Hitri recept za sestavo portfelja

Na vprašanja s področja naložb, bančništva ali zavarovalništva vam odgovarjajo Vzajemci.
Fotografija: Pixabay
Odpri galerijo
Pixabay

Vprašanje

Spoštovani, kako pravilno sestaviti naložbeni portfelj?

Odgovor

Želja vseh je, da bi izumili idealno formulo za oblikovanje osebnega portfelja, ki bi nam omogočila upokojitev pri 50 letih, hkrati bi nam v obdobju varčevanja omogočila še nakup nepremičnine in šolanje otrok. Žal takšna univerzalna formula ne obstaja. Sestava osebnega portfelja vzajemnih skladov je specifična stvar vsakega posameznika, odvisna od osebnostnih lastnosti (sprejemanje tveganja), naložbenih ciljev in časa varčevanja.

Preden se odločimo, kako sestaviti osebni portfelj, moramo določiti oziroma razmisliti o namenu našega varčevanja oziroma si moramo odgovoriti na naslednja vprašanja: Za kaj varčujemo? Koliko denarja potrebujemo? Kdaj ga potrebujemo? Koliko smo pripravljeni tvegati, da bomo brez večjih odrekanj in brez slabega spanja postavljene cilje tudi dosegli?

Kaj sestavlja jedro portfelja

Pomembno je, da za vsak naložbeni cilj (nakup stanovanja, šolanje otrok) sestavite jedro portfelja, ki naj bo sestavljeno iz treh do štirih skladov, v katere naložite od 70 do 80 odstotkov vseh sredstev. Za osnovo so primerni predvsem globalni skladi (delniški, mešani, skladi skladov in obvezniški), ki vlagajo na razvite trge, za katere lahko računamo, da bodo dosegali konstantne donose v daljšem časovnem obdobju. Ko vplačujete v portfelj, nova sredstva vplačujte v sklade, ki jih že imate v portfelju v istem razmerju.

Ko višina vašega premoženja dovolj zraste, pride čas, ko morate varčevanje nadgraditi. Želite višjo stopnjo razpršenosti portfelja, saj ugotovite, da pravilna razpršitev dolgoročno pomeni manj nihanj vašega portfelja. Pravilno razpršen portfelj vsebuje različne tipe delnic in obveznic, vsebuje pa tudi nekaj, kar se imenuje alternativne naložbe. In zakaj so alternative tako pomembne? Alternative lahko precej pripomorejo k stabilnosti vašega portfelja, ko vrednost delnic in obveznic pade. Takrat se cena surovin in nepremičnin navadno zviša. Izraz alternativna naložba se uporablja za vse naložbe, ki niso delnice, obveznice ali denar. To so, na primer, surovine, hedge skladi, skladi zasebnega kapitala, zbirateljski predmeti in nepremičnine. Pogosto so to kompleksnejše dobrine, ki jih težje ovrednotimo in težje zamenjamo za denar. Tehnično je tudi vaša zbirka starih kovancev ali »oldtimer«, ki ga imate v garaži, alternativna naložba. Vseeno, da bi pravilno investirali v alternativo, je smiselno poznati osnove in delovanje.

Pri dodajanju ožje usmerjenih vzajemnih skladov, ki ne sestavljajo jedro portfelja, morate biti zelo previdni. Dodatni vzajemni skladi bodo vašemu sedanjemu portfelju gotovo zvišali volatilnost in tveganje, po drugi strani pa vam bodo omogočali nadpovprečne donose. Delež takšnih skladov naj ne bi presegal 20 odstotkov celotnega portfelja. Prav tako bodite tudi v času varčevanja pozorni na večje spremembe in po potrebi unovčite dobičke ali pa izgube, če potencial izgine.

Koliko skladov je dovolj?

Podobno kot pri oblikovanju portfelja je tudi število vzajemnih skladov, ki jih bomo vključili v portfelj, odvisno od naložbenega cilja, tveganja in dolžine varčevanja vlagatelja. Pomembno pri tem je to, da se skladi, ki ji bomo vključili v portfelj, čim bolj razlikujejo. V praksi velja, da večino naložbenih ciljev lahko dosežemo z uravnoteženim portfeljem štirih do petih vzajemnih skladov. Raziskava analitske agencije Morningstar je pokazala, da je optimalno število skladov v portfelju od edem do devet vzajemnih skladov. Razpršitev na več kot deset različnih vzajemnih skladov še vedno zniža tveganje celotnega portfelja, a je ta odstotek znižanja minimalen in zato nepotreben.

Pixabay
Pixabay

Prekrivanje naložb

Pri pripravi osebnega portfelja mora biti vsak vlagatelj pozoren predvsem na to, da se naložbe sedanjih skladov v portfelju ne podvajajo. Poleg tega pa je priporočeno, da so sredstva enakomerno razporejena po posameznih panogah in državah. Če ugotovite, da imata dva sklada podobno naložbeno strukturo, kar pomeni, da vlagata velik del sredstev v delnice istega podjetja, je treba opraviti določene prilagoditve portfelja. Poleg podvajanja delnic se vam lahko zgodi, da imate v portfelju naložbe, s katerimi ste preveč izpostavljeni določenemu sektorju (na primer finance). Čeprav sektor v določenem trenutku prinaša nadpovprečne donose, ste s tem izpostavljeni prevelikemu tveganju, ker ste v pretežni meri odvisni le od enega sektorja.

Prilagajanje portfelja

Dogajanje na trgih vedno poskrbi za spremembo strukture naložbenega portfelja. Priporočljivo je, da tega najmanj enkrat na leto pregledate ter po potrebi prilagodite strukturo, da še naprej sledi postavljenim ciljem. V sedanjem okolju pa ni čisto nič narobe, če portfelj spremljate in prilagajate aktivno; tudi zakonodaja s krovnimi skladi nam pri tem gre na roko. Vsekakor pa bodite bolj izbirčni pri izbiri naložb, saj je za nami daljše obdobje rasti delniških tečajev.

Še najboljša poteza bi bila, da se pri sestavi in spremljanju posvetujete z neodvisnim finančnim svetovalcem ali znancem, ki se na to zelo dobro spozna. Izkušeni vlagatelji poznajo pravilo, ki pravi, da se je treba za uspešno vodenje naložb od teh čustveno distancirati, saj pretirana čustvena vpletenost pogosto vodi v iracionalne odločitve. 

Več iz rubrike