Za klic v tujino bomo od danes plačevali (še) manj

Od danes naprej bodo cene telefonskih klicev v tujino omejene. Uporabniki bodo tako plačali manj, kaj pa bo pocenitev prinesla slovenskim operaterjem? Bodo na ta račun utrpeli izpad dohodkov v primerjavi z velikimi državami?
Fotografija: Za potrošnike od danes veljajo cenejše tarife za klice v tujino. Foto: Pexels
Odpri galerijo
Za potrošnike od danes veljajo cenejše tarife za klice v tujino. Foto: Pexels

V okviru enotnega digitalnega trga so evropski poslanci že novembra lani potrdili junija sklenjeni dogovor v zvezi z novim evropskim zakonom o elektronskih komunikacijah. Pomemben del dogovora je omejitev, da maloprodajna cena domačih klicev v druge države EU od maja 2019 dalje ne bo presegla 19 centov na minuto in da maloprodajna cena sms-sporočila ne bo presegla šestih centov za sms.

Nova pravila bodo zagotovila, da bodo potrošniki zaščiteni pred previsokimi cenami za klice znotraj EU, vključno s tistimi, ki občasno opravljajo mednarodne klice v druge evropske države.
 
PREBERITE ŠE: Kaj bo pocenitev prinesla telekomunikacijskim podjetjem?
 
Cena telefonskih klicev in pošiljanja sms-sporočil znotraj EU je z odpravo gostovanja (ang. roaming) regulirana že od sredine junija 2017. Klici, ko je, na primer, slovenski uporabnik na Hrvaškem in kliče v Nemčijo, pa so regulirani že od sredine lanskega leta. S 15. majem 2019 pa je začela veljati še cenovna kapica za klice in velja tako za fiksno kot mobilno telefonijo ter sms-sporočila iz omrežja domačega operaterja v omrežje operaterja v drugi državi znotraj tarife EU.

PREBERITE ŠE: Regulacija državam do leta 2020 nalaga tudi vzpostavitev 5G omrežja v vseh večjih mestih. Bo Sloveniji to uspelo?

Več iz rubrike

Spremembe pri omrežnini: tarife bodo sprva cenejše, časovni bloki drugačni

Glavne spremembe se nanašajo na določitev časovnih blokov, postopno podražitev tarife za najdražji časovni blok in določitev dogovorjene moči.

Posredna distribucija – pametnejši nakup za sodobna podjetja in javno upravo

Podatki podjetja Forscope kažejo, da so številne javne institucije po vsej srednji in vzhodni Evropi že uporabile model posredne distribucije programske opreme.

Skoraj desetodstotno zvišanje cen počitniških storitev. Se draži tudi hrana?

Junijska inflacija znaša 0,8 odstotka, letna rast cen življenjskih potrebščin se je povzpela na 2,2 odstotka.

TOP 300: Dobavitelji avtomobilske industrije čistijo bilance

Več velikih avtomobilskih podjetij je v postopku poslovnega in finančnega preoblikovanja.