Zakaj želi Elon Musk sploh kupiti Twitter in kakšne možnosti ima?

Nekateri milijarderji kupujejo otoke, medijske hiše ali športne ekipe, najbogatejši človek na svetu pa poskuša kupiti kar družbeno omrežje.
Fotografija: Elon Musk, izvršni direktor Tesle in trenutno najbogatejši človek na svetu, 14. april 2022. Foto: AFP Photo / TED Conferences / Gilberto Tadday
Odpri galerijo
Elon Musk, izvršni direktor Tesle in trenutno najbogatejši človek na svetu, 14. april 2022. Foto: AFP Photo / TED Conferences / Gilberto Tadday

Elon Musk, med drugim izvršni direktor družb Tesla in SpaceX, je v začetku aprila najavil, da je z 9,2-odstotnim deležem Twitterja postal njegov največji delničar, vendar je to mesto kmalu izgubil. Upravitelj premoženja investicijske družbe Vanguard Group je v uradni vlogi navedel, da imajo njihovi skladi od 8. aprila 10,3-odstotni delež Twitterja.

image_alt
Musk in Bezos v tekmi za milijone in nadvlado v vesolju

Obenem pa je v igri tudi Muskova ponudba, da bi kupil kar celotno družbeno omrežje, in sicer za skoraj 40 milijard evrov. In čeprav je trenutno najbogatejši človek na svetu, se vseeno pojavljajo vprašanja, kako bi posel financiral in kaj bi Musk sploh počel s Twitterjem.

Od načina financiranja je odvisno marsikaj

FILE PHOTO: Elon Musk's twitter account is seen on a smartphone in front of the Twitter logo in this photo illustration taken, April 15, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo
FILE PHOTO: Elon Musk's twitter account is seen on a smartphone in front of the Twitter logo in this photo illustration taken, April 15, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo
Nekateri analitiki na Wall Streetu so opozorili, da Muskova ponudba 54,20 dolarja (50,12 evra) za delnico morda ne bo zadovoljila Twitterjevega upravnega odbora, saj je posamezna delnica podjetja večino dni lani trgovala nad to vrednostjo. Toda če Musk resno misli s svojo ponudbo, bo Wall Street pozorno spremljal, kako bi lahko zbral denar za prevzem. »Od tega, kako bo Musk financiral posel, bodo odvisne posledice za Twitter,« je po navedbah Financial Timesa dejal Neil Begley, analitik pri agenciji Moody's.

Musk bi sicer lahko posel financiral z lastnim premoženjem, saj je po podatkih Forbesa na papirju vreden več kot 240 milijard evrov, kar vključuje tudi njegove deleže v družbah Tesla in SpaceX. Čeprav bi bila prodaja delnic v omenjenih družbah morda najenostavnejši način, kako priti do 40 milijard evrov, bi bila slaba stran tega visok davčni račun, ki bi nastal ob prodaji delnic.

image_alt
Mate Rimac in Elon Musk skupaj v New Yorku

Bančniki in vodje zasebnega kapitala menda bolj razpravljajo o tem, da bi Musk zastavil delnice, ki jih ima v lasti, v zameno za večmilijardno posojilo. Vendar bi lahko nekatere največje banke oklevale pri sodelovanju z njim zaradi določenih sporov iz preteklosti in težav z ameriško Komisijo za vrednostne papirje in borzo (SEC) iz leta 2020. »Hrup Elona Muska bi bil nekaj, o čemer bi morali razmisliti,« je dejal eden od zasebnih posojilodajalcev in dodal: »Z njim je povezano veliko nestanovitnosti.«

Lahko bi si poiskal bogate prijatelje

Musku sicer ne bi bilo treba samemu plačati celotnega večmilijardnega čeka, če se upravni odbor Twitterja sploh odloči za prodajo. Več vlagateljev zasebnega kapitala naj bi izrazilo zanimanje, da bi ga podprli z dolgom in lastniškim kapitalom. Čeprav je Twitter v zadnjih dveh letih poročal o izgubah in ima slabe bonitetne ocene, ima v bilanci stanja več denarja kot dolga, kar Musku odpira nekatera vrata. Kakšne pa je sploh njegova vizija glede Twitterja?

Elon Musk, izvršni direktor Tesle in trenutno najbogatejši človek na svetu, 14. april 2022. Foto: AFP Photo / TED Conferences / Ryan Lash 
Elon Musk, izvršni direktor Tesle in trenutno najbogatejši človek na svetu, 14. april 2022. Foto: AFP Photo / TED Conferences / Ryan Lash 

»To ni način za zaslužek,« je dejal Musk na nedavni TED konferenci. »Po mojem močnem intuitivnem občutku je javna platforma, ki je maksimalno zaupanja vredna in široko vključujoča, izjemno pomembna za prihodnost civilizacije.« Med Muskovimi načrti za to platformo je tudi odprtokodnost njenega algoritma in večja preglednost za uporabnike, ko je bil denimo kakšen njihov tvit poudarjen ali degradiran, povzema CNN Business.

V četrtek, 14. aprila, je tudi dejal, da bi si želel bolj popustljive politike moderiranja vsebin. »Mislim, da želimo biti zelo zadržani pri brisanju stvari in zelo previdni pri trajnih prepovedih; začasne prepovedi so boljše.« Musk je še dodal, da bi bila ena od njegovih glavnih prednostnih nalog omejiti »spam in scam bote ter armade botov, ki so [na] Twitterju«, torej račune, ki so sicer zagotovo moteči, vendar kljub temu predstavljajo zakonit govor.

image_alt
To je najbogatejši človek vseh časov

Več iz rubrike