Kako se povezujejo startupi in energetska podjetja?
"Za energetske startupe so priložnosti na vseh segmentih energetike. Če nimajo dovolj kapitala, je priložnost v uporabniški izkušnji, če ga imajo veliko, pa na razvojni osi," je na finalu največjega slovenskega tekmovanja za start-upe s področja trajnostne energije PowerUp! 2018, ki je 28. maja potekal na ljubljanskem gradu povedal Andy Baynes. Baynes, ki je nekdanji izvršni direktor pri podjetjih Apple, Nest in Google, trenutno pa tudi investitor v inovacije in start-upe ter eden od mentorjev ABC pospeševalnika, pravi, da pri startupih išče tri stvari. Najpomembnejši so ljudje, ki so za startupom. "Ni dovolj le dobra ideja, ampak tudi ambicije, poznavanje inženiringa. Vse to je kritično za preživetje startupa prvi dve leti," pravi. Pomembno je tudi področje, na katerem delujejo, in s tem povezana intelektualna lastnina. In "timing" - kako zrel je segement v katerem ti startupi delujejo za disrupcijo s tehnologijo. "To smo z Applom dobro izkoriščali," spomni Baynes, ki je delal ob boku s Stevom Jobsom.
In kaj lahko naredijo industrijska podjetja, da privabijo startupe? "Ustanovijo sklade, hekatone za ambiciozne mlade," je odgovoril Baynes. "Po tej poti je v severni Evropi in Nemčiji šel nemški energetski velikan Eon, ki med drugim strankam omogoča, da delujejo kot mikro energetska podjetja, ki med seboj trgujejo z odvečno električno energijo", Baynes postreže s primerom.
Več iz rubrike
Kako pravočasno poskrbeti za kibernetsko varnost v podjetju
Zakaj je pomembna varnostna zaščita pred kibernetskimi napadi in kakšno škodo lahko takšni varnostni incidenti povzročijo podjetju?
VIDEO: Če se oziraš za konkurenco, te hitro prehiti
»Če opazuješ konkurenco, načeloma zapravljaš čas. Če atlet pri teku na sto metrov samo obrne glavo, ga bodo drugi prehiteli. Torej, ne gledamo konkurence, ampak imamo vizijo in pogum, da jo ure…