Petki za prihodnost: »Želimo voditelje, želimo odločno ukrepanje«

Prepad med tem, kaj moramo storiti in kaj dejansko počnemo, se širi vsako minuto, opozarjajo mlade predstavnice gibanja Petki za prihodnost.
Fotografija: »Želimo, da ljudje okrepijo napore, da si upajo stopiti iz območja udobja, da v ospredje postavijo prihodnost in ne sedanjega trenutka.« FOTO: ESB Professional / Shutterstock
Odpri galerijo
»Želimo, da ljudje okrepijo napore, da si upajo stopiti iz območja udobja, da v ospredje postavijo prihodnost in ne sedanjega trenutka.« FOTO: ESB Professional / Shutterstock

Mlada švedska podnebna aktivistka Greta Thunberg se je s še tremi predstavnicami gibanja Petki za prihodnost v petek srečala z nemško kanclerko Angelo Merkel

Osrednja tema pogovorov Merklove z aktivistkami Thunbergovo, Nemko Luiso Neubauer in Belgijkama Anuno de Wever van der Heyden in Adelaido Charlier so bile glavne točke podnebnega programa nemškega predsedstva Svetu EU. Med temi so ogljična nevtralnost EU do leta 2050 in konkretizacija strožjih podnebnih ciljev, ki naj bi jih države pri zmanjšanju izpustov toplogrednih plinov dosegle do leta 2030.

Mladenke so po srečanju ocenile, da ima Merklova v rokah veliko odgovornost, a tudi veliko priložnost. »Želimo voditelje, želimo odločno ukrepanje,« je novinarjem dejala Thunbergova.



Pogovor z mladimi predstavnicami gibanja Petki za prihodnost je med drugim obravnaval tudi pomen obdavčitve izpustov ogljikovega dioksida in nacionalnih podnebnih ukrepov, kot so opuščanje premoga pri proizvodnji elektrike.

Kitajska. FOTO: REUTERS/Stringer 
Kitajska. FOTO: REUTERS/Stringer 
»Pozvale smo jo, naj se s podnebno krizo spopade, kot bi se z vsako drugo krizo,« je Thunbergova dejala po 90-minutnem pogovoru v uradu nemške kanclerke, poroča STA. »Želimo, da ljudje okrepijo napore, da si upajo stopiti iz območja udobja, da v ospredje postavijo prihodnost in ne sedanjega trenutka,« je še dejala in dodala: »Večji kot je vaš doseg, večja je vaša moralna obveznost.«

Merklova je medtem boj proti podnebnim spremembam označila za globalen izziv. Obe strani sta se strinjali, da imajo industrijsko razvite države še posebej veliko odgovornost pri njegovem naslavljanju, je pojasnil tiskovni predstavnik nemške kanclerke Steffen Seibert.

Avstralija. FOTO: REUTERS/David Gray 
Avstralija. FOTO: REUTERS/David Gray 
Mineva sicer natančno dve leti od prve šolske stavke na Švedskem. Thunbergova obletnice ne namerava praznovati: »Verjetno res obeležujemo drugo obletnico, a nismo ljudje, ki bi čas namenjali praznovanjem,« je dejala mladenka.

Mladenke so sicer že v sredinem Guardianu objavile mnenjski prispevek, v katerem so bile kritične do neodločnih politikov. »Prepad med tem, kaj moramo storiti in kaj dejansko počnemo, se širi vsako minuto,« so zapisale. »Zaradi politične neodločnosti smo dejansko izgubili še dve ključni leti.«

»Zavedamo se, da je svet zapleten in da naših zahtev ni mogoče izpolniti na enostaven način. A sklepati, da je človeštvo sposobno preživeti globalno segrevanje, ki se mu približujemo sedaj, je še veliko bolj nerealistično,« so še dodale.
 
 
 

Več iz rubrike