Jorge Lemann, milijarder in »arhitekt« največje pivovarske družbe na svetu
Brazilski poslovnež Jorge Paulo Lemann se je rodil v Riu de Janeiru in študiral ekonomijo na Harvardski univerzi. V sedemdesetih letih prejšnjega stoletja je skupaj s poslovnimi partnerji ustanovil investicijsko banko Banco Garantia, ki je pod Lemannovim vodstvom postala ena najuglednejših in najinovativnejših brazilskih finančnih družb, konec devetdesetih let pa jo je Lemann prodal finančni skupini Credit Suisse za 675 milijonov dolarjev.
Leta 1993 je ustanovil podjetje GP Investimentos, s katerim je začel kupovati in prodajati velika podjetja. Že konec osemdesetih let je s partnerji kupil brazilsko pivovarno Brahma in jo nato s še eno brazilsko pivovarno Antarctica združil v podjetje AmBev, s katerim je začel odločneje nastopati na mednarodnih trgih, predvsem v Južni Ameriki, Evropi in Aziji. AmBev se je leta 2004 združil z belgijskim pivovarjem Interbrew v novo podjetje InBev, to pa se je štiri leta pozneje z ameriško pivovarno Anheuser-Busch združilo v Anheuser-Busch InBev.
V medijih so takrat o Lemannu začeli govoriti kot o enem najnovejših »pivovarniških kraljev«. Konec lanskega leta se je Anheuser-Busch InBev združil še z angleško pivovarno SABMiller in nastala je nova združena družba Anheuser-Busch InBev SA/NV, ki velja za največjo pivovarniško družbo na svetu in z več kakor 200 pivovarniškimi blagovnimi znamkami proizvede tretjino vsega piva na svetu.
Leta 2004 je Lemann z več poslovnimi partnerji ustanovil investicijsko družbo 3G Capital, ki ima svoj sedež v New Yorku in je znana predvsem po svojih naložbah v družbe Burger King, Kraft Foods, Heinz in Tim Hortons. 3G Capital je pred nekaj leti vložil več milijard dolarjev v združitev podjetij Kraft Foods in Heinz v skupno podjetje Kraft Heinz ter združil podjetji Burger King in Tim Hortons.
Premoženje 77-letnega Lemanna, ki vpliva na nakupe in prevzeme velikih, mednarodno uveljavljenih podjetij, je po podatkih revije Forbes vredno 29 milijard dolarjev in Lemann že nekaj časa velja za najbogatejšega brazilskega državljana. Ena najnovejših poslovnih odločitev, na katere je vplival, je ponudba združenega podjetja Kraft Heinz, v katerem je Lemann eden najpomembnejših delničarjev. Kraft Heinz je pred kratkim pripravil ponudbo za prevzem britansko-nizozemske družbe Unilever, ene največjih živilskih družb na svetu, vendar je vodstvo Unileverja zavrnilo ponudbo. Podjetje Kraft Heinz kljub temu pričakuje, da se bodo pogovori nadaljevali in da bi družbi po pogajanjih nazadnje lahko sklenili dogovor o prevzemu.
Prebrani članek je nastal v okviru vsebin Delove priloge Posel in denar.
Več iz rubrike
Javnofinančna gibanja ugodna, a z negativnimi tveganji
Novi podatki Fiskalnega sveta na voljo. In kakšna je projekcija prihodnosti?
Kateri so 4 razlogi zakaj imajo samski višje denarne stroške?
Samski stan ima svoje prednosti, toda med njimi v večini ni tistih, ki so denarne narave.