MEHIKA: Kje so priložnosti za slovenska podjetja?

Celotne vhodne tuje neposredne investicije v Mehiki so v letu 2015 znašale 378,3 milijarde evrov. Glavna država vlagateljica je ZDA, sledita ji Španija in Nemčija. Največ investicij je na področju avtomobilskih delov in komunikacij, je razbrati s portala Poslovno okno. Po podatkih agencije Spirit so bili lani najpomembnejši investitorji Ford, General Motors, Iberdrola, Nissan in Nestlé. Mehika, ki je sicer država tretjega sveta, je 13. največja svetovna izvoznica.
Fotografija: Reuters
Odpri galerijo
Reuters

Največ izvozi v ZDA, Kanado, na Kitajsko, v Nemčijo in Španijo. Lani je izvoz blaga znašal 362,4 milijarde evrov, uvoz pa 372 milijarde. V Slovenijo smo lani iz Mehike uvažali predvsem plastične mase in proizvode iz plastičnih mas, kavčuk ter proizvode iz kavčuka in gume ter razne proizvode kemijske industrije in organske kemijske proizvode.
Čeprav se Mehika pri poslovanju opira predvsem na velike države, to ne pomeni, da je ne zanimajo tudi manjše trgovske partnerice, kot je Slovenija. Mehika si namreč prizadeva diverzificirati poslovanje, nam je povedal Aschentrupp Toledo. »Mehiški gospodarski odnosi so skoncentrirani na nekaj držav članic EU, predvsem večjih zaradi velikega gospodarstva, sodelovati želimo tudi z državami v Srednji Evropi – Slovenijo, Slovaško in Avstrijo, ki so v tej sliki zelo pomembne,« razlaga. Investicijske priložnosti so številne, dodaja. Mehika veliko proizvaja in uspešno sodeluje v mednarodnih blagovnih verigah. »V Mehiki proizvajamo skorajda vse, še posebej pa avtomobile. Avtomobilska industrija je tako ena najpomembnejših. Proizvajamo tudi določene dele za aeronavtično industrijo. So pa mala in srednje velika podjetja iz Evrope del te blagovne verige,« pojasnjuje. Slovenija iz te verige priložnosti ni izvzeta, pričakujejo, da bi bilo sodelovanja več.


Osnove poslovanja v Mehiki preberite TU.


Ko je bil častni konzul v Mehiki, se je za poslovanje z Mehiko zanimalo precej podjetij iz Slovenije, se spominja Muršec. »Veliko podjetij se je zanimalo za vstop na mehiški trg, žal pa jih je zelo malo dejansko spoznalo priložnosti, ki jih nudi, in teh je vsak dan več,« razlaga. Kje so priložnosti za Slovenska podjetja? Največja industrija je proizvodnja, pravi Aschentrupp Toledo. »Mehika izvaža za okoli 400 milijard dolarjev proizvodov, najpomembnejši pa je avtomobilski sektor. Avtomobile izvažamo v Južno Korejo, Latinsko Ameriko, v Evropo. To je globalna industrija,« pojasnjuje. Okolje želijo narediti tudi bolj privlačno in dostopno za mala in srednje velika podjetja, ki bi se priključila tej verigi in ustvarjala dodano vrednost. Slovenija bi lahko z Mehiko sodelovala tudi na področju inovacij, »saj ste zelo napredni v tem«, dodaja.

 

 

PKZ - partner projekta

Reuters
Reuters

Več iz rubrike

Tveganj v mednarodnem poslovanju bo čedalje več

Slovensko gospodarstvo je kljub majhnosti v dobri formi. Je zdravo, živahno ter po letih finančne in ekonomske krize stabilno. Kako se ti trendi kažejo v poslu? S kakšnimi tveganji se spopada gospoda…

Poslovna konferenca: Tveganja in priložnosti za slovensko zunanje gospodarstvo

Vsako podjetje se srečuje s tveganji, toda v njih so tudi priložnosti. Rdeča nit oktobrske konference z naslovom Tveganja in priložnosti za slovensko zunanje gospodarstvo bo pogled na tveganja z razl…

Črna laboda Bin Laden in Trump

Za gospodarstvo predstavljajo največje tveganje črni labodi – nepredvidljivi dogodki, ki prinesejo ekstremne posledice ter katerega vzroke lahko razložimo šele po njegovem nastopu.

Kateri tuji trgi so (bili) največji izziv?

Pri širjenju v tujino podjetja upoštevajo različne kazalnike, ki se nagnejo v prid naložbi v tujini. Vsak tuj trg ima svoje specifike – na nekatere je lažje priti, na druge težje, prav tako so podvrž…