Gradbeništvo v EU junija z rastjo, Slovenija z največjim padcem

Obseg gradbenih del v območju z evrom kot celotni EU se je junija povečal, rast na mesečni ravni je bila štiri- oziroma 2,9-odstotna. Slovenija je medtem po podatkih evropskega statističnega urada Eurostat s 7,1-odstotnim padcem zabeležila največji upad obsega gradbenih del.
Fotografija: Največje padce obsega gradbenih del so na letni ravni zabeležile Slovaška (-17,8 odstotka), Madžarska (-15,7 odstotka) in Slovenija (-15,3 odstotka). FOTO: Leon Vidic/Delo
Odpri galerijo
Največje padce obsega gradbenih del so na letni ravni zabeležile Slovaška (-17,8 odstotka), Madžarska (-15,7 odstotka) in Slovenija (-15,3 odstotka). FOTO: Leon Vidic/Delo

Gradbeništvo je tako zabeležilo še en mesec rasti, potem ko se je obseg tovrstnih del v maju v območju z evrom povečal za 29,4 odstotka in v celotni EU za 22,3 odstotka.

Junija se je na mesečni ravni v območju z evrom za 4,5 odstotka povečala gradnja stavb in za 2,3 odstotka obseg del na gradbenih inženirskih objektih. V EU se je gradnja stavb povečala za 3,2 odstotka, obseg del na gradbenih inženirskih objektih pa za 1,8 odstotka.

Med državami, za katere je imel Eurostat podatke, so največjo rast gradbeništva zabeležile Francija (+12 odstotkov), Madžarska (+6,1 odstotka) in Bolgarija (+4,7 odstotka). Največje padce so medtem zabeležile Slovenija (-7,1 odstotka), Švedska (-6,6 odstotka) in Slovaška (-4,9 odstotka).



Gradbeništvo se je na letni ravni skrčilo. V območju z evrom je bil obseg gradbenih del junija za 5,9 odstotka manjši kot junija lani, v celotni EU pa za 5,8 odstotka.

V območju z evrom je gradnja stavb upadla za 6,6 odstotka, obseg del na gradbenih inženirskih objektih pa se je zmanjšal za 2,6 odstotka. V EU se je obseg gradnje stavb zmanjšal za 6,2 odstotka in obseg del na gradbenih inženirskih objektih za 3,2 odstotka.

Največje padce obsega gradbenih del so na letni ravni zabeležile Slovaška (-17,8 odstotka), Madžarska (-15,7 odstotka) in Slovenija (-15,3 odstotka). Večji obseg gradbenih del pa so imele Romunija (+6,9 odstotka), Nemčija (+1,4 odstotka), Finska (+1,2 odstotka) in Nizozemska (+0,8 odstotka).

Več iz rubrike

Aprilsko znižanje obresti ECB bi bilo kar presenečenje

Finančni trgi večinsko pričakujejo, da bo evrska oblast obrestno ukrepala junija, letos pa so v svoja cenovna predvidevanja že vključili tri reze.

Iz Nemčije boljši podatki o industrijski proizvodnji

Analitiki menijo, da bi se lahko industrijska stagnacija v »gospodarskem motorju« EU končala v prvem četrtletju, pričakovani ugodni učinki tudi za Slovenijo.

Milijoni evrov preplačil pri Fursu, a denarja ne vrnejo samodejno

Na Fursovih računih za 22 milijonov evrov preplačil fizičnih oseb. Če vam denarja niso vrnili sami, vložite zahtevek, da ne ostanete brez njega.

NLB in Addiko banka s ponudbo za kreditojemalce v CHF

Ponudba je namenjena kreditojemalcem, ki so oziroma bi lahko bili upravičeni do različnih oblik socialnih pomoči, sporočajo iz Združenja bank Slovenije.