Kdo bo kupil NLB, ko bo na borzi
Če vladi ne bo uspelo izpogajati odloga prodaje NLB, bo Slovenski državni holding SDH spomladi začel prodajni postopek, ko naj bi s prvo javno ponudbo delnic (IPO) vlagateljem ponudil vsaj 25-odstotni delež banke. Preverili smo, kdo bi utegnili biti morebitni kupci delnic naše največje banke, ko bo do IPO prišlo.
Igor Štemberger iz Ilirike nam je povedal, da je glede na dosedanje slabe izkušnje z bančnimi privatizacijami pri nas, to vprašanje bolj primerno za psihologa, kot za finančnega analitika.
Pomisleki o transparentenosti
"Bojim se, da pri ceni, kakršno si želi lastnik, interesa na začetku verjetno ne bo. Seveda pa je vprašanje, s kom bo lastnik imel dogovorjene naslednje korake. Če bo tak dogovor obstajal in če bo kdo imel notranjo informacijo, bi lastnik utegnil dokaj hitro prodati ta sveženj," pravi Štemberger.
Na vprašanje, zakaj tako neposredno namiguje na nepreglednost prodaje NLB, pa je sogovornik odgovoril z vprašanjem, če smo pri nas že kdaj videli kak v celoti transparenten privatizacijski postopek. "Je pa pri ocenjevanju možnosti za nakup delnic NLB treba upoštevati dejstvo, da se bančni trg konsolidira in bo za tiste, ki bodo ostali na trgu, ostalo več prostora," dodaja Štemberger.
Vse bo odvisno od cene in trenutnih razmer na trgu
Matej Šimnic, analitik borzne hiše Alta, je bolj optimističen, možnosti za uspeh IPO NLB, ko in če bo do njega prišlo, bo treba presojati predvsem na podlagi cene in takratnih razmer na trgu. "Računamo, da bo delnica NLB razmeroma likvidna, torej vlagatelji ne bodo ostali zaklenjeni v tej naložbi. Po mojem mnenju bo v ospredju interes tujih skladov," ocenjuje Šimnic.
Trditev, da bodo domače kupce prestrašile dosedanje slabe izkušnje z bančnimi privatizacijami, Šimnic zavrača. "Dvomim, da so ljudje ravno pozabili izkušnjo z NKBM, bolj računam na to, da je med vlagatelji več zaupanja zaradi dejstva, da so danes banke bistveno bolj regulirane, kot so bile pred časom," dodaja sogovornik.
Če bodo veliki poleg, bomo tudi mali varni
Tadej Kotnik, izbrisani lastnik podrejenih obveznic in prvopodpisani pod pobudo za oceno ustavnosti zakona o bančništvu, pretiranega zanimanja med velikimi in resnimi vlagatelji za četrtinski delež naše največje banke ne pričakuje.
"Pri NLB vsi vedo, da politika ves čas drži roko nad njo, zato ob nadaljnjem vplivu države resnega tržnega interesa strateških vlagateljev ne pričakujem. To ne pomeni, da se ne bo našel velik portfeljski vlagatelj, kak tuji sklad tveganega kapitala ali tuja investicijska banka, ki bi v naložbo vstopili v pričakovanju lepe dividendne donosnosti," pravi Kotnik.
Na kaj naj bodo ob morebitni prvi javni ponudbi delnic pozorni mali vlagatelji? "Za male bo izjemno pomembno, ali bodo veliki zraven. Če bodo v igri močni igralci, kot sta denimo Deutsche Bank ali Goldman Sachs, se Banka Slovenije z njimi ne bo upala igrati, kar posledično pomeni, da bodo tudi mali vlagatelji pri taki naložbi bolj varni," dodaja Kotnik.
Več iz rubrike
Javnofinančna gibanja ugodna, a z negativnimi tveganji
Novi podatki Fiskalnega sveta na voljo. In kakšna je projekcija prihodnosti?
Kateri so 4 razlogi zakaj imajo samski višje denarne stroške?
Samski stan ima svoje prednosti, toda med njimi v večini ni tistih, ki so denarne narave.