Predstavitvena informacija

Kako izbrati pravi način financiranja? V banki ali pri vlagatelju z debelo denarnico?

Podjetniki vedno potrebujejo denar za vlaganje v razvoj, širitev na nove trge ali poplačilo dolgov. Načeloma obstajajo trije načini, kako ta denar lahko zberejo: iz presežnih denarnih tokov ter z dolžniškimi ali lastniškimi viri. Podjetjem, ki potrebnih sredstev niso sposobna ustvariti pri poslovanju, tako preostane le izbira med posojilom ali svežim kapitalom.
Fotografija: Pixabay
Odpri galerijo
Pixabay

Mala in srednje velika podjetja v EU pretežno stavijo na dolžniško financiranje, pri katerem z naskokom prednjači izposojanje pri bankah. Lastniško financiranje, ki je priljubljeno v ZDA, je v EU kar nekoliko prezrto. A bolj kot z vprašanjem, zakaj je tako, se tokrat ukvarjamo z dilemo, kdaj se odločiti za lastniško in kdaj za dolžniško financiranje.

Lastniško financiranje

Najti vlagatelja z debelo denarnico se zdi odlična rešitev za podjetnike, ki želijo razširiti poslovanje in se ne bi radi zadolžili. Na ta način pridobijo sredstva, nimajo pa nevšečnosti z mesečnim odplačevanjem glavnice in obresti. A to ne pomeni, da pridobljeni evri ne nosijo odgovornosti. Podjetje mora z vlagatelji, to so na primer skladi zasebnega, tveganega ali angelskega kapitala, deliti dobičke. V marsikaterem primeru jih morajo vključiti tudi v odločanje o strateških odločitvah.

Primer:

Podjetnik vlagatelju prepusti 40% delež v zameno za 400.000 evrov. Podjetje s tem dobi denar za nadaljnji razvoj, vlagatelj pa delež v podjetju, katerega vrednost lahko v prihodnje zraste. Hkrati ima pravico do dela bodočih dobičkov. Vlagatelji v zameno za vložek pogosto zahtevajo tudi določen donos.

V primeru, da podjetje vsako leto izplača po 100.000 evrov dividend, bo vlagatelj v treh letih ustvaril 120.000 evrov donosa (3x po 40.000 evrov). Če v tem času zraste še vrednost podjetja, lahko vlagatelj ob prodaji deleža zasluži še precej več.

Prednosti lastniškega financiranja:

  • Dostop do denarja za podjetja, ki ne morejo najeti posojila.
  • Manj tvegano od najema posojila, saj denarja ni treba vrniti.
  • Sredstva zagotovijo vlagatelji, kar lahko poveča ugled podjetja na trgu.
  • Denarnih sredstev ni treba namenjati za financiranje posojil (obresti).
  • Podjetje ima na razpolago več denarja za nadaljevanje poslovne rasti.
  • V primeru stečaja ni treba vrniti vložka investitorjev.

Pomanjkljivosti lastniškega financiranja:

  • Vlagatelji v določenih primerih zahtevajo višje donose od stroškov bančnega posojila.
  • V zameno za vložek v podjetje bo vlagatelj želel imeti lastniški delež in del dobičkov.
  • Velike odločitve mora podjetnik sprejemati v dogovoru z ostalimi lastniki (vlagatelji).
  • V primeru hudih nesoglasij z vlagatelji se lahko zgodi, da mora podjetnik (ustanovitelj) prodati svoj delež in zapustiti podjetje.
  • Iskanje pravega vlagatelja terja veliko truda in časa.

Dolžniško financiranje

Poslovni odnos med podjetjem in banko (ali posojilodajalcem druge vrste) je precej drugačen od odnosa med podjetjem in vlagateljem. Predvsem podjetniku v zameno za denarna sredstva ni treba banki prepustiti lastniškega deleža, pač pa se podjetje, ki se zadolži pri banki, v zameno zaveže, da bo redno odplačevalo glavnico in obresti.

