Ko direktor zasluži 354-krat več ...

Da so direktorji podjetij, četudi ta niso najuspešnejša, dobro plačani, ni skrivnost.
Fotografija: Expe
Odpri galerijo
Expe

Ko je treba sestaviti lestvico najbolje plačanih, pa avtorji priznavajo, da naletijo na velike težave, saj imajo države različna pravila, ko gre za zahteve o javnem razkrivanju dohodka. Še težje je kdaj ovrednotiti vse bonuse v obliki delnic in drugih ugodnosti.

Ker poslovneži svetovnega kova, kot sta Richard Branson in Philip Green, ki vodijo zasebna podjetja, svojih plač javno ne objavljajo, na lestvice najbolje plačanih navadno pridejo javnosti manj znani direktorji. In če takšni poslovneži že razkrijejo višino plače, je ta največkrat le bleda senca dejanskega prihodka, pri katerem levji delež prinesejo delitve letnega dobička. Tako je denimo lani eden najbogatejših zemljanov, šef Berkshire Hathawaya Warren Buffet uradno s plačo zaslužil le okoli 500.000 dolarjev, a le malo analitikov verjame, da je to res vse, kar je zaslužil s svojim podjetjem.

Na lestvicah najbogatejših direktorjev običajno prevladujejo Američani. Direktorske plače so vse višje v Aziji, medtem ko evropski direktorji zaradi drugačnih pravil capljajo nekoliko zadaj. Prav tako je klub najbolje plačanih še vedno izrazito moška domena.

Kljub opisanim težavam lestvice najbolje plačanih direktorjev seveda obstajajo. Kdo kraljuje na zadnjih? Zbrali smo nekaj direktorskih zmagovalcev po lanskem zaslužku.

  • Patrick Soon-Shiong, NantKwest: 147,6 milijona dolarjev

Če ste se vprašali, kdo je to, je vprašanje povsem umestno. Skoraj neznani kirurg, rojen v Južni Afriki, je toliko zaslužil v javnosti podobno neznanem podjetju za biotehnologijo. Avtorji lestvic zato opozarjajo, da najbolj znani direktorji niso nujno najbolje plačani. In čeprav v novicah prednjačijo visokotehnološka podjetja, kot sta Apple in Google, plače njihovih šefov pogosto zaostajajo za plačami vodilnih v farmaciji in finančnem sektorju.

  • Joe Kiani, Masimo Corporation: 119 milijonov dolarjev

Leta 1989 je mož iransko-ameriških korenin ustanovil podjetje, ki se ukvarja z medicinsko tehnologijo. In obogatel. Pri tem pa ohranil večino zasebnosti.

  • Michael Fries, Liberty Global: 111,9 milijona dolarjev

Tretjeuvrščeni direktor sedi na čelu podjetja, ki je med drugim krovna družba javnosti bolj znane družbe Virgin Media.

  • sir Martin Sorrell, WPP: 103 milijoni dolarjev

Najbolje plačan britanski direktor. Javno je izjavil, da se za svojo plačo ne namerava nikomur opravičevati in da je ponosen, da je podjetje z dvema zaposlenima leta 1985 zraslo v globalnega velikana s skoraj 200.000 zaposlenimi v 112 državah.

  • Sundar Pichai, Google: 100,5 milijona dolarjev

Mož drži v rokah vajeti Googla, ki je zdaj hčerinska družba podjetja Alphabet. V prihodnjih treh letih se mu po pogodbi obetajo še večji prihodki, kar mu bo omogočalo še višje uvrstitve na lestvicah najbolje plačanih direktorjev.

Kot rečeno, so med najbolje plačanimi večinoma ameriški direktorji. Analitsko podjetje Equilar 200 v zadnji izdaji plače največjih zaslužkarjev v ZDA razvršča takole:

Expe
Expe

Ugotavljajo, da so se plače najbolje plačanih direktorjev lani zvišale za okoli 5 odstotkov, precej manj kot leto prej, kar naj bi bila ena slabših rasti. Povprečna plača direktorja, uvrščenega na lestvico, je bila 19 milijonov dolarjev, predlanskim pa skoraj 23 milijonov. Upad pripisujejo učinkom gospodarske krize, ki je v zadnjih letih pogosto pristrigla tudi direktorske plače. In čeprav se je uradno končala, nekateri učinki še vztrajajo.

Zanimiv je tudi podatek, da čeprav je na lestvici le peščica žensk, te prejemajo razmeroma visoko povprečno plačo – okoli 19 milijonov dolarjev. Najbolje plačana ameriška direktorica je bila lani Safra Catz iz Oracla, sledi ji Marissa Mayer, ki vodi Yahoo.

Po sektorjih so v ZDA največ zaslužili šefi visokotehnoloških podjetij z različnih področij, precej nižje so bile direktorske plače v energetiki.

Pri Financial Timesu poudarjajo, da najbolje plačani direktorji niso nujno tudi najboljši, kot primer pa navajajo Veliko Britanijo. Ugotavljajo, da bi morala mnoga podjetja zato spremeniti plačno politiko.

Po njihovih izračunih je za prejeti znesek – razmeroma skromnih 700.000 evrov, največ dela opravil šef družbe DCC Tommy Breen, sledita mu Alison Cooper, Imperial Brands, z okoli 4 milijoni evrov in George Weston, ABF, s podobnim zneskom.

Na njihovo lestvico 30 šefov, pri katerih je razmerje med plačo in uspešnostjo podjetja najboljše, sta le dva iz kluba najbolje plačanih direktorjev na Otoku. In nobeno od teh imen ni Martin Sorrell, torej najbolje plačani britanski direktor.

Medtem ko so ugotovitve raziskave pospremili s pozivi k reformi in boljšemu merjenju direktorske uspešnosti, se marsikdo sprašuje, kako se pravzaprav s številkami ovrednoti postavka 'ali vas šef navdihuje?'.

Še ena zanimiva raziskava, delo Chulalongkornove univerze iz Tajske, je prinesla ugotovitev, da so direktorji v večini držav plačani precej več, kot si mislijo prebivalci, in tudi precej več, kot prebivalci menijo, da si zaslužijo.

In s čim si ameriški direktorji zaslužijo toliko boljše plače kot direktorji v gospodarsko stabilni Nemčiji? Analitiki razliko pripisujejo dvema dejavnikoma. Ameriške direktorje na podjetja vežejo lastniški deleži, zato s svojimi odločitvami tudi več tvegajo v primerjavi z nemškimi, ki povprečno zaslužijo okoli 5 milijonov evrov na leto.

Expe
Expe

Medtem ko povprečen ameriški delavec na leto zasluži 30.000 dolarjev, jih nemški 40.000. V ZDA je bilo doslej že več neuspešnih poskusov, da bi zmanjšali astronomsko razliko med plačama delavca in direktorja, tudi z uvajanjem minimalne plače zaposlenega. Učinek je bil bolj skromen, in medtem ko je Nemčija osvojila visoko mesto na lestvici držav, kjer so delavske pravice najbolj urejene, so se ZDA zaradi sistemskih kršitev pravic delavcev uvrstile v družbo Mehike, Irana in Hongkonga.

Več iz rubrike