Kako varne so banke

Način poslovanja in povezanost bank ne glede na velikost posamezne banke pomenita tveganje za stabilnost bančnega sistema v primeru izrednih dogodkov.
Fotografija: Unsplash
Odpri galerijo
Unsplash

Reševanje težav italijanskih bank bi sicer lahko pomenilo sistemsko tveganje za evropski bančni sistem, vendar se morajo regulatorji bati predvsem tveganj, ki niso tako očitna. Varnost evropskega bančnega sektorja se je z rednimi stresnimi testi oziroma vzpostavitvijo enotnega mehanizma nadzora precej izboljšala, vseeno pa je še vedno veliko nerešenih vprašanj. Ob zadnjih stresnih testih je bilo sicer kar nekaj polemik, da scenariji ne vključujejo vseh najnovejših tveganj, kar je pokazal tudi sedanji problem v Deutsche Bank, ki trenutno polni naslovnice časopisov.

Posamezni gospodarski subjekti imajo precej boljše možnosti, da se distancirajo in zavarujejo pred negativnimi vplivi, ki bi bili posledica težav kapitalsko šibkejših bank. Možnost za učinek domin in moč le-tega se je tako nekoliko zmanjšala. Toda v zadnjih letih nismo dobili jasnega odgovora, kakšni bodo avtomatični mehanizmi, ki se sprožijo ob kapitalski podhranjenosti posamezne banke. Napisanih je bilo veliko smernic in zakonov, vendar so pristopi posameznih držav še naprej različni, to pa je ena ključnih nevarnosti. Bolj kot sama tveganja, ki so že sama po sebi del bančnega posla, so namreč še vedno težava nejasno določena »pravila igre«, ki bi še dodatno zmanjšala verjetnost za sistemsko tveganje.

Podobno kot vse evropske in še številne druge banke po svetu se bodo tudi slovenske v prihodnjem obdobju spopadale z nizkimi obrestnimi merami, kar lahko precej oklesti njihovo dobičkonosnost. Toda slovenske banke so v kapitalsko močnem položaju in jih tudi morebitna kriza ne bi smela preveč zamajati. V primerjavi z obdobjem pred krizo so slovenske banke tudi veliko manj vpete v evropski bančni sistem oziroma imajo manj finančnih virov v tujini, ki bi v primeru sistemske krize vodili v hitro zmanjšanje likvidnosti slovenskega bančnega sistema. Po drugi strani pa lahko pričakujemo, da bo ECB v primeru morebitnih kriz precej hitreje ukrepala, kot smo bili tega vajeni v preteklosti.

Borzni komentar je napisal Matej Šimnic, ALTA Invest.

Več iz te teme:

Več iz rubrike