Jedrske elektrarne za nižanje cene energetov. Da ali ne?
Vojna v Ukrajini je povzročila neznansko veliko političnih, logističnih in pravnih ovir za nemoteno oskrbo energije.
Zato je v minulih tednih bilo večkrat izpostavljeno vprašanje ponovnega zagona jedrskih elektrarn.
Včeraj je to logično vprašanje vnovič pred celostnim nemškim parlamentom zastavil nemški poslanec Marc Bernhard. Nemški vladi je zastavil logično vprašanje in sicer zakaj preprosto ne zaženejo ponovno jedrskih elektrarn?
"Če ponovno aktiviramo tri elektrarne, ki so bile izklopljene decembra lani, bi lahko skupaj s tremi, ki še delujejo, nadomestile ves premog, ki ga uvažamo iz Rusije, oziroma 30 odstotkov ruskega plina," je k temu dodal poslanec Alternative za Nemčijo, Marc Bernhard.
A nemški kansler Olaf Scholz, mu je odgovoril le, da "če bi bil svet tako preprost, kot si ga predstavljaš v svojem vprašanju, bi imeli zelo dobro življenje," je dejal.nemški kancler, v Bundestagu v začetku tega meseca.
Spomnimo: Nemčija se je po nesreči v Fukušimi na Japonskem leta 2011 odločila postopno opustiti jedrsko energijo, zadnji reaktorji pa naj bi bili zaprti konec tega leta. Ker pa so sankcije EU zdaj uvedene za ruski premog, nekateri pa zahtevajo embargo na njeno nafto in plin, se V Nemčiji vse pogosteje slišijo pozivi, da se nastalo energijsko vrzel zapolni z jedrsko energijo.
Zdaj v Nemčiji obratujejo še tri jedrske elektrarne: 1329-megavatna Emsland, njena lastnica je družba RWE, 1.410-megavatna Isar in 1.310-megavatna Neckarwestheim. Zaprtje vseh treh je predvideno konec letošnjega leta.
Ali bi lahko ponovni zagon jedrske energije rešil grozeči energetski krč Nemčije?
1. Nemčija je od od ruskega plina odvisna pri proizvodnji toplote in v industriji.
2. Ponovni zagon treh jedrskih elektrarn naj ne bi vplival na popolno zapolnitev manjka, ki je nastal zaradi vojne v Ukrajini.
3. Po mnenju nemške vlade so se tveganja, povezana z jedrsko energijo, povečala ob večjem tveganju kibernetskih napadov.
Kot poročajo nemški časniki, nemška vlada stališča o jedrski energiji ne bo spremenila. Ovija se v tehnične zagate, ki naj bi pri ponovnem zagonu nastale, a v resnici je razlog za vztrajanje pri ukinitvi jedrske energije politične narave. Za stranko Zelenih bi bil političen samomor, če bi rekli, da so se motili glede jedrske energije.
Olaf Scholz: "Če bi bil svet tako preprost, kot si ga predstavljaš v svojem vprašanju, bi imeli zelo dobro življenje."
Vseeno je treba pritrditi, da so argumenti proti jedrski energiji delno vendarle upravičeni, saj vemo iz zgodovine in nedavne situacije v Ukrajini, da obstaja določeno tveganje ob jedrski elektrarni. A po drugi strani, je veliko politikov, ki se zavedajo, da morajo rešiti prebivalce in jim ponuditi čimprejšnje olajšanje zaradi visokih cen energije.
"Če zvezna vlada po eni strani pravi, da kmalu ne bomo imeli več energije in da se cene dvigajo, potem bi morala narediti vse, kar je v njeni moči, da omeji (cene) in pridobi energijo. Seveda bi bil ponoven zagon jedrskih elektrarn precej dober odgovor na to težavo.
A nemška vlada se upira ideji ponovnega zagona jedrskih elektrarn, morda se tega celo boji; stranka Zelenih pa še bolj, saj je svoj uspeh gradila ravno na ideji zaprtja "nevarnih" jedrskih elektrarn.
Torej, Nemčija bo najverjetneje prisiljena nadaljevati s starim bojnim načrtom in to ne glede na popolnoma spremenjene okoliščine, ki povzročajo v Nemčiji in v vseh delih Evrope velikanski energetski in gospodarski krč.
Več iz rubrike
V ZDA je napočil čas prilagajanja
Pozornost Federal Reserve se je preusmerila na trg dela, ki dejansko kaže znake popuščanja.
Boljši časi za Cinkarno Celje
Tudi druge borze družbe dobro poslujejo, kar upravičuje rast tečajev njihovih delnic.