Ante Ramljak napovedal veliko čiščenje Agrokorja

Končno se bo začelo prestrukturiranje Agrokorja. Izredni upravitelj Ante Ramljak je napovedal veliko čiščenje, po katerem bodo obdržali le tri obetavne dejavnosti, prodajo na drobno, živilstvo in kmetijstvo, skupaj le dvajset družb.
Fotografija: Dragan Matic/Cropix
Odpri galerijo
Dragan Matic/Cropix

Iz preostalega dela koncerna bodo ustanovili Agrokor Portofolio Holdings in začeli razprodajo. In v njem bo najti vse mogoče, družbe, ki se ukvarjajo z energetiko, turizmom, oglaševanjem, gradbeništvom, zdravstvom, informatiko ali organizacijo potovanj. Med zadnjimi je tudi družba Adriatica.net, kamor spadata dubrovniški Atlas in ljubljanski Kompas.

Skupno gre za okoli 80 družb, od katerih jih je 41 še vedno aktivnih, 23 jih operativno ne posluje, 16 je fiktivnih. Ramljak pričakuje, da bo Agrokor z njihovo prodajo zaslužil borih 40 milijonov evrov. Je pa treba vedeti, da je koncern samo s prodajo Ville Catello zaslužil 8,1 milijona evrov. Nekatere od omenjenih družb, kot je Tovarna soli Pag, poslujejo z dobičkom, večina pa jih kljub vsemu ima izgubo.

Privlačni stanovanjski in pisarniški objekti pa tudi gradbena in kmetijska zemljišča so obremenjena s posojili, prepletena z medsebojnimi dolgovi in že večkrat zastavljena. Helikopterja in jahte zaradi tega sploh ni mogoče prodati, kar odbija morebitne kupce in zmanjšuje njuno vrednost.

Zapiranje Konzumovih trgovin

Ko gre za ključne poslovne storitve, bodo največje spremembe znotraj sektorja prodaje na drobno, ki je tudi letos (če izvzamemo avgust) posloval z izgubo. Šestdeset Konzumovih trgovin so že zaprli, do konca leta pa jih bodo še 105.

Ramljak velik del problemov, v katerih se je znašla prodaja na drobno, pojasnjuje z aranžmaji sale and leaseback (prodaj, nato pa znova vzemi v najem). Da bi prišel do svežega denarja, je Todorić prodajal prostore, nato pa jih je znova jemal v najem, in to po cenah, ki so bile občutno višje od tržnih. Ker so sedanji lastniki (skoraj izključno skladi) nemudoma privolili v občutno nižje cene najema, so mnogi prepričani – o tem bodo imeli zadnjo besedo forenziki –, da te cene niso bile realne in da je bil to zgolj še eden od načinov, na katerega so iz družbe črpali denar.

Skladno z načrtom trajnega poslovanja bi se morali prihodki sektorja prodaje na drobno (Konzum, Konzum BiH, Tisak, Velpro in Mercator) do leta 2021 s sedanjih 4,9 zmanjšati na 4,5 milijarde evrov, hkrati pa naj bi se EBITIDA (dobiček pred odbitkom davčnih obresti in amortizacije) povečal za pet odstotkov, s 50 na 218 milijonov evrov. Kar zadeva Mercator, naj bi se prihodki z 2,3 povečali na 2,4 milijarde evrov, EBITIDA pa naj bi se s 60 povečala na 128 milijonov evrov.

V živilstvu in kmetijstvu so razmere nekoliko boljše, vendar bodo tukaj spremembe glavne usmeritve, kjer so si do zdaj prizadevali za povečanje prihodkov. Namesto tega se bo koncern v prihodnje ukvarjal predvsem s povečevanjem dobička.

Pred novim valom stečajev

Še vedno ni znano, koliko v resnici znašajo dolgovi propadlega koncerna, po Ramljakovem mnenju se bodo, potem ko bodo zbrali vse terjatve, povzpeli na 7,837 milijarde evrov. Če bi hoteli ohraniti minimalno razmerje med dolgovi in EBITIDA, torej 1 : 6, to pomeni, da bi odpis dolgov znašal od 60 do 70 odstotkov. Dobavitelji so že izračunali, da bi bil vsak odpis dolgov, ki bi znašal več kot 15 odstotkov, zanje usoden, tako da se, če se bodo vse te napovedi uresničile, zagotovo napoveduje nov in še veliko večji val predstečajnih pogodb in stečajev, ki jih je sprožil propad Agrokorja.

Več na Delo.si

Več iz rubrike