Fed spet zvišal svetovno obrestno mero

Odločitev so utemeljili z dvema ključnima argumentoma:stopnja inflacije se približuje dvema odstotkoma, podatki o novih delovnih mestih v največji svetovni ekonomiji pa so vse bolj spodbudni.
Vse manj ohlapna politika Feda bo okrepila dolar v razmerju do evra, kar je načeloma dobra novica za naše izvoznike. Kaj svetu, Evropi in Sloveniji prinašajo višje Fedove obresti in očitno vse močnejši dolar - kar zadeva delniške in obvezniške trge. Kako naj ravnajo investitorji?
Posledice za delniške naložbe
»Dvigovanje ključne obrestne mere v ZDA bo po naših pričakovanjih hitrejše od trenutnih pričakovanj trga, kar bo zaviralno vplivalo na rast ameriških delniških tečajev,« je za Delo povedal Marko Bombač, vodja analiz v NLB Skladih. »Hkrati bo hitrejše dvigovanje ključne obrestne mere vodilo tudi v nadaljnjo rast vrednosti dolarja glede na večino valut, kar bo skupaj povzročilo umik dela kapitala s trgov v razvoju nazaj v razviti svet, zato smo manj naklonjeni trgom v razvoju.
Po drugi strani smo najbolj naklonjeni evropskim delnicam. Tem je v prid - poleg globalno gledano ugodnih vrednotenj - tudi ohlapna denarna politika ECB, ki bo po našem mnenju ostala takšna vsaj do druge polovice leta 2018.«
Več iz rubrike
Konec vojne ne pomeni hitre obnove preskrbe s plinom
ZDA so postale največje dobaviteljice utekočinjenega plina, na trgu pa ne bi tekmovale z ruskimi dobavami.
Gozdarske prikolice – zanesljivost in moč za profesionalno rabo
Vsakdo, ki se ukvarja z gozdarstvom ali pa je lastnik gozda, ve, da so gozdarske prikolice nepogrešljive.