Najbogatejši azijec Mukesh Ambani bi lahko kmalu zasenčil Jeffa Bezosa

Mukesh Ambani, lastnik indijskega podjetja Reliance Industries, ki v zadnjem obdobju doživlja razcvet, lahko preseže bogastvo tudi največjih mogotcev.
Fotografija: Mukesh Ambani je peti najbogatejši zemljan, njegovo podjetje Reliance Industries pa lahko v prihodnje preseže tudi sloviti Amazon, kar bi ga postali na prvo mesto. FOTO: Amit Dave/Reuters
Odpri galerijo
Mukesh Ambani je peti najbogatejši zemljan, njegovo podjetje Reliance Industries pa lahko v prihodnje preseže tudi sloviti Amazon, kar bi ga postali na prvo mesto. FOTO: Amit Dave/Reuters

Eno izmed večjih imen v Indiji je Mukesh Ambani, lastnik podjetja Reliance Industries in obenem najbogatejši Azijec. Njegovo premoženje je v zadnjem obdobju že preseglo premoženje največjih svetovnih tajkunov, z rastjo, kot jo podjetje Reliance doživlja v tem trenutku pa bi lahko v prihodnje postal kar najbogatejši zemljan.
 

Bogastvo podatkov


Najbogatejši Američan v sodobni zgodovini John D. Rockefeller je svoje bogastvo ustvaril skozi kartel, ki je trgoval z železnicami in nafto. Ambiani pa danes trguje s podatki, ki so postali nova nafta. Vrednost podjetja Reliance Industries je ocenjena na 185 milijard dolarjev, nadzorujejo največjega indijskega mobilnega operaterja Jio, obenem pa so tudi vodilni indijski trgovec. Pri Reliance so si že pred časom zadali, da prevzamejo večinsko tržno vrednost domače spletne prodaje, kar jih vztrajno spreminja v tehnološkega velikana.



Aprila letos je svoj interes po sodelovanju pokazal tudi Facebook, ki je s 5,7 milijardami dolarjev vstopil v novo partnerstvo z mobilnim operaterjem Jio. Pri tem so kupili 10-odstotni delež, nove priložnosti pa Facebook išče predvsem na področju spletnih plačil in v trgovini.
 

Konkurenca Jeffu Bezosu


Mukesh Ambani si že zdaj prizadeva prizadeva postati absolutni vodilni spletni trgovec v Indiji in tudi drugod, s čimer postaja očitna konkurenca Amazonu. Ambani je v začetku pandemije prodal deleže v svoji tehnološki podružnici Jio Platforms in tako zbral 20 milijard dolarjev. Slednje je uporabil za nakup lokalnih spletnih trgovcev, kar bi dodatno izboljšalo njegovo pozicijo.
Reliance Industries je sicer začelo poslovati z nafto, šele nato so se usmerili v telekomunikacije in trgovino. FOTO: Š Ho New/Reuters
Reliance Industries je sicer začelo poslovati z nafto, šele nato so se usmerili v telekomunikacije in trgovino. FOTO: Š Ho New/Reuters


Reliance Industries je sicer začelo poslovati z nafto, šele nato so se usmerili v telekomunikacije in trgovino. Da pri spletni prodaji mislijo resno, kaže tudi prevzem trgovin s pohištvom, spodnjim perilom in medicinskimi pripomočki, s čimer večajo nabor prodajnih artiklov.

To je skrb vzbujajoče za Amazon iz Seattla, ki je tako kot pred njim Facebook, ostal pred zaprtimi vrati Kitajske. Indijski trg vselej raste, zato si ameriška podjetja prizadevajo, da se tam močno ustalijo.
 

Podjetje Reliance Industries ima v lasti Jio, ki je največji mobilni operater v državi. Zdaj si želijo postati še absolutni vodilni spletni trgovec v Inidiji in drugod. FOTO: Reuters
Podjetje Reliance Industries ima v lasti Jio, ki je največji mobilni operater v državi. Zdaj si želijo postati še absolutni vodilni spletni trgovec v Inidiji in drugod. FOTO: Reuters
V družbi bogatašev


Premoženje Ambianija je od začetka avgusta že večje od najbogatejšega Evropejca, Bernard Arnault, sicer lastnika LVMH. Tako je postal četrti najbogatejši zemljan, prehitel Warrena Buffetta in tudi soustanovitalja Alphabeta Sergeya Brina ter Larrya Pagea. Zaradi izrazite rasti cene delnic Tesle je sicer še vedno pred njim Elon Musk, nekaj premoženja pa je Ambiani namenil tudi indijskemu premierju Narendra Modiju, saj je bil pogosto tarča kritik, da se ne odziva na razmere pandemije.

Končno premoženje Ambianija je bilo v prejšnjem tednu ocenjeno na 78,7 milijard dolarjev, s čimer je postal najbogatejši Azijec. V domači Indiji je Ambiani postal pravi zvezdnik, a vendar še precej zaostaja za najbogatejšimi zemljani. Mark Zuckerberg ima namreč premoženje v višini 102 milijard dolarjev, Bill Gates 122 milijard dolarjev, na prvem mestu pa je že nekaj časa Jeff Bezos z 194 milijardami dolarjev premoženja.

Več iz rubrike