Znižanja obrestnih mer še ne bo

Največji del analitikov meni, da bo Evropska centralna banka začela spreminjati svojo denarno politiko šele junija.
Fotografija: https://www.delo.si
Odpri galerijo
https://www.delo.si

V nadaljevanju preberite:

Evropska centralna banka (ECB) ta četrtek skoraj gotovo ne bo znižala svoje vodilne obrestne mere, saj se inflacija še ni znižala (dovolj), v zadnjih tednih pa so se ponovno povečala geopolitična tveganja. Sprememba denarne politike, ki so jo analitiki v veliki meri že pričakovali, se tudi v ZDA odmika vsaj za nekaj mesecev.

»Tako centralna banka ZDA (Fed) kot ECB sta bili do nižanja obrestnih mer v svoji komunikaciji vedno zadržani in sta večkrat opozorili, da je o tem še prezgodaj govoriti. Treba je upoštevati, da so centralni bankirji tradicionalno zelo konservativni. Inflacija kljub znižanju še vedno ni na želenih dveh odstotkih, prav tako pa je še vedno zelo močan trg dela. Ne smemo pozabiti tudi na tveganja, kakršno je razširitev konflikta na Bližnjem vzhodu – če se to uresniči, bi najbrž vsaj kratkotrajno ponovno pomenilo pritisk na inflacijo,« je povedal Vid Pajič, direktor področja analiz v družbi Triglav Skladi.

Preberite več...

.

Več iz te teme:

Več iz rubrike

Stečajev v Sloveniji bo za 12 odstotkov več, v Nemčiji za 25 odstotkov

V Evropi in ZDA je ogroženih 1,6 milijona delovnih mest. Do konca leta bo v Franciji propadlo več kot 18.000 podjetij.

Danes je pričakovati novico o novi pocenitvi denarja, že tretji letos

Finančni trgi in analitiki napovedujejo znižanje na 3,25 odstotka. Poocenitev denarja bi olajšala položaj kreditojemalcev ter zadolženih podjetij in držav.

Korošci s pripombami na razvoj cestnega omrežja

Gradnja tretje osi na Koroškem poteka, hkrati obnavljajo dosedanje ceste, promet pa je zaradi del še počasnejši kot sicer.

Unior bo zaradi slabega poslovanja zmanjšal število zaposlenih za 200

Unior je ob polletju imel kar 1,2 milijona evrov izgube, upad prihodkov opažajo v programih ročnega orodja in strojegradnje.