Mesečno varčevanje: Ali je nihajnost sklada prijatelj ali sovražnik?
Končni rezultat se razlikuje od primera do primera. Vsekakor je mesečno varčevanje bolj smiselno pri nepredvidljivih naložbah, saj si to tveganje tako laže privoščimo ter se zavarujemo v primeru večjih padcev.
V grobem se varčevanja na daljše obdobje lahko lotimo na dva načina: z rednim mesečnim varčevanjem ali v obliki enkratnih vložkov. Priporočljivo je uporabljati oba načina, mesečne vložke za zniževanje povprečne nakupne cene in brez skrbi glede trenutka vstopa na trg ter enkratne vložke za tiste naložbe, ki imajo v danem trenutku velik potencial oziroma so objektivno gledano podcenjene.
V tem prispevku se bomo osredotočili le na mesečno varčevanje. Veliko strank namreč zanima, ali naj pri mesečnem varčevanju izberejo bolj konservativne sklade (obvezniški ali globalni mešani skladi) ali bolj dinamične (ozko usmerjene, delniške sklade).
Teorija sicer pravi, da bolj ko je donos predvidljiv, bolj pride do izraza enkraten vložek. To pomeni, da če bi, recimo, vlagali v depozite ali sklade denarnega trga, to ni smiselno početi z mesečnimi vplačili. Po drugi strani je pri bolj nepredvidljivih naložbah nemogoče ugotoviti pravi trenutek vstopa, zato je mesečno varčevanje v tem primeru smiselno. Druga velika prednost mesečnega varčevanja je, da si večina vlagateljev laže privošči postopno varčevanje z nižjimi zneski kot varčevanje z enkratnimi vplačili višjih zneskov.
Na podlagi primerjave različnih skladov (tako tipov kot tudi različnih usmeritev) lahko vidimo, da lahko ob morebitni večji korekciji v prvem delu celotnega obdobja varčevanja z mesečnimi vložki ustvarimo precej več, saj za vložena sredstva dobimo več. S tega vidika je tudi danes primerno obdobje za začetek varčevanja s periodičnimi vplačili in bo zanimivo videti stanje našega premoženja čez deset let.
Vsekakor lahko trdimo, da v primeru velikih nihanj mesečno varčevanje večinoma omogoča doseganje ugodnih končnih rezultatov. Zato strankam pri mesečnem varčevanju običajno priporočamo bolj ozko usmerjene delniške sklade. Pri tem je pri manjših zneskih dovolj en sklad, običajno pa se uporabljata dva. Mesečnega varčevanja v obvezniških skladih pa ne priporočamo, saj je nihajnost premajhna, zaradi česar je nizka tudi končna donosnost.
Več iz rubrike
Javnofinančna gibanja ugodna, a z negativnimi tveganji
Novi podatki Fiskalnega sveta na voljo. In kakšna je projekcija prihodnosti?
Kateri so 4 razlogi zakaj imajo samski višje denarne stroške?
Samski stan ima svoje prednosti, toda med njimi v večini ni tistih, ki so denarne narave.