Boj za družinsko premoženje med bratoma Barclay

Ta primer bi lahko postavil temelje, da bi sodišča globoko posegla v offshore račune družine milijarderjev.
Fotografija: Razpršeni imperij bratov Braclay je bil na vrhuncu leta 2018 ocenjen na 5,8 milijarde dolarjev neto. FOTO: Toby Melville / REUTERS
Odpri galerijo
Razpršeni imperij bratov Braclay je bil na vrhuncu leta 2018 ocenjen na 5,8 milijarde dolarjev neto. FOTO: Toby Melville / REUTERS

Oktobra pred 20 leti sta dvojčka - milijarderja - Frederick in David Barclay pokleknila pred britansko kraljico in postala viteza. Naziv sta si prislužila zavoljo dobrodelnega dela, piše revija Forbes. Tedaj sta dala enega redkih intervjujev in govorila tudi o sebi. Dve desetletji kasneje sta nekoč neločljiva dvojčka, ki sta zgradila 4 milijarde dolarjev vreden imperij, v vojni. Prepirata se o poslu in bogastvu, ki sta ga ustvarila.
 
Pri 85 letih energijo porabljata za sodne bitke na londonskem višjem sodišču zaradi obtožb o prisluškovanju, komercialnem vohunjenju in izdaji.
 

Počilo je ob prodaji Ritza

 
Britanski časnik Guardian je pisal, da se poslovni imperij bratov Barclay, ki je bil ustvarjen v 60. letih, trese. Telegraph Media Group, spletna prodajalna Very Group (prej znana kot Shop Direct) in dobavitelj Yodel ne poslujejo najbolje. A spor pred sodiščem, ki je prišel v javnost, je zanetila prodaja hotela Ritz v Londonu. Sir Frederick je že marca napovedal, da bo sprožil sodni postopek proti družini svojega dvojčka Davida, če bodo v Londonu poskušali prodati Ritz za manj kot milijardo funtov.
 
Sijajna 114-letna posest ima pestro zgodovino, vključno s srečanjem Winstona Churchilla, Dwighta Eisenhowerja in Charlesa de Gaulla med drugo svetovno vojno. Toda zdaj je postala osrednja točka v boju za oblast v 21. stoletju, ki je tako dramatičen kot Sukcesija, uspešna TV-serija o medijskem imperiju, ki jo vodi hudomušna družina.
 

Barclay proti Barclayu

 
Frederick toži sinove svojega brata Davida in direktorja družinskega holdinga, obtožuje jih, da so na skrivaj snemali Fredericka in njegovo hčer Amando, medtem ko sta se pogovarjala o poslovanju v družinskem hotelu Ritz v Londonu. Trdi, da gre za kršitev zaupanja, zlorabo zasebnih informacij in kršitev pravic do varstva podatkov.

 
Ta primer bi lahko postavil temelje, da bi sodišča globoko posegla v offshore račune družine milijarderjev. Dodaten šok je sodišče doživelo minuli ponedeljek, ko so na obrambni strani, Davidovi sinovi Alistair, Aidan, Howard in Aidanov sina Andrew Barclaya. Ti so priznali, da so prisluškovali in razpravljali o posnetkih. Vendar zanikajo kakršno koli zaroto, »da bi škodili poslovnim interesom Sir Fredericka ali Amande«.

Dodali so, da so njihova dejanja »posledica resnih pomislekov o vidikih ravnanja Sir Fredericka«, ki so bili nujni in razumni v skladu zaščite poslovnih inetresov pred morebitno škodo. Kot vedno, so želeli delovati v dobro cele družine. Ponudili so, da Fredericku in Amandi plačajo odškodnino zaradi zlorabe zaupanja.
 

Nezaupanje

 
Stvari so se razgrele v maju, ko so Frederickovi odvetniki objavili posnetke, ki domnevno prikazujejo Davidovega sina, Alistairja Barclaya, ki je nameščal poslušalno napravo na sejmu v Ritzu, medtem ko sta se Frederick in njegova hči Amanda sestankovala o prodaji hotela.
Stavba Barclays banke v Londonu. FOTO:  Stefan Wermuth / REUTERS
Stavba Barclays banke v Londonu. FOTO:  Stefan Wermuth / REUTERS

Frederick je v strahu, da mu kdo prisluškuje, prosil za namestitev nadzorne kamere, ki jo je postavilo hotelsko osebje. Ko so se njegovi strahovi potrdili, je Frederick, tako britanska medijska hiša BBC dejal, da je hrošček »namerna in namerna invazija na mojo zasebnost«.
 

