Skrite pasti selitve
Trenutno stanje v Sloveniji
Stanovanjske nepremičnine so bile v prvem četrtletju letos v primerjavi s predhodnim trimesečjem višje za 4,1 odstotka, medletno pa za 16,9 odstotka, je objavil Statistični urad RS (Surs).
Statistiki so popravili tudi agregatne podatke za lani, a to podatka o skupni rasti cen stanovanjskih nepremičnin v 2021 ni bistveno spremenilo. Cene rabljenih stanovanj in hiš na četrtletni ravni po pojasnilih statističnega urada neprenehoma rastejo že več kot dve leti. V prvih treh mesecih letos so se zvišale za 5,2 odstotka, cene rabljenih stanovanj za 5,5 odstotka, cene rabljenih družinskih hiš pa za 4,7 odstotka.
Po zemljepisnih območjih, ki jih za primerjave uporablja statistični urad, so se rabljena stanovanja najizraziteje podražila v Mariboru, to je za 6,9 odstotka. Sledile so podražitve v preostali Sloveniji, za 6,3 odstotka, in v Ljubljani, za 5,3 odstotka. Cene novih stanovanjskih nepremičnin so bile medtem po petih zaporednih četrtletnih zvišanjih tokrat nižje. V primerjavi s prejšnjim četrtletjem so se znižale za 6,8 odstotka, in sicer so se cene novih stanovanj znižale za 8,7 odstotka, cene novih družinskih hiš pa zvišale za dva odstotka.
(vir: MMC RTVSLO)
Pandemija je pospešila trend izseljevanja iz dragih centrov mest v cenovno ugodnejša območja, saj se vse več posameznikov odloča za delo na daljavo.
Glede na julijsko poročilo podjetja Redfin pa rekordno število ameriških kupcev stanovanj še vedno išče cenejše možnosti v mestih, kot so San Francisco, Los Angeles in New York. Vendar ima lahko delo na daljavo tudi skrite stroške.
Čeprav so mnogi uživali v prednostih dela na daljavo, raziskave kažejo, da lahko to sčasoma zavre rast plač, kot je navedeno v delovnem dokumentu, ki ga je objavil Nacionalni urad za ekonomske raziskave (National Bureau of Economic Research).
Pri selitvi lahko nastanejo tudi drugi "skriti" stroški
Strokovnjaki pravijo, da lahko selitev na cenejše območje sicer zmanjša najemnino ali hipotekarni kredit, vendar lahko vašemu proračunu škodijo tudi drugi nepričakovani stroški.
"Izguba mestne, okoliške infrastrukture je velik skriti strošek," pravi certificirani finančni načrtovalec Bill Parrott, predsednik in izvršni direktor podjetja Parrott Wealth Management v Austinu v Teksasu.
Pandemija je pospešila trend izseljevanja iz dragih centrov mest v cenovno ugodnejša območja, saj se vse več posameznikov odloča za delo na daljavo.
Izguba okoliške infrastrukture je lahko velik strošek
Brez dostopa do prijateljev in družine se lahko stroški, kot so varstvo otrok, skrb za hišne ljubljenčke in drugo, hitro povečajo, je dejal.
Potovanje iz manjšega mesta je lahko dražje, odvisno od letališča ali možnosti prevoza, je dejal Caleb Pepperday, CFP iz Pittsburgha in svetovalec za premoženje pri podjetju JFS Wealth Advisors.
"Najbolje je, da pred selitvijo v novo mesto raziščete nekatere od teh stroškov in se lažje odločite," je še dejal.
Več iz rubrike
Storitve so se v zadnjih dvanajstih mesecih podražile za 3,2 odstotka
Slovenija oktobra z ničelno medletno inflacijo. Cene blaga so se znižale za 1,6 odstotka, ugotavlja Surs.