Due diligence (skrbni pregled)
Odločitve o nakupu podjetij ali poslovnih kombinacijah morajo temeljiti na kakovostnih informacijah, ki se lahko pridobijo tudi s skrbnim pregledom (Due Diligence). Ta zajema pregledovanje podjetja kot poslovnega sistema, vključenega v okolje.
Opravlja se v skladu z opredeljenimi cilji. Praviloma zajema vse pomembne dejavnike poslovanja (poslovne funkcije, informacijski sistem, menedžment, poslovne procese, okolje itd.). Naročniki pogosto opredeljujejo minimalne cilje. Motiv je varčevanje, saj so stroški omejenega skrbnega pregleda nižji. Tako varčevanje je dvorezno. Na eni strani se prihrani nekaj pri izvedbi storitve skrbnega pregleda, prevzema pa se tveganje presenečenj, ki so povezana s področji, ki jih skrbni pregled ne obravnava. Taka presenečenja so lahko zelo draga. Odločevalci pogosto izgovorijo znani stavek: »Če bi to vedel, se ne bi tako odločil.« Nesporno je skrbni pregled najcenejša oblika zmanjševanja tveganja pred katastrofalnimi izgubami, ki jih lahko povzročijo napačne odločitve. Prav to je vzrok, da so cilji skrbnega pregleda praviloma obsežni in njihova uresničitev zahteva poglobljeno pregledovanje.
Proučevanje skrbnih pregledov je pokazalo, da je njihova kakovost odvisna od izkušenj in strokovnosti izvajalca. Izvajalci skrbnega pregleda moramo imeti potrebna znanja in izkušnje na ekspertni ravni. Nekateri menijo, da so dobri le strokovnjaki iz tujine, vendar imamo v Sloveniji dovolj svojih (njihovo strokovnost priznavajo tudi velike tuje svetovalne hiše, ko naše strokovnjake angažirajo za izvedbo skrbnih pregledov, ki so jih pri njih naročila naša podjetja). V projektno skupino za izvedbo skrbnega pregleda običajno vključujemo revizorje, davčne svetovalce, odvetnike, ocenjevalce vrednosti, svetovalce s področja delovanja podjetja in njegovih funkcij in druge.
Najpogostejši predmet (subjekt) skrbnega pregleda je gospodarska družba (podjetje), ki jo pojmujemo kot od okolja razmejeno in zaokroženo miselno celoto, ki se ukvarja s poslovanjem. Za dobro izvedbo skrbnega pregleda je nujno dobro poznavanje poslovnega sistema in poslovnega procesa.
Zanima nas:
• Kako prikazani procesi potekajo v pregledovanem podjetju?
• Kakšne poslovnoizidne potenciale ima pregledovano podjetje?
• Kakšno je dejansko premoženjsko stanje?
• Itd.
To so le nekatera vprašanja, na katera odgovori skrben pregled. Vprašanja in odgovori so povezani z odločitvami, ki temeljijo na skrbnem pregledu. Najpogostejše odločitve, ki zahtevajo skrbni pregled, so, poleg že omenjenih o kapitalskih transakcijah, o:
• prodaji podjetij,
• pridobitvi informacij o finančnem stanju kupca,
• stanju lastnega podjetja,
• naložbah v podjetja,
• itd.
Pogoj za kakovostno izvedbo skrbnega pregleda je njegovo skrbno načrtovanje. Slabosti pri načrtovanju najbolje ponazorimo s primerjavo z izletom, ki ga ne načrtujemo ali ga slabo načrtujemo. Če skrbnega pregleda natančno ne načrtujemo, je podoben »izletu brez cilja«. Opredeliti je treba vsaj: izvajalsko ekipo; oceno poslovnega in pravnega tveganja; vodenje postopka skrbnega pregleda; oceno posledic napak pri izvedbi postopka skrbnega pregleda; oceno ovir, ki lahko onemogočijo izvedbo skrbnega pregleda; opredelitev ciljev skrbnega pregleda; opredelitev obsega in globine; čas izvedbe in ceno. Naslednja faza je izvedba skrbnega pregleda, ki mora potekati po pripravljenem načrtu.
Postopek skrbnega pregleda se začne s pridobivanjem potrebnih podatkov, informacij. Virov je veliko. Zelo pomembno je, da so pridobljene informacije kakovostne in preverljive. To je lahko problematično pri tistih, ki ne temeljijo na listinskih podlagah. Pridobljene informacije preizkusimo. Sledi faza njihovega ovrednotenja v kontekstu uresničitve ciljev skrbnega pregleda. O rezultatih se sestavi poročilo.
Potrebne listine največkrat zagotovi naročnik skrbnega pregleda. Vrste in vsebine pridobljenih listin so odvisne od ciljev skrbnega pregleda.
Skrbni pregled je nedvomno eden najpomembnejših postopkov pridobivanja informacij, ki jih potrebujejo investitorji za sprejetje odločitev o naložbah. Časovno črpa iz preteklosti in se usmerja v prihodnost, saj preverja tudi poslovne priložnosti.
Dr. Branko Mayr, VŠR Visoka šola za računovodstvo in finance
Več iz rubrike
Javnofinančna gibanja ugodna, a z negativnimi tveganji
Novi podatki Fiskalnega sveta na voljo. In kakšna je projekcija prihodnosti?
Kateri so 4 razlogi zakaj imajo samski višje denarne stroške?
Samski stan ima svoje prednosti, toda med njimi v večini ni tistih, ki so denarne narave.