Ali nastaja balon?
Odgovor
Umik je odvisen predvsem od ročnosti vašega portfelja. Če je doba krajša od treh let, potem je smiselno vsaj del sredstev umakniti v varnejše naložbe ali celo na banko. Če pa je doba varčevanja še vedno daljša od pet let, potem so skrbi v tem trenutku odveč. Ker pravite, da imate večji del portfelja investiran na ameriških trgih, je priporočljiva nekoliko boljša razpršitev. Delnice na finančnih trgih po izvolitvi Donalda Trumpa beležijo zelo veliko rast.
Predvsem je zmaga kontroverznega Trumpa podžgala ameriške indekse, ki so dosegli nove najvišje zgodovinske vrednosti. Je lahko to vzrok za skrb? Gotovo je potrebna večja previdnost, saj smo že več kot osem let v bikovem trendu, zato je utemeljeno vprašanje, ali se bo leta 2017 zgodila večja korekcija. Tega seveda z gotovostjo ne more trditi nihče, je pa kar nekaj indikatorjev, ki nakazujejo močno pregretost in precenjenost vrednostnih papirjev. Podatki družbe Morningstar kažejo, da je povprečen bikovski trend v zgodovini trajal približno osem let. Trenutno smo že v devetem letu rasti. Vendar so povprečja le ena stran zgodbe in temeljijo na primerih, ki izstopajo iz povprečja in na primerih, ki za tem zaostajajo. Ameriški indeks S & P 500 je od marca leta 2009 zrasel za več kot 200 odstotkov. To pa ni najvišja rast, ki jo je beležil omenjeni indeks. Od leta 1987–2000 je indeks zabeležil 580-odstotno rast in trend je trajal kar 13 let.
Vrednotenja delnic so trenutno res visoka, niso pa še najvišja in prenizka, da bi lahko govorili o balonu. Za nami je na razvitih trgih res prvi negativni mesec po dolgem času. Morda so se vlagatelji že malo začeli spraševati, kako bo Trump uveljavil vse, kar si je zamislil. Pomemben podatek, ki vpliva na vrednotenja delnic, je rast dobičkov. Za leto 2017 se napoveduje 3,2-odstotna rast dobičkov podjetij, ki so vključeni v indeks S & P 500, kar je višje od preteklih pričakovanj. Tudi z vidika politike ameriške centralne banke (Fed) ni indicev, ki bi nakazovali na večji pretres na trgih. Fed je letos enkrat že dvignil ključno obrestno mero in trg se je na to odzval presenetljivo dobro. Do konca leta pa je mogoče pričakovati vsaj še eno zvišanje ključne obrestne mere. Če bo dvigov več, politična slika v Evropi pa bo še naprej negotova, lahko pričakujete rast ameriškega dolarja, ki bi pozitivno vplivala na vaše naložbe. Morate pa upoštevati tudi dejstvo, da je tudi dolar že na visokih ravneh in obstaja možnost za manjši padec.
Glede na vse zgoraj zapisano je koristno, da je portfelj izpostavljen tudi evropskim trgom, trgom v razvoju in ne nazadnje tudi obvezniškim ter alternativnim naložbam. Struktura je odvisna od ročnosti vašega portfelja. Če pa ste zaradi morebitnih padcev res v skrbeh, lahko del sredstev umaknete na varno ter se na trg vračate postopno, ko nastanejo korekcije. Zgodovinsko se zgodi enkrat na dve leti. Večina bi korekcijo trga definirala kot padec vrednosti delnic za vsaj deset odstotkov. Je tudi zdrava za trg, saj prepreči pretirano napihovanje cen delnic in hkrati v večini primerov pomeni dobro nakupno priložnost. Spomnimo se samo lanskega primera, ko so tečaji delnic na ameriških trgih padli za skoraj 20 odstotkov, leto 2016 pa še vedno končali v zelenih številkah. Pri korekcijah je ključno, da se izogibate čustvenim odločitvam in še naprej sledite začrtani strategiji.
Še najboljša rešitev je preventiva in ne čakanje, da vas bo družba za upravljanje opozorila, da se morate umakniti, saj kratkoročnih gibanj ne more predvideti nihče. Izpostavitev samo enemu trgu je že po definiciji ena od bolj tveganih potez.
Več iz rubrike
Javnofinančna gibanja ugodna, a z negativnimi tveganji
Novi podatki Fiskalnega sveta na voljo. In kakšna je projekcija prihodnosti?
Kateri so 4 razlogi zakaj imajo samski višje denarne stroške?
Samski stan ima svoje prednosti, toda med njimi v večini ni tistih, ki so denarne narave.