Dogovarjanje preko WhatsApp

 
Dokumenti, ki so jih odvetniki razkrili v breme Davidovih sinov, potrjujejo Frederickov sum. Navajajo, da se je Alistair Barclay, ki je o tem razpravljal s svojim nečakom Andrewom, vendar se ni posvetoval z drugimi družinskimi člani, »odločil, da bo postavil snemalno napravo (kupljeno preko pulta v trgovini v centralnem Londonu) v hotelu Ritz z namenom snemanja pogovorov Sir Fredericka Barclaya«.

Iz prepisa 405 ur posnetkov zasebne preiskovalne skupine Quest, ki ji je predsedoval nekdanji komisar londonske metropolitanske policije lord John Stevens, je razvidno, da so v skupinskem klepetu preko aplikacije WhatsApp razpravljali o »uporabi« posnetkov.

 
Obrambni dokumenti razkrivajo tudi, da je snemalno napravo in prenosni računalnik, ki ga je uporabil Alistair Barclay, njegova gospodinja uničila in vrgla v smeti, upajoč, da bo to konec zgodbe.
 

Zelo britanski problemi

 
Razpršeni imperij bratov Braclay je bil na vrhuncu leta 2018 ocenjen na 5,8 milijarde dolarjev neto. Najbolj sta pa znana po hotelih in drugimi poslopji, ki vključujejo monaško stolpnico Mirabeau z visokim stanovanjskim stolpom in luksuzno skupino Maybourne. Toda družinski kronski dragulj je bil londonski Ritz, ki so ga pred 25 leti kupili za 75 milijonov funtov (119 milijonov dolarjev).
 
Leta 2012 sta bila brata predmet preiskave BBC Panorama, ker, kot so navedli, hotel ni plačal davka od dohodkov pravnih oseb. V odgovoru na navedbe medijske hiše BBC sta dvojčka Barclay dejala, da nimata ničesar z vodenjem ameriških družb.
Po poročanju Forbesa je Davidova podružnica hotel prodala v začetku tega leta za prijavljeno vsoto, ki se je gibala od 890 milijonov do 1,1 milijarde dolarjev (700 do 800 milijonov funtov); podružnica Fredericka trdi, da bi jo morali prodati za veliko več, približno 1,5 milijarde ameriških dolarjev. Za koliko je bil dejansko prodan družinski kronski dragulj mediji zgolj ugibajo. 

 
Forbesov vir, ki je zvest taboru Frederick, je dejal, da družini nimata v lasti enakovrednega deleža. Aranžma sega v čas pred 30 leti na jahto sredi Sredozemskega morja. To je zgodba, ki jo je pripovedovala ena družina, Barclayevi je ne niso ne potrdili ne ovrgli.
 

»Največja napaka v življenju«

 
Vir pravi, da je zelo bolan David prosil brata Fredericka, naj pred smrtjo zanj nekaj stori. Ker ni mogel voditi podjetja, je David prosil brata, naj se odpove delu delnic in jih prenese na njegove otroke Aidana, Howarda in Duncana (še en Davidov otrok, ki je bil od tedaj izpisan iz oporoke). Ideja je bila, da bi brata združila štiri dediče - Frederickovo hčer Amando na eni strani in Davidove tri sinove na drugi in bi enakomerno razdelila lastništvo družinskega premoženja.
 
Po navedbah vira se je Frederick zavezal in odrekel polovici svojega 50-odstotnega deleža premoženja, da bi Davidovim naslednikom omogočil enak delež. Frederick je kasneje svojo odločitev opisal kot »največjo napako v življenju«.
 
O razdelitvi družinskega bogastva – 25 odstotkov za Fredericka in njegovo vejo in 75 odstotkov za Davida in njegovo vejo - obstaja veliko poročil, čeprav uradno niso bila nikoli potrjena.
 
 
 
 

Več iz rubrike