Kazen za Johnson & Johnson: Zasvojili ZDA z opioidi

Ameriško sodišče v Oklahomi je ameriškemu farmacevtskemu gigantu Johnson & Johnson naložilo plačilo 572 milijonov dolarjev odškodnine zaradi vloge v krizi zasvojenosti z opioidi v tej ameriški zvezni državi.
Fotografija: Tovrstna dejanja so ogrozila zdravje in varnost Američanov. Foto Schutterstock
Odpri galerijo
Tovrstna dejanja so ogrozila zdravje in varnost Američanov. Foto Schutterstock

Gre za prvo sodbo v civilnih tožbah proti nekemu farmacevtskemu podjetju, ker naj bi krepilo zasvojenost z opioidi med Američani. 
Sodnik Thad Balkman je pritrdil tožilstvu, da je Johnson & Johnson prispeval k "javni nadlogi" s svojo zavajajočo oglaševalsko kampanjo za protibolečinske učinkovine, ki jih je mogoče dobiti na recept.
"Tovrstna dejanja so ogrozila zdravje in varnost na tisoče prebivalcev Oklahome," je poudaril sodnik. 



Podjetje Johnson & Johnson ter njegovo hčerinsko podjetje Janssen pharmaceuticals bo moralo po odločitvi sodišča financirati sklad za pomoč odvisnikom in njihovim svojcem v boju proti zasvojenosti z opioidi. 

Samo v letu 2017 so v ZDA zabeležili več kot 70.000 smrti zaradi prevelikega odmerka opioidov, ki so jih dobili na recept. 


V podjetju so že napovedali pritožbo. 



 
Purdue Pharma, proizvajalec opioidov v lasti milijarderske družine Sackler, ki naj bi sicer z državo Oklahomo poravnala za 270 oziroma 85 milijonov dolarjev, pa naj bi zdaj ponudil do 12 milijard dolarjev za poravnavo več tisoč obtožb zoper njih. Proti podjetju je vloženih več kot tisoč tožb zaradi sredstev za lajšanje bolečin OxyContin. Iz Purdue Pharma so za BBC povedali, da se intenzivno prizadevajo za globalno konstruktivno rešitev v zvezi z obtožbami, višino zneska pa niso komentirali. Pri NBC, kjer so prvi poročali o tem, so zapisali, da naj bi poravnava vsebovala tudi predajo lastništva Purdue Pharma.

Več na delo.si
 

Več iz rubrike

Spremembe pri omrežnini: tarife bodo sprva cenejše, časovni bloki drugačni

Glavne spremembe se nanašajo na določitev časovnih blokov, postopno podražitev tarife za najdražji časovni blok in določitev dogovorjene moči.

Posredna distribucija – pametnejši nakup za sodobna podjetja in javno upravo

Podatki podjetja Forscope kažejo, da so številne javne institucije po vsej srednji in vzhodni Evropi že uporabile model posredne distribucije programske opreme.

Skoraj desetodstotno zvišanje cen počitniških storitev. Se draži tudi hrana?

Junijska inflacija znaša 0,8 odstotka, letna rast cen življenjskih potrebščin se je povzpela na 2,2 odstotka.

TOP 300: Dobavitelji avtomobilske industrije čistijo bilance

Več velikih avtomobilskih podjetij je v postopku poslovnega in finančnega preoblikovanja.