikatorji izpolnjenih pogojev so: s. p. opravlja storitve le za tarčo in drugih strank nima, uporablja delovna sredstva, ki so last tarče, opravlja storitve v prostorih tarče, izvaja naloge pod navodilom in nadzorom tarče. Ni nujno, da so vsi identifikatorji podani, sodišče presoja vsak primer posebej. Podobne posledice veljajo za delo študentov, če niso izpolnjeni pogoji za njihovo zakonito delo. Omenjene kršitve delovnopravne zakonodaje so tudi prekršek, za katerega inšpekcija družbi lahko naloži kazen v višini med 3000 in 20.000 evrov za posamezno kršitev.

Če kupec meni, da obstaja tveganje, da gre pri tarči za opisano situacijo, je v praksi v navadi, da se v pogodbo o nakupu družbe vključi klavzulo o odškodovanju. To pomeni, da so prodajalci dolžni kupcu povrniti zneske, ki jih bo družba morala plačati s. p. in študentom ter Fursu in inšpekciji za globe, če bi se poznje izkazalo, da so bili s. p. ali študenti uspešni s svojimi zahtevki.

Prejete državne pomoči boste morda morali vrniti

Kupec naj preveri, katere državne pomoči je tarča prejela in ali izvaja zaveze iz dodeljene državne pomoči skladno s pravili o dodeljeni državni pomoči. Če družba krši ta pravila, jo lahko doleti vračilo celotne državne pomoči. Ker bo lastnik družbe takrat že kupec, bo vračilo državne pomoči morala izvršiti ravno na novo kupljena družba. Če obstajajo indici za nepravilnosti, potem naj kupec to tveganje ovrednoti pri kupnini za družbo (nižja kupnina) ali pa naj v pogodbo o nakupu družbe vključi klavzulo o odškodovanju, to je da so prodajalci kupcu dolžni povrniti zneske za vračilo državne pomoči, če bi se izkazalo, da je družba morala državno pomoč vrniti.

Informacijski sistem tarče morda ne deluje neodvisno

Če kupec kupuje le eno družbo, ki je del poslovne skupine, naj preveri, ali informacijski sistem tarče lahko deluje neodvisno od informacijskih sistemov drugih družb v skupini. Družbe v skupini imajo pogosto skupni informacijski sistem, pravice do uporabe informacijskega sistema pa ima navadno le glavna družba. Če kupec ne kupuje prav te matere, naj si zagotovi, da bo na tarčo dejansko prenesen oziroma bo izdvojen ustrezen informacijski sistem (in potrebni podatki) z enako funkcionalnostjo ter da bodo na tarčo prenesene ustrezne pravice intelektualne lastnine, navedeno pa naj kupec veže kot odložni pogoj za izvedbo nakupa družbe. Kupec se lahko dogovori za alternativno možnost, da je glavna družba tudi po izvedbi nakupa družbe dolžna za določen čas omogočati uporabo skupnega informacijskega sistema.

Lahko se zgodi, da ostanete brez ključnih pogodb, če vsebujejo klavzulo o spremembi lastništva.

Uporaba prenovljenega dizajna blagovnih znamk da družbi in zaposlenim nov elan. Pri tem je treba preveriti, ali ni prevelik zanos ob prenovitvi blagovnih znamk pripeljal do tega, da je družba pozabila ustrezno registrirati tako prenovljene znake v blagovne znamke. Če družba tega ni storila in uporablja le prenovljene znake, se družbi lahko zgodi, da prejme tožbo za razveljavitev »prejšnjih« znamk zaradi neuporabe ali pa da kdo drug pred družbo registrira podobne znake kot blagovne znamke.

Skrbni pravni pregled

Namen skrbnega pravnega pregleda je tudi, da kupec tveganja glede pomembnih ugotovitev iz poročila o skrbnem pravnem pregledu ustrezno vključi v pogodbo o nakupu družbe. Prodajalci v zvezi s temi tveganji potrdijo oziroma jamčijo, da je določeno dejansko stanje glede poslovanja, statusa, pogodb in podobnega tarče resnično. Pogodba o nakupu družbe vsebuje tudi zaveze prodajalcev k odškodovanju kupca. Če se izkaže, da so jamstva kršena, sta največkrat na voljo dve sredstvi: če se nakup tarče še ni zgodil, ima kupec pravico prekiniti pogajanja in odstopiti od transakcije, če pa je nakup že izveden, lahko kupec zahteva povrnitev škode od prodajalcev na temelju klavzule o odškodovanju.

 

Tina Žvanut Mioč, odvetnica v odvetniški pisarni Jadek & Pensa

Več iz rubrike