Potovanje, na katero se nihče ne pripravi

Kdo bo zalival rože, ko vas ne bo? Kdo lahko ta čas poskrbi za hišnega ljubljenčka? Koga lahko prosite, da prevzame pošto? Samo pomislite, koliko stvari morate urediti, preden se odpravite na dopust. Pa vas ne bo le nekaj dni. Kako pripravljeni pa ste na možnost, da se vam kaj pripeti in se ne vrnete več?
Fotografija: Woman crossing the bridge over lake on a foggy winter day.
Odpri galerijo
Woman crossing the bridge over lake on a foggy winter day.

Sliši se kruto, a kaj bo takrat, ne s pošto, rožami in hišnim ljubljenčkom, temveč z vašimi najbližjimi? Svetujemo vam, kako se lahko pripravite na to potovanje.

1) Pripravite oporoko

Svoje smrti ne pričakujete, še manj se je veselite, zato se vam morda primerjava s pripravami na potovanje ne zdi primerna. Ampak tako kot želite stvari urediti, ko vas ne bo le nekaj dni, je še bolj pomembno, da zadeve uredite tudi za primer, če vas ne bo nikoli več. Tako bo lažje vašim bližnjim in jim bo prihranjena marsikatera skrb.

Prvi korak je priprava oporoke, v kateri podate svoje želje glede delitve vašega premoženja.

»Zapis oporoke je dejanje, odgovorno do dedičev, saj zapustnik v njej še v času svojega življenja izrazi želje glede delitve premoženja. Slovenci jo žal večinoma zapisujemo šele, ko že intenzivno razmišljamo o smrti, čeprav bi z njo lahko dedičem prihranili morebitne spore, denimo v primeru nenadne smrti,« v poglobljeni zgodbi o žalovanju in smrti opozarja dr. Franci Ježek iz Odvetniške pisarne Ježek in Snoj.

2) Premislite, ali bodo vaši bližnji zmogli brez vas

Ali boste s premoženjem, ki bi ga zapustili, ustrezno poskrbeli za svoje bližnje, ali bi v primeru vaše smrti morali celo odplačevati vaše dolgove? S spletnim kalkulatorjem lahko ugotovite, koliko sredstev bi potrebovali vaši bližnji, da jih smrt ne bi še finančno ogrozila.

Rešitev je lahko življenjsko zavarovanje za primer smrti. »Osnovni namen sklenitve življenjskega zavarovanja je poskrbeti za finančno varnost bližnjih v primeru naše smrti. Upravičenec, lahko jih je tudi več, se določi ob sklenitvi zavarovanja, med trajanjem zavarovanja pa se lahko spremeni. Določi se lahko tudi, da izplačilo prejmejo zakoniti dediči in ne konkretna oseba. Bistvenega pomena, je, da o sklenitvi zavarovanja obvestite osebe, ki ste jih določili za upravičence,« svetuje Andreja Pelc iz Zavarovalnice Triglav.

3) Lahko vaši bližnji računajo na dodatna sredstva?

Če vi ali vaš delodajalec vplačujete v prostovoljno dodatno pokojninsko zavarovanje pri Zavarovalnici Triglav, bo zavarovalnica v primeru vaše smrti izplačala odkupno vrednost sredstev, zbranih na računu, zmanjšano za izstopne stroške in akontacijo dohodnine.

Upravičenec do izplačila je oseba, ki ste jo navedli na polici, izplačilo pa se izvede na podlagi zahtevka zavarovalnici. Poleg tega ima upravičenec do dodatne družinske pokojnine pravico do izplačila dosmrtne mesečne rente iz zavarovalnine, ki znaša 20 % vrednosti sredstev, zbranih na osebnem računu. Če gre za nezgodno smrt, bo zavarovalnica dodatno izplačala zavarovalnino v višini 100 % vrednosti sredstev, zbranih na osebnem računu.

A da bi vaši bližnji lahko uveljavljali pravice iz vašega zavarovanja, morajo predvsem vedeti, kje imate shranjene police in katera zavarovanja vse imate sklenjena. Zato poskrbite za to, da imate vso dokumentacijo shranjeno in urejeno, svojce pa seznanite s tem.

4) Izrazite svoje želje

Ob zapisu oporoke je smiseln tudi pogovor o zadnjih željah, tudi če ste še povsem zdravi. Svojcem boste olajšali šok ob smrti in sprejemanje številnih odločitev, če bodo vedeli, kaj si želite: kakšen naj bo pogreb, želite ali ne želite, da vas oživljajo, ali ste pripravljeni darovati organe ipd.

Za darovalca organov oziroma tkiv se lahko opredelite kadarkoli na enem od določenih mest; ta želja je nato zapisana na vaši kartici zdravstvenega zavarovanja, a zdravnikom ta podatek ni dostopen. Svojo odločitev lahko kadarkoli prekličete.

Zadnje želje mnogi izrazijo le ustno, a jih je, da bi se izognili zapletom, koristno zapisati skupaj z oporoko. To lahko zapišete sami ali z notarjem.

5) Kaj pa vaš partner?

Ko razmišljate, kaj lahko čaka vaše bližnje, če se vam kaj pripeti, je smiselno premisliti tudi na možnost, da smrt doleti vašega partnerja. Predlagajte mu, da se enako kot vi na to pripravi.

Predvsem pa se o vsem zapisanem s svojci pogovorite. Pogovor o smrti in njenih posledicah se sprva morda zdi težak, a bo svojcem nedvomno olajšal odločitve takrat, ko jih bodo morali sprejemati v vašem imenu.

Več iz te teme:

Več iz rubrike

Kako pravočasno poskrbeti za kibernetsko varnost v podjetju

Zakaj je pomembna varnostna zaščita pred kibernetskimi napadi in kakšno škodo lahko takšni varnostni incidenti povzročijo podjetju?

VIDEO: Če se oziraš za konkurenco, te hitro prehiti

»Če opazuješ konkurenco, načeloma zapravljaš čas. Če atlet pri teku na sto metrov samo obrne glavo, ga bodo drugi prehiteli. Torej, ne gledamo konkurence, ampak imamo vizijo in pogum, da jo ure…

Izgorelost – vse prepogosta bolezen moderne dobe

Kaj se lahko zgodi, če se prepustimo prehitremu življenjskemu tempu in dinamiki, ki nas potegneta v vrtinec čustvenih in telesnih naporov, v katerem se nimamo časa ustaviti?

Zaostrujemo kreditiranje, namesto da bi zahtevali odgovornost

Izvršna direktorica in odgovorna partnerica pri Deloitte Slovenija Barbara Žib­ret Kralj  meni, da sta trajnost in odgovornost ne poslovna priložnost, ampak nuja.