Dilema: nakup ali najem stanovanja?
Strokovnjaki opozarjajo, da naj bodo v ospredju nakupa hiše ali stanovanja raje drugi razlogi kot tradicionalni slovenski pomislek – »kaj bodo pa drugi rekli«. Kupec naj se vpraša, zakaj sploh želi lastno nepremičnino – ali ga motivira misel na to, da na določenem mestu požene svoje korenine, ali nepremičnino vidi predvsem kot investicijo? Predvsem je nujno treba natančno analizirati lastno finančno stanje – trenutno in pričakovano. Če vam nakup nepremičnine popolnoma izsuši žepe in vas pusti v dvajsetletni negotovosti o tem, kako boste zmogli odplačevanje kredita, stroškov otrok in lastnega preživetja, potem je bolje ostati v najemniškem stanovanju.
Prav tako je lastna nepremičnina dolgoročna obveznost, ki jo je treba vzdrževati, primerno zavarovati, vse to pa je povezano z dodatnim časovnim in finančnim vložkom. Če na takšne obveznosti niste pripravljeni, je boljša ideja – čeprav imate dovolj denarja za nakup – najem.
V Business Insiderju so sestavili celo zelo uporabno tabelo vprašanj in odgovorov, ki bi si jih moral pred nakupom ali najemom zastaviti vsak, ki razmišlja o tem, kako je treba dolgoročno rešiti stanovanjsko vprašanje.
Kdo največ najema?
V Evropi načelno velja pravilo, da se za najem pogosteje odločajo prebivalci razvitejših evropskih držav kot prebivalci manj razvitih držav. Največ najemov stanovanj v zadnjih letih opažajo v Švici in Nemčiji, prav tako se za najem stanovanjske nepremičnine vse bolj odločajo tudi v Sloveniji. Najmanj najemniških stanovanj pa je, na primer, v Romuniji.
Več iz rubrike
Javnofinančna gibanja ugodna, a z negativnimi tveganji
Novi podatki Fiskalnega sveta na voljo. In kakšna je projekcija prihodnosti?
Kateri so 4 razlogi zakaj imajo samski višje denarne stroške?
Samski stan ima svoje prednosti, toda med njimi v večini ni tistih, ki so denarne narave.