Učenje na daljavo bo ostalo tudi po epidemiji

Kar 2000 zaposlenih pri podjetju IBM in Cisco skrbi za delovanje storitev učenja na daljavo evropskih učenk in učencev.
Fotografija: Podjetje IBM je v sklopu pobude digitalne solidarnosti ponudil 90-dnevno brezplačno uporabo IBM Aspera Cloud. Gre za digitalno rešitev deljenja datotek in medsebojnega delovanja različnih ekip. FOTO: Reuters
Odpri galerijo
Podjetje IBM je v sklopu pobude digitalne solidarnosti ponudil 90-dnevno brezplačno uporabo IBM Aspera Cloud. Gre za digitalno rešitev deljenja datotek in medsebojnega delovanja različnih ekip. FOTO: Reuters

Fakultete bodo svoja predavanja v letošnjem študijskem letu do konca izpeljala preko spleta, učenje na daljavo pa se je tako vse bolj zasidralo v običajne tirnice poučevanja.



Spletne platforme za učenje so bile priljubljene že pred pojavom novega koronavirusa, ki je študente namesto za šolske klopi priklenil za domače mize. Med izobraževalnimi platformami je izstopala Coursera na kateri je bilo leta 2019 registriranih približno 43 milijonov ljudi, od tega kar 1800 podjetij. Že takrat so ponujali več kot 3600 tečajev iz različnih področij, Forbes pa je istega leta vrednost podjetja ocenil na več kot milijardo dolarjev.
 

Učenje na daljavo po celi Evropi


Podjetji IBM in Cisco sta oblikovali globalni program skozi katerega nudita podporo učenju na daljavo, učencem in študentom v Evropi. Svoje brezplačne storitve nudijo tudi v Sloveniji. FOTO: Reuters
Podjetji IBM in Cisco sta oblikovali globalni program skozi katerega nudita podporo učenju na daljavo, učencem in študentom v Evropi. Svoje brezplačne storitve nudijo tudi v Sloveniji. FOTO: Reuters
Izziv učenja na daljavo je prišel hitro in marsikdo nanj ni bil pripravljen, vseeno pa se zdaj prav vsi soudeleženi v izobraževalnem procesu soočajo z video vsebinami in spletnimi klepetalnicami. Tega se zavedajo tako dobrodelne organizacije, ki pospešeno zbirajo rabljene naprave in jih podarjajo socialno ogroženim posameznikom, prav tako pa v novi resničnosti sodelujejo tudi razna podjetja.

Mednarodno podjetje IBM je v partnerstvu s podjetjem Cisco oblikoval globalni program solidarnosti in ponudil brezplačno uporabo digitalnih orodij za učenje na daljavo. Ministrstva za šolstvo evropskih držav, med katerimi so Nizozemska, Španija, Romunija, Finska, Irska, Nemčija in številne druge so se v program že vključila, pri tem pa sodeluje več kot 2000 oseb iz podjetja IBM in Cisco. Ti skrbijo za nemoteno delovanje digitalnih sistemov učenja na daljavo ter nudijo podporo pri uporabi in inštalaciji programske opreme. V globalnem programu je omogočen brezplačen dostop do telekomunikacijske opreme Cisco Webex preko česar se izvajajo predavanja, v Sloveniji pa je omogočena tudi 90 dnevna brezplačna uporaba IBM Aspera Cloud. Pri podjetju IBM so zapisali, da si prizadevajo program učenja na daljavo razširiti v države Latinske Amerike.
 

Pomemben del šolstva je tudi vzgoja


Orodje Cisco Webex je ena izmed vidnejših rešitev za video komunikacijo. FOTO: Cisco
Orodje Cisco Webex je ena izmed vidnejših rešitev za video komunikacijo. FOTO: Cisco
V razmerah pandemije kontaktno učenje ni bilo mogoče, zato je digitalizacija šolstva dobila pospešek. Strokovnjaki opozarjajo, da v šolah poteka tudi vzgoja učencev, kar je pri učenju na daljavo obstranskega pomena, velik pritisk pa se vrši tudi na starše.

Slišijo se pobude, da učenje mora potekati v izobraževalnih ustanovah, vendar pa ne gre zanikati, da marsikdo vidi prednost v učenju na daljavo. Glede tega je zgovorna tudi cena delnice podjetja Cisco, ki od marca naprej vztrajno raste. Cisco je s svojimi orodji (predvsem Webex) resen konkurent video platformi Zoom, slednja pa v zadnjem obdobju kaže šibkosti na področju zaščite.

Več iz rubrike