Evropski finančni trgi hvaležni Franciji

Kako je zmaga Emmanuela Macrona vplivala na kapitalske trge in kateri politični dogodki v prihodnosti predstavljajo nove izzive za finančne kazalce?
Fotografija: Luke MacGregor/Reuters
Odpri galerijo
Luke MacGregor/Reuters

V drugem krogu francoskih volitev je prepričljivo zmagal sredinski kandidat Emmanuel Macron, ki je glede na sedaj znane rezultate prejel okoli 66 odstotkov glasov. Zmaga Macrona je bila na koncu prepričljiva in to navkljub škandalu zaradi računalniškega vdora in objavi spornih dokumentov.

Ker so ankete, ki so se v prvem krogu volitev izkazale za točne, v prejšnjem tednu nakazovale na suvereno zmaga Macrona, smo že v prejšnjem tednu posledično videli rast bolj tveganih oblik naložb.

Tako je francoski delniški indeks CAC prejšnji teden zrasel za 2,8 odstotka, le malo manj pa evropski delniški indeks. Znižal se je tudi kreditni pribitek na francoske državne obveznice, vrednost evra pa je zrasla. Glede na reakcijo trgov danes, lahko rečemo, da je bila zmaga Macrona že polno vračunana v cene prejšnji teden. Evro je po objavi rezultatov ponoči sicer zrasel in celo presegel mejo 1,1, nato pa je njegova vrednost rahlo upadla. Delniški indeks CAC je padel za malo manj kot 0,5 odstotka, vrednost francoskih obveznic pa je ostala praktično nespremenjena. Zaključimo lahko, da je v Franciji zmagala politična opcija naklonjena procesu evropske integracije in skupne evropske valute.

Je pa pred EU še kar nekaj izzivov za naslovitev katerih bodo potrebne reforme. Sedaj bodo v ospredju pogajanja z Veliko Britanijo glede brexita, na političnem področju pa nas jeseni čakajo nemške volitve, negotova pa je tudi situacija v Italiji, kjer bi lahko videli predčasne volitve.

Več iz rubrike