Prednosti dolžniškega financiranja:

  • Banka ali druga finančna institucija, ki posodi denar, ne more vplivati na poslovne odločitve podjetja. Nima lastništva, niti pravic do dividend ali bonusov.
  • Poslovno razmerje s posojilodajalcem se prekine, ko podjetje odplača posojilo.
  • Obveznice in posojila so lahko kratkoročna in dolgoročna.
  • Glavnica in obresti so številke na papirju, kar omogoča lažje finančno načrtovanje (v primeru spremenljive obrestne mere to ne velja za celotno obdobje).

Slabosti dolžniškega financiranja:

  • Podjetje mora vrniti denar v določenem časovnem obdobju.
  • Visoko zadolžena podjetja bodo v primeru težav z denarnim tokom težko odplačevala posojila.
  • Visoka zadolženost omejuje sposobnost lastniškega financiranja. Potencialni vlagatelji prezadolženih podjetij ne financirajo, saj jih povezujejo z visokimi tveganji.
  • Visoka zadolženost lahko zavre rast podjetja, ki mora presežna sredstva namenjati za poplačilo dolgov in ne vlaganje v rast.
  • Premoženje podjetja pogosto služi kot zavarovanje za posojilo. Samostojni podjetniki morajo osebno jamčiti za poplačilo posojila.

Kako izbrati pravi način financiranja?

Podjetnik pogosto nima izbire. Malo podjetje na začetku poslovne poti na primer izredno težko pritegne premožne vlagatelje. Skladi tveganega kapitala iščejo podjetja, ki imajo globalni doseg. Skladi angelskega kapitala praviloma vlagajo po nekaj 10 tisoč evrov (podatek velja za Slovenijo), v svetu pa po 300 tisoč dolarjev, za kar pričakujejo 50% delež podjetja. Dejstvo je tudi, da je ponudba financiranja, ki jo omogočajo skladi tveganega kapitala ali angelski investitorji, v Sloveniji še precej skromna. Podjetniki, zlasti lokalni, so zato odvisni predvsem od dolžniškega financiranja – bodisi s strani lastnikov ali pa družine in prijateljev. Ko začenjajo poslovati, so namreč njihove možnosti tudi pri bankah zelo omejene. Zakaj?

Razlog je predvsem v tem, da pri novoustanovljenih družbah še ni mogoče govoriti o kontinuiranem denarnem toku, ki bi ga podjetje lahko izkazovalo za pretekla obdobja. Brez tega ne morejo izkazati svoje odplačilne sposobnosti, prav ta pa je za banko bistvena. Prav tako podjetje, ki je šele pričelo poslovati, težko z dovolj veliko verjetnostjo dokaže, da zna opravljati svoj posel. V večini primerov tudi še nima sklenjenih pogodb, ki bi dokazovale bodoči denarni tok. V takšnih razmerah se podjetju oziroma podjetniku posoja predvsem na zaupanje, to pa lahko storijo samo ljudje, ki ga dobro poznajo, zaupajo v njegove sposobnosti in mu verjamejo na besedo.

Po preteku določenega obdobja, navadno je to najmanj leto dni opravljanja dejavnosti, podjetnik že lahko pokaže, v kolikšni meri je sposoben učinkovito in dobičkonosno poslovati. Takrat je čas, da se oglasi na banki, saj ima dobre možnosti, da jo prepriča v uspešno poslovno zgodbo in si tako zagotovi primeren način investicijskega financiranja ali pa financiranja obratnih sredstev.

Izbira načina financiranja je torej močno odvisna od tega, v kateri fazi razvoja je podjetje, ki potrebuje svež denar. Za zagonska podjetja na začetku poslovne poti je morda najbolj pametno razmisliti o posojilu pri družini in prijateljih. Ko podjetje zraste do te mere, da začne prodirati na nove trge, ima možnosti več. Eno vsekakor predstavljajo banke, za primerno rešitev pa se lahko izkaže tudi lastniško financiranje, seveda v primeru, da se je ustanovitelj pripravljen za to odpovedati delu družbe.


Pixabay
Pixabay

Banka za podjetnike vam ponuja več, kot vam lahko ponudi navadna banka. Naše poslanstvo je podjetnikom pomagati učinkovito opravljati podporne funkcije v podjetju. http://bankazapodjetnike.si


Več iz rubrike