5 nasvetov kam s prvimi prihranki

Star sem 24 let in sem pred enim letom diplomiral ter se zaposlil v uspešnem slovenskem podjetju. V enem letu mi je uspelo privarčevati nekaj denarja in prosil bi za nasvet, kaj storiti.
Fotografija: Pexels
Odpri galerijo
Pexels

Zelo pomembno je, da se že kot mladi naučite, kako pomembno je varčevanje in akumuliranje bogastva. Rek »Čas je denar« še kako velja in prej ko boste začeli varčevati, bolje bo za vas in vašo prihodnost. Pohvalno je, da ste se že takoj odločili za varčevanje. V prvem koraku morate sestaviti svoj finančni načrt, da bi lažje razumeli svoje cilje, interese in vrednote.

Kot današnji diplomiranec oziroma diplomiranka imate pred seboj še okoli 40 let delovne dobe, v kateri boste morali akumulirati dovolj bogastva, s katerim se boste lahko preživljali do 120. leta. Vprašajte se, koliko bi radi privarčevali oziroma koliko boste potrebovali. S pomočjo teh odgovorov si lahko sestavite simulacije, koliko časa boste morali varčevati ter koliko sredstev za to namenjati.

Kam s prvimi prihranki?

Upoštevati morate vse trenutne okoliščine, tudi dejstvo, da varčevanje ni vedno najpomembnejše. Poskrbeti morate tudi za lagodno življenje v vaši aktivni dobi življenja.

1. Pripravite varnostni sklad

Odlična začetna investicija je varnostni sklad. Velja pravilo, da morate najmanj deset odstotkov vseh svojih prihodkov investirati v varnostni sklad, dokler v njem ne naberete za okoli šest mesečnih plač sredstev. Nikoli se ne ve, kaj se bo zgodilo jutri, zato je varnostni sklad nujnost, ne le izbira. Varnostni sklad vam bo pomagal v primeru nepredvidljivih dogodkov. Naj gre za izgubo službe, zdravstvene stroške, popravila doma ali avtomobila ... varnostni sklad vas odreši dodatnih zadolževanj za reševanje razmer. Izkušnje kažejo, da je najbolje, da si na banki odprete varčevalni račun, na katerem boste ta sredstva zbirali.

2. Odplačajte svoj dolg

Diplomiranje je pomemben dosežek. A zelo veliko sedanjih študentov študij konča z dolgovi (največkrat izredni limit na osebnem računu). Obresti na dolg so lahko zelo visoke in pomenijo nepotreben mesečni strošek. Če pred investiranjem poskrbite za to, da boste brez dolga, boste v prihodnje imeli več sredstev, ki jih boste lahko namenili varčevanju.

3. Potujte

Za tiste, ki nimate dolga in že imate varnostni sklad, v katerega vsak mesec prispevate, je potovanje odličen način proslave svojega »uspeha«. Izkušnja vam bo pomagala tudi razumeti druge kulture, se odpočiti in nabrati novih moči za nadaljevanje vaše kariere. Dopust je hkrati odličen način iskanja novih idej.

Pexels
Pexels

4. Posodobite svojo garderobo

Če nimate dolga in imate že pripravljen varnostni sklad, v katerega prispevate, nekaj denarja porabite tudi zase. Večina mladih ob koncu izobraževanja še nima primerne in dovolj velike poslovne garderobe. Investicija v svoj videz pomeni veliko. Pazite tudi, da garderobe ne boste posodabljali s svojo kreditno kartico.

5. Še naprej se izobražujte

Diploma ne pomeni, da ste končali z učenjem. Prav nasprotno. Vaše učenje se šele začenja. Proces lahko pospešite tudi sami. Naučite se dodatnih jezikov, osnov programiranja ali pridobite licenco za delo, ki ga nameravate v prihodnje opravljati.

Potrošnja ni le strošek

Vprašajte znance, kako investirajo. Večina ljudi vam bo najbrž dejala, da investirajo v delnice, obveznice, vzajemne sklade, imajo varčevalne račune itd. A le redki bodo odgovorili, da investirajo v lastni razvoj. O tem le redki razglabljajo, ker se investiranje v človeške vire zdi strošek. Vendar če investiranje v lastni razvoj, to pomeni, da boste s pomočjo tega stroška več zaslužili v prihodnje, to lahko uvrstimo med naložbe.

Če pomislite, je investicija tudi študij. Pri vrhunskih športniki pa čas, ki ga namenijo za trening in opremo, s katerim poskušajo še izboljšati telesno pripravljenost. Primere lahko naštevamo v neskončnost, a dejstvo je, da tudi pri takem investiranju lahko izmerimo donosnost. Le da je doba, po kateri lahko izmerimo donosnost, navadno daljša.

Več iz rubrike