Kaj se bo na trgih dogajalo v prihodnje?

Že nekaj časa borzni indeksi dosegajo rekordne vrednosti. Kaj menite, da se bo na trgih dogajalo v prihodnje? Kje bodo najboljše priložnosti?
Fotografija: AP
Odpri galerijo
AP

Res je, da svetovni trgi nenehno rastejo in se tudi zelo veliko vlagateljev sprašuje, kako dolgo bo ta trend še trajal. Če odgovorimo na hitro, pričakujemo, da bo ta trend tajal še nekaj časa.

Na trgih vidimo boljše razpoloženje, Evropa in trgi v razvoju pa so začeli nižati zaostanek za ameriškimi borzami, ki je nastal v zadnjih osmih letih. Delež posameznih delnic pomembnejših svetovnih indeksov, ki trgujejo nad 250-dnevnim povprečjem se je povzpel na najvišjo raven v zadnjih dveh letih; v Evropi in na Japonskem pa je celo presegel 80 odstotkov.

Dobre novice

Glavni vzroki za tako gibanje so predvsem pozitivni razpleti volitev v Evropi, ki kažejo na to, da je javno mnenje še vedno bolj naklonjeno EU kot desnici. Poleg volitev v Franciji so bile tudi deželne volitve v nemški deželi Schleswig-Holstein, ki pa je že ena pomembnejših. In kar nekoliko presenetljivo je zmagala stranka Angele Merkel. Posledica je bila eksplozija navdušenja na borzi. Drugi pomembni vzrok je dobro poslovanje podjetij v vseh sektorjih. Kar v osmih od enajstih sektorjev, gledano globalno, se letos pričakuje rast dobičkov podjetij. To sovpada z rezultati podjetij v prvem letošnjem četrtletju, ko so se dobički podjetij povečevali z dvomestno stopnjo v vseh pomembnejših regijah. To se je zgodilo prvič po letu 2010. Tretji vzrok pa so dobri makroekonomski kazalniki ter začetek reflacije na razvitih trgih.

Morebitnih nevarnosti na trgih trenutno ne vidimo. Če že, so ti politični, največ pozornosti pa bi morali nameniti ZDA. Čeprav so podatki še vedno dobri, bo prišel čas, ko bodo vlagatelji zahtevali začetek uresničevanja Trumpovih obljub o znižanju nekaterih davkov, infrastrukturnih projektov ter drugih reform.

AP
AP

Pozor na trge v razvoju

Še vedno smo optimisti tako glede vzhodne Evrope kot azijskega trga. Prvi sicer ne gre najbolj v prid razmeram z nafto, a smo dolgoročno še vedno zelo optimistični. Tudi azijskim trgom se še obeta obdobje rasti. V prid tem trgom govori tudi podatek, da se z delnicami trgov v razvoju še vedno trguje z velikim diskontom (v primerjavi z razvitimi trgi okoli 25 odstotkov nižja vrednotenja), kar pomeni določeno varnost in manjšo možnost za večje korekcije. Pozitiven je tudi podatek o denarnem toku, ki kaže na to, da so neto investicije v vrednostne papirje držav v razvoju na najvišji ravni v zadnjih skoraj treh letih.

Investicij v države v razvoju letos, zaradi prej naštetih vzrokov, še ne odsvetujemo, vendar bi morali biti vlagatelji še previdnejši pri izbiri trga ter biti pripravljeni na umik v primeru povečane nevarnosti za padec delniških trgov. Če se vlagatelji na te trge usmerijo z manjšim deležem portfelja in so pripravljeni tudi na visoka nihanja, je velika možnost, da bodo za to tudi dobro nagrajeni. V nasprotnem primeru je rast smiselneje iskati na standardnih razvitih trgih ter v alternativnih naložbah s fiksnim donosom.

Več iz rubrike