Zasegli 1,5 milijona ton nedovoljenih odpadkov

Policisti iz 43 držav so junija v največji tovrstni akciji doslej zasegli skupno več kot 1,5 milijona ton nedovoljenih odpadkov, je sporočil Interpol. Večino odpadkov sta predstavljala kovina in elektronika pretežno iz avtomobilske industrije.
Fotografija: Eric Cabanis/AFP
Odpri galerijo
Eric Cabanis/AFP

V kršitve določil o ravnanju z odpadki je bilo po navedbah francoske tiskovne agencije AFP vpletenih 326 posameznikov in 244 podjetij. Odpadke so ilegalno izvažali iz Evrope in Severne Amerike v Azijo in Afriko.

"Organizirane kriminalne združbe, vpletene v nedovoljeno trgovino z odpadki, želimo opozoriti, da jih bomo ujeli," so v izjavi po koncu večmesečne policijske operacije poudarili pri Interpolu. Opozarjajo, da je tovrsten kriminal zaradi velikih razlik v zakonodaji posameznih držav in prešibkega sistema kazenskega pregona sicer zelo težko preprečevati.

Vpliv na okolje je po drugi strani lahko ogromen. Po podatkih Interpola je bilo leta 2010 na globalni ravni proizvedene 275 milijonov ton plastike, od česar je 12,7 milijona ton končalo v oceanih.

Več iz rubrike

Rimac Technology bo razvil in proizvedel baterijske sisteme za Skupino BMW

To sodelovanje predstavlja ključni trenutek v rasti podjetja Rimac Technology.

Aprilsko znižanje obresti ECB bi bilo kar presenečenje

Finančni trgi večinsko pričakujejo, da bo evrska oblast obrestno ukrepala junija, letos pa so v svoja cenovna predvidevanja že vključili tri reze.

Iz Nemčije boljši podatki o industrijski proizvodnji

Analitiki menijo, da bi se lahko industrijska stagnacija v »gospodarskem motorju« EU končala v prvem četrtletju, pričakovani ugodni učinki tudi za Slovenijo.

Milijoni evrov preplačil pri Fursu, a denarja ne vrnejo samodejno

Na Fursovih računih za 22 milijonov evrov preplačil fizičnih oseb. Če vam denarja niso vrnili sami, vložite zahtevek, da ne ostanete brez njega.