Slovenija ukinja nekatere plastične izdelke za enkratno uporabo

V tem tednu se je v Sloveniji uveljavila prepoved dajanja nekaterih plastičnih proizvodov za enkratno uporabo na trg. Tako ne bo več mogoče kupiti vatiranih palčk, jedilnega pribora, krožnikov, slamic, mešalnih palčk za pijače, palčk za pritrditev na balone in podporo balonov, posode za živila iz ekspandiranega polistirena in lončkov, poroča STA.
DZ predlog potrdil konec novembra
DZ je zakon o prepovedi dajanja nekaterih plastičnih proizvodov za enkratno uporabo na trg - ki ga je predložila skupina poslancev s prvopodpisano Mašo Kociper (SAB), podobno pa je vlada zapisala v avgusta izdani uredbi o prepovedi dajanja nekaterih plastičnih proizvodov za enkratno uporabo na trg - soglasno potrdil konec novembra.
Cilj je zmanjšati odvrženo embalažo in pozitivno vplivati na zdravje ljudi, ukrep pa so podprle vse poslanske skupine. V razpravah so opozarjale na škodljivost teh izdelkov za okolje in zdravje ljudi ter pozivale k nadomeščanju plastičnih izdelkov z alternativnimi proizvodi ter spodbujanju k recikliranju, ponovni uporabi in spreminjanju potrošniških navad.

Plastika - vsestranski material, a pomembna grožnja planetu
Plastika je sicer eden najpogosteje rabljenih materialov, ki se uporablja za pakiranje, shranjevanje in transport živil. Kljub njeni vsestranskosti pa ta predstavlja pomembno grožnjo za okolje. Velik problem je njeno dolgotrajno razgrajevanje, zaradi česar je ta v okolju prisotna še dolgo časa. Tako prispeva h kupom smeti, ki se kopičijo po svetu. S tem, ko plastika pristane v morju, predstavlja tudi pomembno grožnjo morskim živalim, ki jo lahko pojedo ali se zataknejo vanjo.
Plastika se sicer ne razgradi povsem. Sčasoma se razkroji na drobne delce oz. mikroplastiko. V taki obliki pristane v številnih vodotokih, prek njih pa v organizmih živali in ljudi. Da bi se vsaj delno izognili čedalje večji škodi, ki jo plastična embalaža prinaša, se vse bolj uporabljajo alternativni materiali, s katerimi jo nadomeščamo. Vse več je tudi prizadevanj za ponovno uporabo oziroma recikliranje odrabljene plastične embalaže.
Več iz rubrike
Spremembe pri omrežnini: tarife bodo sprva cenejše, časovni bloki drugačni
Glavne spremembe se nanašajo na določitev časovnih blokov, postopno podražitev tarife za najdražji časovni blok in določitev dogovorjene moči.
Posredna distribucija – pametnejši nakup za sodobna podjetja in javno upravo
Podatki podjetja Forscope kažejo, da so številne javne institucije po vsej srednji in vzhodni Evropi že uporabile model posredne distribucije programske opreme.