Predstavitvena informacija

Želimo, da Slovenija postane prva izbira investitorjev v Evropi

4. Investicijska in razvojna konferenca Slovenia Business Bridge™: Priložnosti v središču sprememb
Fotografija: ni podpisa
Odpri galerijo
ni podpisa

Investicije so za Slovenijo izjemnega pomena, saj prinašajo odličnost, tehnologijo in izkušnje. A Slovenija mora stopiti v korak s tekmicami in investitorje prepričati, da je njeno investicijsko okolje privlačnejše in stabilnejše kot v sosednjih državah. »Želimo, da Slovenija postane prva izbira investitorjev v Evropi,« je vodilo AmCham Komisije za spodbujanje investicij.

Hiter razvoj, nove tehnologije in novi poslovni modeli vplivajo na vse industrijske panoge. Uvajajo nove modele investicij in priložnosti, družba pa se jim mora prilagoditi. Ugodno investicijsko okolje ima pozitiven učinek na gospodarstvo in dviguje raven konkurenčnosti države na svetovnih lestvicah. Zato je letošnja 4. Investicijska in razvojna konferenca Slovenia Business BridgeTM z naslovom Priložnosti v središču sprememb v osrčje postavila prav investicijske priložnosti v Sloveniji.

Ali Slovenija čuti investitorje?

»Investicije v energetskem sektorju so vir optimizma za vse mlajše generacije in jim zbujajo upanje, da bo jutri bolje,« je prepričan Ahmed El-Sewedy, predsednik in izvršni direktor podjetja Elsewedy Electric S.A.E. Od leta 2007, ko so v Iskraemeco vstopili novi strateški lastniki egiptovske skupine El Sewedy, se je podjetje finančno in organizacijsko prestrukturiralo. Investicija se je izkazala za odlično naložbo, Iskraemeco pa danes spada med deset največjih svetovnih podjetij za izdelavo pametnih merilnikov.

Podobna je zgodba trebanjskega Trima, ki je od leta 2015 v rokah poljske investicijske družbe Innova Capital. »Investicija v Trimu je naša prva neposredna investicija v Sloveniji in ponosni smo, da smo postali večinski delničar tega visokoinovativnega podjetja,« je takrat povedal izvršni partner podjetja Andrzej Bartos, ki slovensko podjetje podpira pri širitvi na mednarodne trge.

Želimo, da Slovenija postane prva izbira investitorjev v Evropi.

Leta 2013 se je skupini United Group pod vodstvom Dragana Šolaka, ki združuje šest telekomunikacijskih ponudnikov na območju jugovzhodne Evrope, pridružil tudi Telemach. Po štirih letih skupnega nastopa na trgu skupina oskrbuje dva milijona potrošnikov in ima pred seboj še številne cilje in precej priložnosti za rast.

Družba KGAL Group je na slovenski trg vstopila v sodelovanju z Zavarovalnico Triglav. Skupaj sta ustanovili družbo Trigal in začeli postavljati regijsko platformo, namenjeno alternativnim naložbam. »Postajamo enoten trg, na katerem bodo vsi produkti tekmovali za profesionalnost, stroške in distribucijo,« je prepričan KG Gert Waltenbauer, izvršni direktor KGAL GmbH & Co., nova družba pa z izvajanjem svetovalnih in operativnih storitev za svoje investitorje ter organizacijo vlaganj v sklade različnih upravljavcev krepi dejavnost upravljanja premoženja.

Slovenija – država priložnosti in izzivov

Konferenca Slovenia Business BridgeTM se bo v svojem osrednjem delu posvetila priložnostim in izzivom investicij v Sloveniji. Investitorji bodo skupaj s predstavniki gospodarstva in zakonodajalci naslovili vprašanja delovanja administracije in birokracije na področju gospodarstva, vprašanje delovanja podpornih institucij in odzivov na pobude iz gospodarstva, govorili bodo o delovanju pravnega sistema in infrastrukturi. Lotili se bodo učinkovitosti finančnega trga in davčnega sistema ter v tem okviru govorili o delovanju bank ter o lastništvu in upravljanju podjetij. Ker je za investitorje v zadnjem času ključno vprašanje privabljanja tujih in ohranjanja domačih talentov, se bodo sogovorniki dotaknili tudi učinkovitosti trga dela.

Ker bi Slovenijo radi postavili na zemljevid kot zeleno referenčno državo v digitalni Evropi z odličnimi investicijskimi priložnostmi, prijaznim poslovnim okoljem in visoko kakovostjo življenja, bo beseda na konferenci tekla tudi o implementaciji omenjene iniciative, o investicijah v referenčne projekte in o novih tehnologijah kot o priložnosti za Slovenijo.

Pripravljeni smo na prihodnost

Tretji sklop konference bo omogočil pogled v prihodnost. Kaj spremembe, ki se dogajajo v svetu, prinašajo državam, družbi in gospodarstvu, bodo predstavili prebojniki v Sloveniji, ki prihodnost živijo že danes. »Slovenija se sooča s prelomnim razvojem na področju odprte izobrazbe in umetne inteligence. Samo referenčni in holistični pristop lahko vodi do sprememb in Slovenija je edina država, ki lahko ponudi tak pristop globalnemu svetu,« je prepričan Mitja Jermol, vodja Centra za prenos znanja na področju informacijskih tehnologij na Inštitutu Jožef Stefan. Matej Čer, ustanovitelj Avantcarja, mu prikimava: »Velikost in geografska lega Slovenije nam omogočata, da se hitro prilagodimo novim paradigmam. Slovenci smo željni znanja, trdo delamo in iščemo rešitve za boljše življenje.«

Jurij Krpan, umetniški vodja Galerije Kapelica, si želi »ustvarjati okolje ozaveščenih posameznikov, ki se bodo bolje znašli v svetu, prežetem z znanostjo in tehnologijo.« Da je Slovenija sposobna delati čudeže, pa je prepričan Zenel Batagelj, partner družbe Valicon in svetovalec Iconomi: »Slovenci potrebujemo pošteno brco, da se zganemo. Ko pa se, smo sposobni delati čudeže.«

Konferenca Slovenia Business BridgeTM bo torej iskala načine, kako privabiti investicije in Slovenijo poriniti prav v svetovni vrh. »Učinkovit javni sektor je ključni predpogoj za privabljanje investitorjev in gospodarsko rast,« je prepričana Nevenka Črešnar Pergar iz podjetja NP Consulting, ki sopredseduje AmCham Komisiji za spodbujanje investicij. Njen sopredsedujoči, Ervin Pfeifer iz podjetja Avanton, pa meni, da »ne le ugodno poslovno in življenjsko okolje, ampak bi morale referenčne (digitalne) rešitve postati zgodba o uspehu investiranja v Slovenijo.«

Več informacij: http://businessbridge.si/

Več iz rubrike