Francija ne bo več uničevala oblek, pač pa jih bo predelovala

Kot prva na svetu bo Francija naslednje leto prepovedala uničevanje neprodanih oblačil in elektronskih pripomočkov.
Fotografija: Oblek v Franciji ne bodo več zažigali. Niti jih uničevali kako drugače. Pripravljajo zakon, ki predvideva njihovo ponovno uporabo. Foto: Jure Eržen/Delo
Odpri galerijo
Oblek v Franciji ne bodo več zažigali. Niti jih uničevali kako drugače. Pripravljajo zakon, ki predvideva njihovo ponovno uporabo. Foto: Jure Eržen/Delo

Francoski premier Edouard Philippe je povedal, da bo Francija kot prva na svetu naslednje leto z zakonom prepovedala uničevanje neprodanih končnih produktov kot so obleke in elektronska oprema. Kot prva na svetu je že uzakonila prepoved uničevanja odvečne hrane pri velikih ponudnikih prehranskih izdelkov. Namesto množičnega uničevanja hrane morajo trgovinske verige hrano podariti, zdaj pa bi primer dobre prakse razširili tudi v tekstilno, elektronsko industrijo, ob strani ne bi pustili niti proizvajalcev plastike, piše britanski Telegraph.

»Okoli 650 milijonov evrov Francija vsako leto porabi za uničevanje neprodanih oblačil, elektronike, plastike. Zagotovo bi se strošku lahko izognili in neporabljene, neprodane izdelke, ki so poleg vsega v dobrem stanju, uporabili drugače,« je prepričan Philippe, ki je še enkrat opozoril na zdaj že utečeno dobro prakso trgovinskih prehranskih velikanov v Franciji (Casino, Carrefour, Auchain in Leclerc). Ti neprodano hrano zdaj donirajo ali reciklirajo.

Zakon, ki bo podobno usmerjal neprodane neprehanske produkte, bo menda stopil v veljavo že naslednje poletje. Takrat, ko bodo vse države Evropske unije dokončno prepovedale uporabo plastike za enkratno uporabo – slamice, plastične krožnike, kozarce, pribor …

Zakon, ki ga pripravljajo Francozi, pa bo vseboval tudi posebej narejeni indeks, s katerim bodo lahko trgovci določili stopnjo ponovne uporabe posameznega neprodanega izdelka in še napotke, kako jih predelati in ponuditi ponovno na trgu.

Več iz rubrike

Spremembe pri omrežnini: tarife bodo sprva cenejše, časovni bloki drugačni

Glavne spremembe se nanašajo na določitev časovnih blokov, postopno podražitev tarife za najdražji časovni blok in določitev dogovorjene moči.

Posredna distribucija – pametnejši nakup za sodobna podjetja in javno upravo

Podatki podjetja Forscope kažejo, da so številne javne institucije po vsej srednji in vzhodni Evropi že uporabile model posredne distribucije programske opreme.

Skoraj desetodstotno zvišanje cen počitniških storitev. Se draži tudi hrana?

Junijska inflacija znaša 0,8 odstotka, letna rast cen življenjskih potrebščin se je povzpela na 2,2 odstotka.

TOP 300: Dobavitelji avtomobilske industrije čistijo bilance

Več velikih avtomobilskih podjetij je v postopku poslovnega in finančnega preoblikovanja.