Je dolg pravnih oseb lahko koristen?

Sem lastnik podjetja, starega skoraj deset let. Šele pred nekaj leti se mi je uspelo znebiti vsega dolga. Zdaj pa sem v dilemi glede ponovnega zadolževanja. Kaj menite o tem?
Fotografija: Reuters
Odpri galerijo
Reuters

Zadolževanje je med podjetji že skoraj pravilo, ne izjema. In je presenetljivo že to, da se niste niti enkrat znašli v podobni situaciji. Razlikovati moramo predvsem pred pozitivnim in negativnim zadolževanjem in se temu primerno odzvati.
Kot podjetnik morate poznati razliko med pozitivnim in negativnim zadolževanjem. Pozitivni so posojila, hipoteke ali pa kreditne linije, ki služijo podjetju in nadaljnjemu razvoju. To lahko imenujemo tudi produktivni dolg. Slab dolg pa je tisti, ki ne prispeva k rasti podjetja. Tega lahko imenujemo reduktivni dolg. Tipično se tega uporablja za financiranje stvari, ki si jih sicer ne moremo privoščiti. Ko se to začne dogajati, je srečen konec malo verjeten.
Menim, da obstajajo trije ključni razlogi, ki pripeljejo do reduktivnega dolga:

1. Neenakomerni denarni tok

Ko se naše stanje na transakcijskem računu povečuje enakomerno, imamo občutek varnosti in stabilnosti. Pri podjetnikih pa je situacija pogosto drugačna. Podcenjevati se začne neenakomernost denarnega toka in optimistična pričakovanja, kar še pokvarijo nadaljnji slabi meseci. Večina ljudi se bo v tem primeru zadolževala ali pa kurila obstoječe rezerve, čeprav govorimo le o kreditnih karticah z namenom izboljšanja finančne stabilnosti. Tudi pričakovanja so največkrat pozitivna, a ko se spet izkaže, da smo se zmotili, se je kriza že začela.

2. Prevelik pritisk na podjetje

Pogosto se podjetniki odločijo živeti le od poslovanja, še preden je podjetje dovolj stabilno, da bi to preneslo. Svojo prejšnjo zaposlitev pustijo predčasno in ves čas posvečajo svojemu podjetju, čeprav to še ni sposobno vzdrževati njihovega prejšnjega življenjskega sloga. Podjetje potrebuje čas, rezerve in dovolj stabilen denarni tok. Obdržite drugo službo do trenutka, ko boste prepričani, da je podjetje dovolj zdravo, da vas bo vzdrževalo. Še preden se boste zavedli, boste dočakali točko preloma.

3. Preveč samozavesti

Včasih podjetniki uporabljajo produktivni dolg in verjamejo, da ravnajo pametno in previdno. V resnici pa se lahko hitro preveč zadolžijo. Primer: podjetnik ima za seboj nekaj zelo uspešnih let in se odloči za širitev poslovanja tako, da se visoko zadolži. Sočasno podjetnik prilagodi tudi svoj življenjski slog. Hitro se lahko zgodi obrat v poslovanju: zaradi gospodarske krize, spremembe v industriji, izgube večje stranke ... Kot posledica dogodkov pride do učinka snežne kepe in je skoraj nemogoče uspešno prebroditi krizo.

Izogibajte se reduktivnega zadolževanja

Absolutno kritično je, da se izogibate reduktivnega dolga, če ciljate na dolgoročni uspeh. Če se kot podjetnik znajdete v situaciji, ko vaš dolg dela proti vam, se tega čim prej znebite. Če pa bo zadolževanje namenjeno širitvi poslovanja in vas morebitni kratkoročni pretresi ne bodo ogrozili, v tem ne vidim nič napačnega.

Več iz rubrike