Vojna v Ukrajini naj bi končala globalizacijo, kot jo poznamo
Eden izmed soustanoviteljev in izvršni direktor družbe BlackRock Larry Fink je izjavil, da je zaradi rusko-ukrajinske vojne konec obdobja globalizacije. Vendar morajo vlagatelji upoštevati, da se svetovno gospodarstvo in finančni sistem ne moreta »obrniti na glavo«, pravijo analitiki. BlackRock je sicer eden vodilnih svetovnih ponudnikov naložbenih in svetovalnih rešitev ter rešitev za upravljanje tveganj, ki upravlja s premoženjem v višini več kot 10.000 milijard ameriških dolarjev.
Rusija izključena iz svetovnega finančnega sistema
V letnem pismu vlagateljem, ki je bilo objavljeno v četrtek, 24. marca, je Fink dejal, da še vedno verjame v prednosti globalizacije: »Dostop do svetovnega kapitala omogoča podjetjem, da financirajo rast, državam, da povečajo gospodarski razvoj, in več ljudem, da doživijo finančno blaginjo. Toda ruska invazija v Ukrajino je končala globalizacijo, ki smo jo doživljali v zadnjih treh desetletjih,« je zapisal.
Sankcije, ki so jih uvedle ZDA, EU in zaveznice, so Rusijo v veliki meri izključile iz svetovnega finančnega sistema, medtem ko so številna zahodna podjetja zapustila ali prekinila poslovanje v tej državi kot kazen za njen napad na Ukrajino. Ta »gospodarska vojna« kaže, kaj je mogoče doseči, če se podjetja ob podpori svojih deležnikov združijo v odziv na nasilje in agresijo, je dejal Fink.
Če se bo globalizacija, kot jo poznamo, res končala, je smiselno, da si vlagatelji ogledajo domače naložbe in podjetja, katerih prihodki večinoma izvirajo iz domače prodaje, pravijo nekateri analitiki. Prav tako je smiselno pričakovati večji pritisk na inflacijo, saj krajše dobavne verige povečujejo stroške, navaja MarketWatch.
Kaj prinaša deglobalizacija?
Nekatera pričakovanja v zvezi z deglobalizacijo pa morda ne bodo ustrezala realnosti. Kaj se bo denimo zgodilo, če bo čez nekaj let konkurent določenega podjetja spet začel poslovati z ljudmi po vsem svetu in ga bo lahko premagal po ceni? »Ali se vrnemo k staremu modelu? Konkurenčni vidik ni enostaven,« je v telefonskem intervjuju za MarketWatch dejal Ed Keon, glavni naložbeni strateg pri družbi QMA.
Po njegovih besedah bodo konkurenčne sile verjetno ohranile »vsaj precejšnjo stopnjo globalizacije« kljub kratkoročnim nasprotjem. Kratkoročno je bilo letos sicer najpreprostejše trgovanje na področjih, na katerih se že leta premalo vlaga, vključno z energijo in drugimi materiali ter infrastrukturo.
Pričakuje se, da bo prihodnji teden še naprej odražal zaostrene razmere na ameriškem trgu dela, saj bo v sredo, 30. marca, objavljena ocena ustvarjenih delovnih mest v zasebnem sektorju za marec, medtem ko bo uradno poročilo ministrstva za delo o delovnih mestih za ta mesec objavljeno v petek, 1. aprila. V četrtek, 31. marca, bo objavljen februarski odčitek priljubljenega kazalnika inflacije, indeksa cen izdatkov za osebno potrošnjo.
Več iz rubrike
Cilj je, da podjetja, ki so se rodila v Evropi, ostanejo v Evropi
Nadia Calviño, predsednica EIB, se je v Sloveniji pogovarjala o financiranju prometa, energetike, podjetij in stanovanj.
Gorenjska banka do pet odstotkov Addiko banke
Nova sprememba v lastniški strukturi avstrijske banke.