Manjše črpanje draži nafto in zvišuje inflacijo
V nadaljevanju preberite:
Cene surove nafte se v zadnjih tednih opazno zvišujejo. V torek so začasno presegle 95 dolarjev za sodček, največ letos in za dobro četrtino več kot junija, nekoliko so se znižale le pred včerajšnjo obrestno odločitvijo ameriške centralne banke Federal Reserve. »Gibanje cen nafte je presenetilo tudi profesionalne neodvisne napovedovalce. Septembra je povprečni analitik pričakoval ceno 81,5 dolarja za sodček. Pri tem presenečenje vzbuja še strma rast dolarja proti evru, ki navadno ne spremlja rasti cen nafte, ampak velja prav nasprotno,« razmere na naftnem trgu ocenjuje glavni ekonomist Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) Bojan Ivanc.
Cene nafte so sicer še vedno precej pod lansko ravnjo, ko so dosegle približno 120 dolarjev za sodček. Do kod se lahko seže ta trend? Bi cene lahko »eksplodirale« pozimi, v času kurilne sezone? Kakšne bodo posledice naftnega šoka na inflacijo, vhodne stroške podjetij, življenjski standard prebivalstva in kupno moč?
.Več iz rubrike
Individualni naložbeni računi: korak k večji prepoznavnosti kapitalskih trgov
Varčevalec bo lahko pod ugodnejšimi pogoji investiral okoli dve povprečni plači na leto, davčni učinek bo nastopil šele ob izplačilu.
Povpraševanja po avtomatizaciji bo še več
Pri nas prevladujejo majhna in srednja podjetja, zato sta oviri za hitrejšo avtomatizacijo tudi neprimernost obstoječih notranjih procesov.