Kdo je Salman Rushdie in zakaj umira?
Veliki Britaniji so mu podelili Whitbreadovo nagrado, med muslimani pa je sprožil val ogorčenja, češ da žali njihova verska čustva. Prepovedali so jo v Indiji, Pakistanu, Savdski Arabiji, Egiptu, Somaliji, Bangladešu, Maleziji, Sudanu, Indoneziji in Katarju. Sočasno so potekale številne demonstracije proti pisatelju, na katerih so sežigali izvode knjige. Februarja 1989 je ajatola Homeini s fatvo Rushdieja (in založnike ter prevajalce knjige) zaradi bogokletstva obsodil na smrt, na pisateljevo glavo pa so razpisali dva milijona dolarjev nagrade.
vir: Dnevnik
»Že od samega začetka so ljudje uporabljali Boga, da bi opravičili neupravičljivo.« Je v romanu Satanski stihi zapisal avtor Salman Rushdie. Njegov roman smo v slovenskem prevodu Jureta Potokarja (Učila D. o. o.) dobili leta 2005, ampak delo v Sloveniji ni povzročile takšne polemike, kot drugje po svetu.
Avtor Salman Rushdie pa je danes v bolnišnici s hudimi poškodbami, potem ko ga je 12. avgusta 2022 na umetniškem festivalu v zvezni državi New York zabodel moški.
Ena najbolj kontroverznih knjig v novejši literarni zgodovini, "Satanski stihi" Salmana Rushdieja, je ta mesec izšla pred tremi desetletji in skoraj takoj sprožila jezne demonstracije po vsem svetu, nekatere od njih so bile nasilne.
Leto pozneje, leta 1989, je iranski vrhovni voditelj, ajatola Homeini, izdal fatvo ali versko odločbo, s katero je muslimanom ukazal, naj avtorja ubijejo. Rushdie, ki se je rodil v Indiji v muslimanski družini, vendar je bil takrat britanski državljan in je živel v Združenem kraljestvu, se je moral večinoma desetletje skrivati.
Po eni od razlag muslimanskih verskih voditeljev je Homeinijeva fatva umaknjena, po drugi pa lahko fatvo umakne samo tisti, ki jo je izrekel, torej Homeini, ki je 1989 umrl, ne da bi smrtno kazen za Rushdija preklical. "Seveda se lahko pojavi kakšen norec. Vendar se moramo vprašati, ali se bomo grožnjam postavili po robu, ali pa bomo živeli v strahu," je povedal prevajalec knjige Jure Potokar. "Jaz sem sam pri sebi s tem razčistil."
vir: 24ur.com
Kaj je bilo - in še vedno je - v ozadju tega ogorčenja?
Rushdiejev roman se ukvarja s temeljnimi prepričanji Islama. Eden od glavnih junakov, Gibreel Farishta, ima vrsto sanj, v katerih postane njegov soimenjak, angel Gibreel. V teh sanjah se Gibreel sreča z drugim osrednjim likom na načine, ki so odmev islamskega tradicionalnega pripovedovanja o srečanjih angela z Mohamedom.
Rushdie izbere provokativno ime za Mohameda. Različica preroka v romanu se imenuje Mahound - alternativno ime za Mohameda, ki so ga v srednjem veku včasih uporabljali kristjani, ki so ga imeli za hudiča. Poleg tega Rushdiejev Mahound v usta angela Gibreela polaga svoje besede in svojim privržencem izdaja odloke, ki priročno podpirajo njegove samoljubne namene. Čeprav Mahundov izmišljeni pisar Salman Perzijec v knjigi zavrača verodostojnost recitacij svojega učitelja, jih zapisuje, kot da so božje.
V Rushdiejevi knjigi Salman na primer nekatere dejanske odlomke iz Korana, ki moške postavljajo "na čelo žensk" in jim dajejo pravico, da udarijo žene, od katerih se "bojijo arogance", pripisuje Mahundovim seksističnim pogledom.
Zdi se, da Rushdie prek Mahounda dvomi v božansko naravo Korana.
Od objave Satanskih stihov naprej, je Rushdie trdil, da bi morala biti verska besedila odprta za preizpraševanje. "Zakaj ne moremo razpravljati o islamu?" Je Rushdie dejal v intervjuju leta 2015. "Možno je spoštovati posameznike, jih zaščititi pred nestrpnostjo, hkrati pa biti skeptičen do njihovih idej in jih celo ostro kritizirati."
To stališče pa je v nasprotju s pogledom tistih, za katere je Koran dobesedna božja beseda.
Še 30 let pozneje mu še vedno grozijo z življenjem. Čeprav so se množični protesti ustavili, se o temah in vprašanjih iz njegovega romana še vedno vroče razpravlja.
Več iz rubrike
Joc Pečečnik prijatelju Franciju Pliberšku v spomin
Gradnja skupnosti je bila Francijevo poslanstvo. Verjel je v sodelovanje, izmenjavo idej, znanost in napredek.
Zgodba avtomobilskega dobavitelja v postopku transformacije
Zapleten proces prehajanja iz klasičnih montažnih postopkov v nove proizvodne procese