Se človeško telo ohlaja?
Vsaj zadnji dve desetletji pa raziskovalci vedo, da je povprečna telesna temperatura v resnici nižja, približno 36,5 stopinje Celzija in da je za človeško telo normalna temperatura vse od 36 do 37 stopinj Celzija. Kljub temu pa se je 37 stopinj ohranilo kot magična številka med zaskrbljenimi starši in zdravniki in je navedena na vseh vrstah termometrov, od termometrov v lekarnah do spletnih strani zdravstvenih centrov.
Vsak človek je drugačen in na telesno temperaturo lahko vplivajo številni dejavniki, vključno s starostjo, tipom telesa, aktivnostjo, prehrano, boleznimi in načinom merjenja telesne temperature. Temperatura se običajno meri v ušesu, pod jezikom, v pazduhi, rektalno ali na čelu. Obstaja celo termometer v obliki tablete, ki jo je mogoče pogoltniti, in vsaka od teh različnih vrst termometrov daje nekoliko drugačno povprečno temperaturo.
Telesna temperatura se lahko spremeni tudi kot odziv na bolezen. Vročina se običajno pojavi, ko telo poviša temperaturo za nekaj stopinj nad običajno, kar naj bi uničilo nekatere vrste mikrobov in pripomoglo k boljšemu delovanju imunskega sistema.
Ker se telesna temperatura tako pogosto meri in je pomembno orodje za preučevanje zdravja, raziskovalci pravijo, da je skrajni čas za ponovno oceno notranje toplote človeškega telesa.
Se človeško telo ohlaja?
Dr. Parsonnet je sprva zanimalo, zakaj je povprečni ameriški državljan sčasoma postal težji, nato pa je začela preučevati, kako je telesna temperatura lahko povezana s presnovo. "Več let sem razmišljala o tem, da bi poskušala najti kohorto, ki bi nam pokazala, kakšna je bila povprečna telesna temperatura pred desetletji," pravi.
Leta 2019 so Parsonnetova in njeni sodelavci na Stanfordu združili podatke iz državljanske vojne z zdravstveno raziskavo iz sedemdesetih let prejšnjega stoletja in sodobnimi podatki iz Medicinskega centra Univerze Stanford ter tako dobili popoln nabor podatkov s skoraj 200.000 meritvami termometrov v zadnjih 160 letih. Po analizi podatkov so ugotovili, da se je telesna temperatura povprečnega Američana od industrijske revolucije znižala za približno eno stopinjo Celzija.
Ta sprememba se ujema s teorijo, da se človeški metabolizem počasi morda krajša, skupaj z drugimi spremembami v človeškem telesu, ki so posledica boljšega dostopa do hrane in zdravstvene oskrbe v industrializiranih državah. Ljudje so "postali višji, debelejši, hladnejši in živijo dlje," pravi Parsonnetova. "Vse te štiri stvari so nekako povezane."
Napačen termometer?
Philip Mackowiak, redni profesor na Medicinski fakulteti Univerze v Marylandu, ima drugačno teorijo o tem, zakaj se 37 stopinj ne ujema s sodobnimi meritvami temperature. Po njegovem mnenju ta številka nikoli ni bila pravilna.
Standardna temperatura 37 stopinj Celzija izhaja iz knjige, ki jo je leta 1870 objavil nemški zdravnik Carl Rinhold August Wunderlich. "Deloval je na eni izmed klinik v Nemčiji in za svojo raziskavo zbral milijon temperatur," pravi Mackowiak. "Ko je izračunal povprečno temperaturo, je prišel do vrednosti 37 stopinj Celzija."
Več iz rubrike
Zgodba avtomobilskega dobavitelja v postopku transformacije
Zapleten proces prehajanja iz klasičnih montažnih postopkov v nove proizvodne procese
Razbijamo mite: kako resnično voditi finance podjetja
Ste podjetnik, ki skrbi za finance v podjetju? Če vas zanima, kako do finančne varnosti in uspešnosti, se prijavite na brezplačni webinar Bilance niso finance.