Japonci ne poznajo minimalne plače

Po nekaterih podatkih je povprečna letna bruto plača na Japonskem lani znašala 64.575 ameriških dolarjev (slabih 55.000 evrov).
Fotografija: Pexels
Odpri galerijo
Pexels

Časnik Japan Times je zapisal, da se je povprečna plača, skupaj z osnovnim plačilom in plačilom nadurnega dela, junija letos zvišala na 2500 ameriških dolarjev. Japonska vlada, ki je hotela premagati desetletja deflacije, je spodbujala podjetja, da dvignejo plače, saj se bo le tako lahko okrepila potrošnja, posledično se bodo dvignile tudi cene. V raziskavi leta 2014 je japonsko ministrstvo za zdravstvo, delo in socialo zapisalo, da so imeli najvišje plače piloti. Na leto so v povprečju zaslužili 134.000 evrov, zdravniki 88.000 evrov, profesorji na univerzi 83.000 evrov, pravniki 79.000, novinarji 62.500 evrov, na dnu lestvice, z letno plačo, nižjo od 30.700 evrov, pa so se zvrstili ribiči, zaposleni v jeklarski industriji, vzgojitelji v vrtcu, kuharji, izdelovalci pohištva. Manj kot 20.000 evrov so zaslužili šivilje, pomočnice na domu, natakarji, hišniki, čistilke in frizerji.

Veleposlanica Simona Leskovar pojasnjuje, da so plače višje kot v Sloveniji, ker je tudi standard višji: »Na Japonskem ne poznajo minimalne plače kot pri nas. Vsaka prefektura določi minimalno urno postavko, ki jo je delodajalec zakonsko dolžan izplačati. V Tokiu ta znaša 970 jenov (7,46 evra).« Pravi, da v povprečju zaposleni, ki zasluži 2500 evrov na mesec, s tem v glavnem mestu ne more preživeti. Kot zanimivost pove, da mnoge ženske po rojstvu otrok ostanejo doma. Vlada zato sprejema ukrepe, s katerimi bi zagotovila njihovo vrnitev na trg dela ter s tem okrepila svoje gospodarstvo. »Ženske so večinoma visoko izobražene. Številne bi se po rojstvu želele vrniti na delo, a se ne morejo, tudi zato, ker nimajo dobre mreže vrtcev in domov za ostarele,« razmišlja veleposlanica.

Pexels
Pexels

 

Tržne priložnosti na Japonskem?

 

UVODNI ČLANEK: Kako poslovati z Japonsko?

 

PKZ - partner projekta

Pexels
Pexels

Več iz rubrike

Tveganj v mednarodnem poslovanju bo čedalje več

Slovensko gospodarstvo je kljub majhnosti v dobri formi. Je zdravo, živahno ter po letih finančne in ekonomske krize stabilno. Kako se ti trendi kažejo v poslu? S kakšnimi tveganji se spopada gospoda…

Poslovna konferenca: Tveganja in priložnosti za slovensko zunanje gospodarstvo

Vsako podjetje se srečuje s tveganji, toda v njih so tudi priložnosti. Rdeča nit oktobrske konference z naslovom Tveganja in priložnosti za slovensko zunanje gospodarstvo bo pogled na tveganja z razl…

Črna laboda Bin Laden in Trump

Za gospodarstvo predstavljajo največje tveganje črni labodi – nepredvidljivi dogodki, ki prinesejo ekstremne posledice ter katerega vzroke lahko razložimo šele po njegovem nastopu.

Kateri tuji trgi so (bili) največji izziv?

Pri širjenju v tujino podjetja upoštevajo različne kazalnike, ki se nagnejo v prid naložbi v tujini. Vsak tuj trg ima svoje specifike – na nekatere je lažje priti, na druge težje, prav tako so podvrž…