Brexit: najpomembnejši sektor VB je najbolj ogrožen

Letošnje poročilo finančne lobistične skupine The City UK ugotavlja, da je finančni sektor v Veliki Britaniji izjemnega pomena in da je po brexitu prav ta veja gospodarstva najbolj ogrožena.
Fotografija: Pixabay
Odpri galerijo
Pixabay

Finančni sektor v VB ima največjo izvozno moč, predstavlja največji finančno injekcijo državni blagajni in v tem segmentu je zaposlenih največ ljudi. Finančni sektor je v lanskem letu prispeval skoraj dvanajst odstotkov vseh davčnih prihodkov v Veliki Britaniji, zaposluje dobrih sedem odstotkov aktivnega prebivalstva in ima povprečje letne trgovine v vrednosti šestinosemdeset milijard evrov, to je več kot vse druge izvozne kategorije skupaj.

V poročilu so ugotovili, da je finančni sektor trenutno še vedno vitalen in produktiven, plače zaposlenih zelo visoke ter da v vseh večjih britanskih mestih zaposluje po najmanj deset tisoč ljudi. Miles Celic, direktor The City UK, trdi, da Velika Britanija temelji na finančnih in sorodnih strokovnih storitvah. »Bančništvo zagotavlja uspešno gospodarstvo in VB je tako na lokalni kot nacionalni ravni glavni delodajalec najbolj produktivnih delovnih mest v državi.«

Še v lanskem poročilu so brexit označili za enkratno priložnost, letos pa že navajajo morebitne zaskrbljujoče podatke glede njegovega potencialnega vpliva na finančne trge, strah jih je predvsem izgube določenih pravic na področju bančništva in zavarovalništva v državah članicah EU.

Velika Britanija lahko v finančnem sektorju izgubi 30 000 delovnih mest in najmanj 7 milijard evrov.

Z njimi se strinja tudi britanska finančna skupina AFME, ki opozarja finančnike na težke čase. »Dobro se pripravite na brexit, prvi dve leti po odhodu iz Evropske unije sta ključnega pomena.« V poročilu so navedli precejšno število dokazov, da so banke in druge finančne institucije že naletele na ovire pri izgradnji struktur in izvajanju procesov v novi regulativni pokrajini.

Tudi bruseljska skupina strokovnjakov s področja politike in gospodarstva Bruegel je ocenila, da lahko Velika Britanija po brexitu izgubi trideset tisoč delovnih mest in najmanj sedem milijard evrov v finančnem sektorju. Najbolj skrbi njihova prestolnica, saj po njihovem izračunu petino Londona sestavljajo aktivni prebivalci iz ostalih evropskih držav. Poročilo naslavljajo prav tako na evropske bančne institucije, katerim sporočajo, naj vsaj izkoristijo brexit kot spodbudo za kapitalske trge.

Več iz rubrike