Že 100 tisoč prostovoljcev za testiranje cepiva proti koronavirusu

Kar 107 tisoč američanov se je zgolj v enem tednu prijavilo na prostovoljno testiranje novega cepiva proti koronavirusu, poroča spletni USA Today.
Fotografija: Američani so oblikovali veliko mrežo testiranj, ki bo vključevala 120 tisoč oseb. Že v prvem tednu se je na testiranje prijavilo več kot 100 tisoč prostovoljcev. FOTO: Dado Ruvic/Reuters
Odpri galerijo
Američani so oblikovali veliko mrežo testiranj, ki bo vključevala 120 tisoč oseb. Že v prvem tednu se je na testiranje prijavilo več kot 100 tisoč prostovoljcev. FOTO: Dado Ruvic/Reuters

Prejšnji teden so v ZDA odprli prijave za prostovoljno testiranje cepiva proti novemu koronavirusu. Na klinično testiranje se je zgolj v enem tednu prijavilo že več kot 100 tisoč prostovoljcev, pišejo ameriški mediji.
 

Korak v pravo smer


Prvi ameriški epidemiolog Anthony Fauci je navdušen nad velikim in hitrim odzivom prostovoljcev za klinično testiranje. FOTO: Al Drago/Reuters
Prvi ameriški epidemiolog Anthony Fauci je navdušen nad velikim in hitrim odzivom prostovoljcev za klinično testiranje. FOTO: Al Drago/Reuters
Skupno je potrebnih 120 tisoč prostovoljcev, oziroma 30 tisoč za vsako posamično zdravilo, ki bo zdaj vstopilo v tretjo fazo testiranj. Prvi epidemiolog v državi in direktor ameriškega nacionalnega inštituta za alergije in prenosljive bolezni Anthony Fauci, je nad hitrim odzivom javnosti navdušen in ga smarta kot korak v pravo smer.

»Zaradi hitrega odziva smo optimistični, da bomo testiranja novih cepiv lahko dejansko izvedli v načrtovanem ritmu. Mislim, da lahko opravimo vse kar smo si zadali,« poudarja Fauci. Spodbudne besede je prostovoljnemu testiranju namenil tudi profesor javnega zdravstva na harvardski šoli za javno zdravje Barry Bloom.
 

S testiranji začeli v juliju


Ameriški nacionalni inštitut za zdravje je že v začetku julija oblikoval preventivno testno mrežo Covid-19, v katerem so združili štiri že obstoječe mreže za testiranje cepiv, ki so bile vzpostavljene v času razmaha AIDS-a. S tem so želeli pohitriti proces tesitranja.



»Če bi začeli povsem na novo, bi potrebovali več let, da bi dosegli testno mrežo, ki se je oblikovala zadnjih trideset let,« izpostavlja Fauci.
 

Presegli pričakovanja


Direktor ameriškega nacilonalnega inštituta za zdravje Francis Collins je junija glede potreb testiranj dejal: »Vsako cepivo mora biti testirano na vsaj 30 tisoč osebah. Nisem prepričan, če lahko dosežemo to številko ali če imamo v tem trenutku dovolj analitičnih zmogljivosti za primerno dokumentiranje ustreznosti cepiv.« Ta izjava bo zdaj glede na dober odziv javnosti zelo verjetno šla v pozabo.

Regulacije in smernice za izvedbo testiranj so jasne. Vse bo temeljilo na znanstvenih dognanjih, pri tem pa ni bližnjic, poudarja Barry Bloom. FOTO: Amanda Perobelli/Reuters
Regulacije in smernice za izvedbo testiranj so jasne. Vse bo temeljilo na znanstvenih dognanjih, pri tem pa ni bližnjic, poudarja Barry Bloom. FOTO: Amanda Perobelli/Reuters
Testiranje bo delovalo po sistemu prioritet, v tem smislu bo najprej upoštevana populacija, ki je v času pandemije najbolj ogrožena in je bila obenem najbolj prizadeta. Med te spadajo manjšine, starejši in pa ljudje z že obstoječimi zdravstvenimi težavami.

Bloom glede predpisov za izvedbo testiranj dodaja: »Regulacije in smernice za izvedbo testiranj so zelo jasne. Vse bo temeljilo na znanstvenih dognanjih, pri tem pa ni bližnjic.«

Več iz rubrike