Zaradi sankcij proti Rusiji ogrožena Mednarodna vesoljska postaja?
Vodja ruske vesoljske agencije Roskozmos Dmitri Rogozin je včeraj opozoril, da bi zaradi sankcij, ki jih je Zahod sprejel proti Rusiji, lahko prišlo do motenj ruskega oskrbovanja Mednarodne vesoljske postaje (ISS), kar bi morda celo lahko povzročilo njeno strmoglavljenje. Ob tem je pozval k odpravi sankcij, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Po besedah Rogozina bi lahko sankcije ovirale delovanje ruskih vesoljskih plovil Sojuz, ki oskrbujejo ISS. Posledično bi to lahko vplivalo na segment postaje, ki pomaga prilagajati njeno orbito oziroma ohranjati pravo smer, zaradi česar bi 500-tonska struktura lahko »padla v morje ali na kopno«, je na družbenem omrežju Telegram zapisal vodja Roskozmosa.
»Ruski segment skrbi za popravljanje orbite postaje (v povprečju 11-krat letno) tudi zato, da se ta izogne vesoljskim odpadkom,« je še pojasnil Rogozin. Ob objavi zemljevida lokacij, kjer bi lahko ISS padla na Zemljo, je poudaril tudi, da je malo verjetno, da bi se to zgodilo v Rusiji.
Nasa sporočila, da išče rešitev za ohranitev ISS v orbiti brez ruske pomoči
Roskozmos je sporočil, da se je že obrnil na ameriško vesoljsko agencijo Nasa ter kanadsko in evropsko vesoljsko agencijo ter »zahteval odpravo nezakonitih sankcij proti ruskim podjetjem«.
Rogozin je sicer že februarja na podoben način izpostavil nevarnost padca vesoljske postaje na Zemljo, medtem ko je na Twitterju kritiziral sankcije Zahoda proti Rusiji. Nasa je 1. marca sporočila, da poskuša najti rešitev za ohranitev ISS v orbiti tudi brez pomoči Rusije.
Vesolje je sicer eno od zadnjih področij, na katerih ZDA in Rusija zaenkrat še sodelujeta.
Več iz rubrike
Joc Pečečnik prijatelju Franciju Pliberšku v spomin
Gradnja skupnosti je bila Francijevo poslanstvo. Verjel je v sodelovanje, izmenjavo idej, znanost in napredek.
Zgodba avtomobilskega dobavitelja v postopku transformacije
Zapleten proces prehajanja iz klasičnih montažnih postopkov v nove proizvodne procese